Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 10:18 Bu yazı 3162 kez okundu
 
URFA İÇİN BÜYÜK BİR DEĞER: MAHMUT KARAKAŞ
Mehmet SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
 
 
Araştırmacı yazar, aynı zamanda şair. Akademisyen değil, ama işinde değme akademisyenden daha titiz.
 
Özellikle İslami dönem Urfa kültür tarihi için büyük bir değer.
 
Kendisi ile tanışmamız çok eskiye gider. Fakat şu son zamanlarda başladığım yürüyüş yazılarım dolayısıyla daha yakından tanıştık. Sık sık görüşmeye başladık. Öyle yüz yüze değil. Telefonla da değil. Anlatayım…
 
Eski Urfa sokaklarını, mezarlıklarını dolaşırken, çoğu kaybolan eski eserleri araştırırken sık sık onun eserleri ile karşılaşmaya başladım. Sonra bazılarının PDF formatı geçti elime. İnceledikçe hocamızla görüşüyor gibi olmaya başladım. Ve sık sık niçin zamanında daha yakından görüşmedik, sohbet ve muhabbet etmedik diye hayıflanmaya başladım. Oysa Rızvaniye'ye her gidişimde, onu girişteki küçük hücresinde görür, selam verip geçerdim. Şimdi, nasıl böyle gafil kalabildim diye kızıyorum kendi kendime.
 
Geçenlerde koronaya yakalandığını duyunca oğlu, edebiyat öğretmeni, aynı zamanda şair Abdurrahman Karakaş'ı aradım, durumunu sorup geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Onunla da eskiden beri tanışırız, arada bir görüşürüz. Mahmut Hoca iyileşsin de doğrudan kendisini arayayım diyordum. Nihayet ortak dostlarımızdan emekli öğretmen Hikmet Parmaksız'dan telefon numarasını aldım ve geçen gün aradım. Uzun sayılabilecek bir süre muhabbet ettik. O da memnuniyetini belirtti, ben zaten çok memnun oldum. Şu salgın sürecindeki kısıtlamalar dolaysıyla hocamız yaşı gereği dışarı çıkamadığını söyledi. Fakat çalışmalarına evde devam ediyormuş.
 
Kendisinden ve eserlerinden biraz söz etmek istiyorum:
 
Mahmut Hocamız 1946 yılında Urfa'da doğdu. Liseye kadar Urfa'da okudu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1971 yılında Urfa Atatürk Ortaokulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak göreve başladı, daha sonra aynı okulda müdür başyardımcılığı görevinde bulundu, 1995 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Öğretmen iken başladığı araştırma ve yazı çalışmalarına emekli olduktan sonra tamamen yoğunlaştı, kelimenin tam anlamıyla hayatını bu işlere vakfetti.  
 
Mahmut Hocamız, çalışmalarını sadece masa başında ve kitaplar arasında yapmadı, sahaya çıktı, dolaştı, yoruldu. Sadece Urfa merkezini değil, ilçelerini ve köylerini dolaştı. Çalıştığı konuyla ilgili nerede bir eserin, bir kitabenin, hatta iki satır yazının bile peşine düştü, bazılarını bizzat kendisi buldu. Bediüzzaman ve Harrankapı başta olmak üzere Urfa'daki bütün eski mezar taşlarını inceledi, araştırdı, okudu. Bir yazıyı okumak veya incelemek için günlerini, haftalarını verdi, yükseklik fobisine rağmen kırık dökük merdivenlere çıkmaktan çekinmedi, mezarlıklarda toz toprak içinde dolaştı, yazılara bir zarar gelmesin diye arkeologlar gibi özenle temizledi, tozlarını nefesiyle üfledi.
 
O kaynaklara böyle üfledikçe de tozun toprağın içinden ortaya tarih çıktı, kaybolmuş gerçekler ve birçok güzellikler çıktı. Böylece pek çok önemli eser kaybolmaktan kurtuldu ve gelecek kuşaklara aktarılma imkânı buldu. Sonra da hocamız bunları yazıya, makaleye, kitaplara dönüştürdü.
 
1979-2002 yılları arasında, Urfa sevdalısı birçok arkadaşıyla çıkardıkları, Urfa tarih ve kültürü için büyük bir kaynak oluşturan ve birçok araştırmacı ve yazar için okul olan Harran Dergisi'nde çok önemli yazılar yazdı. Daha sonra yazılarını "Gezgin", "Edessa", "Şanlıurfa", "Seyir", "ŞURKAV" ve bir ara benim de yazdığım "Eyvan" dergilerinde yayınlandı. 1990 yılında Şanlıurfa Belediyesi'nin "Şair Nâbi Araştırma Ödülü"nü, 18 Kasım 1991'de Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) "Kültür ve Sanat Ödülü"nü aldı. 24 Kasım 1991'de yılın öğretmeni seçilerek, Ankara'ya gönderildi.
 
Mahmut Karakaş'ın şimdiye kadar yayınlanan birbirinden değerli kitapları şunlardır:
1- Şair Nabi'nin Tuhfetü'l-Harameyn'i , Özdal Yayınları, Şanlıurfa, 1989; İkinci Baskı, "Tufetü'l-Harameyn-Harameyn Armağanı", Mostar Yayınları, İstanbul, 2013
2- "Müsbet İlimde Müslüman Âlimler", Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara, 1991; İkinci Baskı, "8. Yüzyıldan 19. Yüzyıla Müslüman Bilim Adamları", Mostar Yayınları, İstanbul, 2009
3- "Cumhuriyet Öncesi Şanlıurfa'da Kültür Ve Eğitim", Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara, 1995; İkinci Baskı, Şanlıurfa 
4- "Şanlıurfa Evliya ve Âlimleri", Şanlıurfa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yayınları, Şanlıurfa, 1996; İkinci Baskı, Şanlıurfa Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Konya, 2012
5- "Şanlıurfa Mezar Taşları",  Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Yayınları, 1996; İkinci Baskı, Şanlıurfa Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Konya, 2012
6- "Şanlıurfa ve İlçelerinde Kitabeler", Dal yayınları, 1986; Genişletilmiş İkinci Baskı, Şanlıurfa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yayınları, Ankara, 2001; Üçüncü Baskı, Şanlıurfa Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Konya, 2012
7- "Urfalı Baba Cem'i Karadağ Destanı",  Şanlıurfa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yayınları, Şanlıurfa, 2006
8- "Urfa'nın Kültür Ve İnançlar Serüveni", Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları, Ankara, 2009
9- "Bir Mutasavvıf Şair Ömer Nüzhet ve Eserleri", Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları, Konya, 2012
10- "Urfa'da Tasavvuf İzleri", Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Yayınları, Ankara, 2017
11- "Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anısına Urfa'nın Kurtuluşuyla İlgili Arşiv Belgeleri" (Müslüm C. Akalın'la Birlikte), Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Yayınları, Şanlıurfa, 2020
12- "Urfa'dan Harameyn'e Hicaz-name" Haliliye Belediyesi Yayınları, Şanlıurfa, 2020
 
Bu kitapların hepsi orta boy ve hacimli eserlerdir.
 
Yazımın başında hocamızın aynı zamanda şair olduğunu belirtmiştim. Yayınlanan son eseri olan "Urfa'dan Harameyn'e Hicaz-name"de yer verdiği hece vezniyle ama Divan Edebiyatı tarzındaki dini muhtevalı şiirleri, onun şiir alanındaki kuvvetini de ortaya koymaktadır.
Hocamızın baskıya hazır iki kitabı daha bulunmaktadır:
13- "Şair Nabi'nin Hayr-Abad'ının Transkribe ve Tanıtılması"
14- "Urfa'da Bir Ömür Kervanı"
 
Bu arada Mahmut Karakaş Hocanın, Urfa'nın bir başka kültür-sanat araştırmacısı Cihat Kürkçüoğlu Hocayla yakın arkadaş olduklarını ve bazı konularda işbirliği yaptıklarını da belirteyim. Bu amaçla birçok yolculuğa da beraber çıkmışlar.
 
Cihat Hoca, Urfa mimari eserleri ile ilgili araştırmaları sırasında mimari eserlerin üzerindeki Arapça ve Osmanlıca metinleri Mahmut Hocamıza okutmuş. Konuyla ilgili yazısında şöyle diyor: "Bu çok zahmetli bir işti. Kendisinde yükseklik fobisi vardı ve okumak için tırmandığı merdivende dakikalarca durması gerekiyordu. Ulaşılması zor olan çok yüksekteki kitabelerin teleobjektifle fotoğraflarını çekip kendisine ulaştırıyordum. O tüm sıkıntılarına karşın büyük bir gayretle ve özveri ile Urfa merkezindeki tüm kitabeleri okudu, daktilo ederek bana teslim etti. Burada şunu itiraf etmeliyim ki: Mahmut Karakaş olmasa idi Şanlıurfa mimari eserleri üzerine yapmış olduğum tüm araştırmalarım eksik kalırdı. Bundan dolayı kendisine minnet ve şükran borçlu olduğumu ifade temeliyim." (Cihat Kürkçüoğlu, "Mahmut Karakaş ve Son Eseri", Hizmet Gazetesi, 09.08.2006)
Mahmut Hoca, kitabeler üzerine yaptığı bu çalışmaları daha sonra genişleterek ve ilçeleri de katarak "Şanlıurfa ve İlçelerinde Kitabeler" isimli kitabını vücuda getirmiş. 
Telefonda anlaştığımız üzere o dışarı çıkamıyor diye ertesi gün ben evlerine uğrayıp hediye kitaplarını büyük bir memnuniyetle aldım. Kendi kitaplarımdan birkaçını da takdim ettim. Ayaküstü biraz hasbihal ettik. Bundan sonra en azından telefonla ve daha sık görüşmek üzere anlaştık.
 
Herhalde bundan sonraki yürüyüş yazılarımı yazarken kitaplarımdan ve kendisinden daha çok istifade edeceğim.
 
Hocamıza sağlık afiyet diliyorum.
Yazımı bitirmeden, ilk defa 2018 yılında Cihat Kürkçüoğlu'nun dile getirdiği önemli bir teklifi de hatırlatmak istiyorum. Cihat Hoca, Mahmut Karakaş'tan övgüyle söz ettiği bir konuşmasında diyor ki; "Kendi alanında gönüllü olarak ortaya koyduğu çalışmalarının her biri birer doktora tezi değerinde olup, doktor unvanını, hele fahri doktora payesini çoktan hak etmiş gerçek bir bilim insanıdır."
 
Bence de çok yerinde bir teklif. Mahmut Karakaş Hoca bunu fazlasıyla hak ediyor. Harran Üniversitesi Rektörlüğünün ve ilgili fakülte (Fen-Edebiyat ve İlahiyat) dekanlıklarının bu hususu değerlendirmelerini ben de hassaten rica ediyorum.
 
Etiketler: URFA, İÇİN, BÜYÜK, BİR, DEĞER:, MAHMUT, KARAKAŞ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
16 Ağustos 2022
"MEMLEKET SAHİPSİZ" Mİ?
67 Okunma.
11 Ağustos 2022
DEDELİĞİN TADINI ÇIKARMAK
70 Okunma.
10 Ağustos 2022
NE OLACAKSA OLSUN ARTIK!
92 Okunma.
03 Ağustos 2022
URFA SICAK MI, NİÇİN?
93 Okunma.
02 Ağustos 2022
CUDİ ZEYTİNİ, NİHAYET...
88 Okunma.
30 Temmuz 2022
SAPAN HARBİ
74 Okunma.
27 Temmuz 2022
HASTANE DÜŞÜNCELERİ
125 Okunma.
23 Temmuz 2022
SORULAR, SORUNLAR, KURBANLAR
96 Okunma.
20 Temmuz 2022
"ŞİRİN AKIL"
120 Okunma.
15 Temmuz 2022
BAŞLIK PARASI
155 Okunma.
08 Temmuz 2022
URFA MÜZİĞİNİN BÜYÜK İSMİ: HAMZA ŞENSES NAM-I DİĞER “KEL HAMZA” - 4
189 Okunma.
07 Temmuz 2022
URFA MÜZİĞİNİN BÜYÜK İSMİ: HAMZA ŞENSES NAM-I DİĞER “KEL HAMZA” -3
161 Okunma.
06 Temmuz 2022
URFA MÜZİĞİNİN BÜYÜK İSMİ: HAMZA ŞENSES NAM-I DİĞER “KEL HAMZA”
170 Okunma.
05 Temmuz 2022
URFA MÜZİĞİNİN BÜYÜK İSMİ: HAMZA ŞENSES NAM-I DİĞER “KEL HAMZA”
253 Okunma.
01 Temmuz 2022
URFA KALE’Sİ HAKKINDA KAZI BAŞKANI PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE İLE RÖPORTAJ - 5
288 Okunma.
30 Haziran 2022
URFA KALE’Sİ HAKKINDA KAZI BAŞKANI PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE İLE RÖPORTAJ-4
178 Okunma.
29 Haziran 2022
URFA KALE’Sİ HAKKINDA KAZI BAŞKANI PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE İLE RÖPORTAJ -3
147 Okunma.
28 Haziran 2022
URFA KALE’Sİ HAKKINDA KAZI BAŞKANI PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE İLE RÖPORTAJ-2
240 Okunma.
27 Haziran 2022
URFA KALE’Sİ HAKKINDA KAZI BAŞKANI PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE İLE RÖPORTAJ-1
296 Okunma.
24 Haziran 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ-7
132 Okunma.
22 Haziran 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ-6
122 Okunma.
18 Haziran 2022
‘ANEY’ ŞAİRİ MEHMET ATİLLA MARAŞ -6
197 Okunma.
17 Haziran 2022
‘ANEY’ ŞAİRİ MEHMET ATİLLA MARAŞ -5
208 Okunma.
16 Haziran 2022
‘ANEY’ ŞAİRİ MEHMET ATİLLA MARAŞ -4
179 Okunma.
15 Haziran 2022
‘ANEY’ ŞAİRİ MEHMET ATİLLA MARAŞ - 3
171 Okunma.
14 Haziran 2022
‘ANEY’ ŞAİRİ MEHMET ATİLLA MARAŞ -2
202 Okunma.
13 Haziran 2022
‘ANEY’ ŞAİRİ MEHMET ATİLLA MARAŞ -1
246 Okunma.
09 Haziran 2022
BİR TEK “MİHRİBAN” YETER
181 Okunma.
08 Haziran 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 5
158 Okunma.
07 Haziran 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ-4
153 Okunma.
31 Mayıs 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 3
188 Okunma.
28 Mayıs 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ-2
234 Okunma.
24 Mayıs 2022
YAKUBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 1
180 Okunma.
20 Mayıs 2022
BİRAZ DAHA DUYARLIK LÜTFEN
172 Okunma.
14 Mayıs 2022
GÜZELLER, GÜZELLİKLER
180 Okunma.
12 Mayıs 2022
BAMBAŞKA BİR KORKU
173 Okunma.
10 Mayıs 2022
BİR GENÇTEN DERDE DEVA MESAJ
160 Okunma.
07 Mayıs 2022
SİYASETİN FANATİZMİ
156 Okunma.
06 Mayıs 2022
BU SABAH
173 Okunma.
26 Nisan 2022
SURİYE’NİN DE SURİYELİLERE İHTİYACI VAR
188 Okunma.
23 Nisan 2022
İNSANLA, TOPLUMLA İLGİLENEN HERKES İÇİN...
177 Okunma.
20 Nisan 2022
ÖLÜM KORKUSU
157 Okunma.
09 Nisan 2022
BİR HAYVAN DOSTU VE DAVETİ
245 Okunma.
08 Nisan 2022
BARIŞ(TIR)MAK
222 Okunma.
05 Nisan 2022
BABAM
613 Okunma.
02 Nisan 2022
BİR UMUT
210 Okunma.
22 Mart 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ-8
229 Okunma.
21 Mart 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ- 7
212 Okunma.
19 Mart 2022
MÜZE DÜŞÜNCELERİ
215 Okunma.
18 Mart 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ- 6
179 Okunma.
16 Mart 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ- 5
393 Okunma.
10 Mart 2022
İNSAN HEP AYNI
260 Okunma.
08 Mart 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ-4
200 Okunma.
04 Mart 2022
GEREKMEZ
214 Okunma.
28 Şubat 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ-3
265 Okunma.
23 Şubat 2022
BİR SOR BAKALIM, NİYE?
295 Okunma.
22 Şubat 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ-2
259 Okunma.
21 Şubat 2022
HALEPLİBAHÇE’DE YÜRÜYÜŞ-1
297 Okunma.
19 Şubat 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-14
405 Okunma.
18 Şubat 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ- 13
300 Okunma.
17 Şubat 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ- 12
266 Okunma.
16 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN-8
422 Okunma.
15 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN- 7
377 Okunma.
14 Şubat 2022
‘CAMİLERİN HİZMETKÂRI’: RAFİ GÖRGÜN -6
412 Okunma.
12 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN- 5
429 Okunma.
11 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN -4
418 Okunma.
10 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN -3
443 Okunma.
09 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN-2
439 Okunma.
08 Şubat 2022
“CAMİLERİN HİZMETKÂRI”: RAFİ GÖRGÜN -1
512 Okunma.
05 Şubat 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-11
308 Okunma.
31 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-10
349 Okunma.
29 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ- 9
302 Okunma.
26 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ- 8
355 Okunma.
25 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ -7
336 Okunma.
22 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-6
335 Okunma.
21 Ocak 2022
“ADANMIŞ HAYAT: MEHMET AKİF İNAN” -5
454 Okunma.
20 Ocak 2022
“ADANMIŞ HAYAT: MEHMET AKİF İNAN” - 4
486 Okunma.
19 Ocak 2022
“ADANMIŞ HAYAT: MEHMET AKİF İNAN”- 3
367 Okunma.
18 Ocak 2022
“ADANMIŞ HAYAT: MEHMET AKİF İNAN”
476 Okunma.
17 Ocak 2022
“ADANMIŞ HAYAT: MEHMET AKİF İNAN”
606 Okunma.
15 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-5
331 Okunma.
12 Ocak 2022
ENES'E VE DİN EĞİTİMİNE DAİR
416 Okunma.
11 Ocak 2022
GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE AMA GÖRMEDİĞİMİZ BİR HAN: BİCAN AĞA HANI
374 Okunma.
10 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-4
386 Okunma.
08 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ- 3
376 Okunma.
07 Ocak 2022
MİLLET HANI’NDA MUTLU SONA DOĞRU
407 Okunma.
05 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ- 2
417 Okunma.
04 Ocak 2022
ATATÜRK MAHALLESİNDE YÜRÜYÜŞ-1
374 Okunma.
30 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 8
410 Okunma.
29 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ-7
400 Okunma.
28 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 6
349 Okunma.
27 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 5
378 Okunma.
25 Aralık 2021
ÖMRÜNÜ HİZMETE ADAMIŞ BİR ADAM: ABDÜLKADİR ÖZEN- 5
572 Okunma.
24 Aralık 2021
ÖMRÜNÜ HİZMETE ADAMIŞ BİR ADAM: ABDÜLKADİR ÖZEN -4
629 Okunma.
23 Aralık 2021
ÖMRÜNÜ HİZMETE ADAMIŞ BİR ADAM: ABDÜLKADİR ÖZEN -3
533 Okunma.
22 Aralık 2021
ÖMRÜNÜ HİZMETE ADAMIŞ BİR ADAM: ABDÜLKADİR ÖZEN -2
602 Okunma.
21 Aralık 2021
ÖMRÜNÜ HİZMETE ADAMIŞ BİR ADAM: ABDÜLKADİR ÖZEN- 1
759 Okunma.
18 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ - 4
463 Okunma.
15 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ- 3
467 Okunma.
14 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ -2
485 Okunma.
10 Aralık 2021
ESKİ URFA’NIN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN FARUK SUBAŞI -5
685 Okunma.
09 Aralık 2021
ESKİ URFA’NIN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN FARUK SUBAŞI- 4
925 Okunma.
08 Aralık 2021
ESKİ URFA’NIN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN FARUK SUBAŞI -3
722 Okunma.
07 Aralık 2021
ESKİ URFA’NIN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN FARUK SUBAŞI
903 Okunma.
06 Aralık 2021
ESKİ URFA’NIN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN FARUK SUBAŞI
1247 Okunma.
04 Aralık 2021
EYYÜBİYE’DE YÜRÜYÜŞ
568 Okunma.
27 Kasım 2021
FAKİRİN DE FAKİRİ
555 Okunma.
25 Kasım 2021
BİR GÜZEL İNSAN: HACI ABDULLAH KIRIKÇI
702 Okunma.
24 Kasım 2021
BİR GÜZEL İNSAN: HACI ABDULLAH KIRIKÇI
858 Okunma.
23 Kasım 2021
BİR GÜZEL İNSAN: HACI ABDULLAH KIRIKÇI
908 Okunma.
22 Kasım 2021
BİR GÜZEL İNSAN: HACI ABDULLAH KIRIKÇI
1046 Okunma.
12 Kasım 2021
ŞEKERCİ AHMET’LE ŞEKER TADINDA SOHBET- 5
813 Okunma.
11 Kasım 2021
ŞEKERCİ AHMET’LE ŞEKER TADINDA SOHBET -4
769 Okunma.
10 Kasım 2021
ŞEKERCİ AHMET’LE ŞEKER TADINDA SOHBET -3
776 Okunma.
09 Kasım 2021
ŞEKERCİ AHMET’LE ŞEKER TADINDA SOHBET-2
808 Okunma.
08 Kasım 2021
ŞEKERCİ AHMET’LE ŞEKER TADINDA SOHBET
980 Okunma.
30 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA - 6
964 Okunma.
29 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA-5
925 Okunma.
28 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA - 4
896 Okunma.
27 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA-3
826 Okunma.
26 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA -2
1007 Okunma.
25 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA
1272 Okunma.
02 Ekim 2021
AYRILMALAR VE KAVUŞMALAR
797 Okunma.
18 Ağustos 2021
UZAK DİYARLARDAN URFA’YA GELENLER
1525 Okunma.
26 Temmuz 2021
KOÇVİRAN'DA TARİHİ DOKU YOK OLMAK İLE KARŞI KARŞIYA
1175 Okunma.
15 Temmuz 2021
URFA’NIN ÇOK RENKLİ SİMASI: MUHARREM ÇELİK
1200 Okunma.
14 Temmuz 2021
BİR MÜNZEVİ HATTAT: ADNAN HALİL ALPAY-3
1011 Okunma.
13 Temmuz 2021
BİR MÜNZEVİ HATTAT: ADNAN HALİL ALPAY-2
957 Okunma.
12 Temmuz 2021
BİR MÜNZEVİ HATTAT: ADNAN HALİL ALPAY-1
1015 Okunma.
27 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-4
2251 Okunma.
26 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-3
1354 Okunma.
25 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-2
1492 Okunma.
24 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-1
1458 Okunma.
12 Mart 2021
BİR GAZELİN PEŞİNDEN “VAMIK U AZRA”
4536 Okunma.
10 Şubat 2021
URFA KÜLTÜR VE SANATININ BÜYÜK EMEKTARI: CİHAT KÜRKÇÜOĞLU / İKİNCİ BÖLÜM
2780 Okunma.
09 Şubat 2021
URFA KÜLTÜR VE SANATININ BÜYÜK EMEKTARI: CİHAT KÜRKÇÜOĞLU BİRİNCİ BÖLÜM
1299 Okunma.
04 Şubat 2021
URFA HİNDİYYE TEKKESİ-2
1729 Okunma.
03 Şubat 2021
URFA HİNDİYYE TEKKESİ-1
1702 Okunma.
02 Şubat 2021
NE OLACAK BU ESKİ URFA’NIN HALİ?
1505 Okunma.
27 Ocak 2021
BİR “YALAVUZ” ŞAİR: BEKİR URFALI -2
1647 Okunma.
26 Ocak 2021
BİR “YALAVUZ” ŞAİR: BEKİR URFALI -1
1646 Okunma.
22 Ocak 2021
İKİ GÜZEL İNSAN, İKİ ÖRNEK ESNAF
1828 Okunma.
19 Ocak 2021
URFA’NIN UNUTTUĞU BÜYÜK HATTAT BEHÇET ARABÎ
3896 Okunma.
30 Aralık 2020
SORUN BÜYÜK VE DERİNDE
1240 Okunma.
17 Aralık 2020
ŞANLIURFA YAZITLARI
1833 Okunma.
28 Kasım 2020
MİSBAH HİCRİ
1610 Okunma.
05 Kasım 2020
ŞAHİN DOĞAN VE İKİ KİTABI
2419 Okunma.
26 Eylül 2020
BİR GÜZEL İNSAN: İBRAHİM TORU
1699 Okunma.
08 Eylül 2020
BİR HAS ŞAİR: SEYYİD AHMET KAYA
1936 Okunma.
06 Şubat 2020
OKUMAK…
2637 Okunma.
17 Ocak 2020
ANSIZIN HAYAT
1740 Okunma.
13 Aralık 2019
SELAHATTİN EYYUBİ GÜLER VE SOĞMATAR KİTABI
2100 Okunma.
10 Aralık 2019
HÜZÜN
1573 Okunma.
22 Kasım 2019
BİR KİBİR, BİR KİBİR
1604 Okunma.
16 Kasım 2019
KADINLARLA İLGİLİ KISA KISA
1574 Okunma.
16 Eylül 2019
BİR ACAYİP GENÇLİK
1987 Okunma.
06 Ağustos 2019
KURTULUŞUN 100. YIL HAZIRLIKLARI
2446 Okunma.
02 Mayıs 2019
“HAKİKATİN İZİNDE” BİR “EZELÎ MAĞLUP” VE BİR “YALNIZ ENTELEKTÜEL”
2520 Okunma.
09 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-6- SON
2469 Okunma.
08 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-5
2081 Okunma.
07 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-4
2095 Okunma.
06 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-3
2123 Okunma.
05 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-2
2176 Okunma.
04 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-1
2486 Okunma.
26 Şubat 2019
YOLCULUK NEREYE?
1830 Okunma.
14 Şubat 2019
İMTİHAN GERÇEĞİ
3420 Okunma.
10 Aralık 2018
MİSBAH HİCRİ VE İKİ KİTABI
3810 Okunma.
01 Kasım 2018
SÖZ OKYANUSUNDA YOLCULUK
2791 Okunma.
08 Ekim 2018
MEHMET KURTOĞLU VE “EZELDEN URFA”
3736 Okunma.
24 Temmuz 2018
GÖBEKLİTEPE ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
7741 Okunma.
17 Temmuz 2018
ÇAPIT TOP
3881 Okunma.
23 Mayıs 2018
EDİRNE’DEN MOSTAR’A KÜLTÜR KERVANI
4946 Okunma.
19 Mart 2018
GAP GÜNDEMİYLE 20 YIL
3398 Okunma.
14 Mayıs 2015
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR
3237 Okunma.
05 Mayıs 2015
ÖLÜME ÖVGÜ
3421 Okunma.
28 Nisan 2015
YA BİZDENSİN YA DA…
1307 Okunma.
21 Nisan 2015
YENİ BİR FIRSAT
3303 Okunma.
08 Nisan 2015
DEVLETİN MALI NEDİR?
3664 Okunma.
01 Nisan 2015
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR
3129 Okunma.
26 Mart 2015
BİZ'İ ANLATMAYA DEVAM
3099 Okunma.
20 Mart 2015
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE…
1145 Okunma.
16 Mart 2015
1915'TEN GÜNÜMÜZE
3125 Okunma.
05 Mart 2015
ÇÖZÜM UMUDU
3022 Okunma.
02 Mart 2015
URFA'NIN BÜYÜK POTANSİYELİ
3307 Okunma.
26 Şubat 2015
MİLLETİN VEKİLİ OLMAK İSTEYENLERE…
1553 Okunma.
23 Şubat 2015
DEĞERLER EĞİTİMİ
3038 Okunma.
18 Şubat 2015
İKİ BABA VE BİZ
3082 Okunma.
10 Şubat 2015
YENİDEN YAZMAK
3740 Okunma.
Haber Yazılımı