Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 10:18 Bu yazı 1883 kez okundu
 
URFA İÇİN BÜYÜK BİR DEĞER: MAHMUT KARAKAŞ
Mehmet SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
 
 
Araştırmacı yazar, aynı zamanda şair. Akademisyen değil, ama işinde değme akademisyenden daha titiz.
 
Özellikle İslami dönem Urfa kültür tarihi için büyük bir değer.
 
Kendisi ile tanışmamız çok eskiye gider. Fakat şu son zamanlarda başladığım yürüyüş yazılarım dolayısıyla daha yakından tanıştık. Sık sık görüşmeye başladık. Öyle yüz yüze değil. Telefonla da değil. Anlatayım…
 
Eski Urfa sokaklarını, mezarlıklarını dolaşırken, çoğu kaybolan eski eserleri araştırırken sık sık onun eserleri ile karşılaşmaya başladım. Sonra bazılarının PDF formatı geçti elime. İnceledikçe hocamızla görüşüyor gibi olmaya başladım. Ve sık sık niçin zamanında daha yakından görüşmedik, sohbet ve muhabbet etmedik diye hayıflanmaya başladım. Oysa Rızvaniye'ye her gidişimde, onu girişteki küçük hücresinde görür, selam verip geçerdim. Şimdi, nasıl böyle gafil kalabildim diye kızıyorum kendi kendime.
 
Geçenlerde koronaya yakalandığını duyunca oğlu, edebiyat öğretmeni, aynı zamanda şair Abdurrahman Karakaş'ı aradım, durumunu sorup geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Onunla da eskiden beri tanışırız, arada bir görüşürüz. Mahmut Hoca iyileşsin de doğrudan kendisini arayayım diyordum. Nihayet ortak dostlarımızdan emekli öğretmen Hikmet Parmaksız'dan telefon numarasını aldım ve geçen gün aradım. Uzun sayılabilecek bir süre muhabbet ettik. O da memnuniyetini belirtti, ben zaten çok memnun oldum. Şu salgın sürecindeki kısıtlamalar dolaysıyla hocamız yaşı gereği dışarı çıkamadığını söyledi. Fakat çalışmalarına evde devam ediyormuş.
 
Kendisinden ve eserlerinden biraz söz etmek istiyorum:
 
Mahmut Hocamız 1946 yılında Urfa'da doğdu. Liseye kadar Urfa'da okudu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1971 yılında Urfa Atatürk Ortaokulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak göreve başladı, daha sonra aynı okulda müdür başyardımcılığı görevinde bulundu, 1995 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Öğretmen iken başladığı araştırma ve yazı çalışmalarına emekli olduktan sonra tamamen yoğunlaştı, kelimenin tam anlamıyla hayatını bu işlere vakfetti.  
 
Mahmut Hocamız, çalışmalarını sadece masa başında ve kitaplar arasında yapmadı, sahaya çıktı, dolaştı, yoruldu. Sadece Urfa merkezini değil, ilçelerini ve köylerini dolaştı. Çalıştığı konuyla ilgili nerede bir eserin, bir kitabenin, hatta iki satır yazının bile peşine düştü, bazılarını bizzat kendisi buldu. Bediüzzaman ve Harrankapı başta olmak üzere Urfa'daki bütün eski mezar taşlarını inceledi, araştırdı, okudu. Bir yazıyı okumak veya incelemek için günlerini, haftalarını verdi, yükseklik fobisine rağmen kırık dökük merdivenlere çıkmaktan çekinmedi, mezarlıklarda toz toprak içinde dolaştı, yazılara bir zarar gelmesin diye arkeologlar gibi özenle temizledi, tozlarını nefesiyle üfledi.
 
O kaynaklara böyle üfledikçe de tozun toprağın içinden ortaya tarih çıktı, kaybolmuş gerçekler ve birçok güzellikler çıktı. Böylece pek çok önemli eser kaybolmaktan kurtuldu ve gelecek kuşaklara aktarılma imkânı buldu. Sonra da hocamız bunları yazıya, makaleye, kitaplara dönüştürdü.
 
1979-2002 yılları arasında, Urfa sevdalısı birçok arkadaşıyla çıkardıkları, Urfa tarih ve kültürü için büyük bir kaynak oluşturan ve birçok araştırmacı ve yazar için okul olan Harran Dergisi'nde çok önemli yazılar yazdı. Daha sonra yazılarını "Gezgin", "Edessa", "Şanlıurfa", "Seyir", "ŞURKAV" ve bir ara benim de yazdığım "Eyvan" dergilerinde yayınlandı. 1990 yılında Şanlıurfa Belediyesi'nin "Şair Nâbi Araştırma Ödülü"nü, 18 Kasım 1991'de Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) "Kültür ve Sanat Ödülü"nü aldı. 24 Kasım 1991'de yılın öğretmeni seçilerek, Ankara'ya gönderildi.
 
Mahmut Karakaş'ın şimdiye kadar yayınlanan birbirinden değerli kitapları şunlardır:
1- Şair Nabi'nin Tuhfetü'l-Harameyn'i , Özdal Yayınları, Şanlıurfa, 1989; İkinci Baskı, "Tufetü'l-Harameyn-Harameyn Armağanı", Mostar Yayınları, İstanbul, 2013
2- "Müsbet İlimde Müslüman Âlimler", Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara, 1991; İkinci Baskı, "8. Yüzyıldan 19. Yüzyıla Müslüman Bilim Adamları", Mostar Yayınları, İstanbul, 2009
3- "Cumhuriyet Öncesi Şanlıurfa'da Kültür Ve Eğitim", Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara, 1995; İkinci Baskı, Şanlıurfa 
4- "Şanlıurfa Evliya ve Âlimleri", Şanlıurfa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yayınları, Şanlıurfa, 1996; İkinci Baskı, Şanlıurfa Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Konya, 2012
5- "Şanlıurfa Mezar Taşları",  Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Yayınları, 1996; İkinci Baskı, Şanlıurfa Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Konya, 2012
6- "Şanlıurfa ve İlçelerinde Kitabeler", Dal yayınları, 1986; Genişletilmiş İkinci Baskı, Şanlıurfa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yayınları, Ankara, 2001; Üçüncü Baskı, Şanlıurfa Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Konya, 2012
7- "Urfalı Baba Cem'i Karadağ Destanı",  Şanlıurfa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yayınları, Şanlıurfa, 2006
8- "Urfa'nın Kültür Ve İnançlar Serüveni", Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları, Ankara, 2009
9- "Bir Mutasavvıf Şair Ömer Nüzhet ve Eserleri", Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları, Konya, 2012
10- "Urfa'da Tasavvuf İzleri", Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Yayınları, Ankara, 2017
11- "Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anısına Urfa'nın Kurtuluşuyla İlgili Arşiv Belgeleri" (Müslüm C. Akalın'la Birlikte), Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Yayınları, Şanlıurfa, 2020
12- "Urfa'dan Harameyn'e Hicaz-name" Haliliye Belediyesi Yayınları, Şanlıurfa, 2020
 
Bu kitapların hepsi orta boy ve hacimli eserlerdir.
 
Yazımın başında hocamızın aynı zamanda şair olduğunu belirtmiştim. Yayınlanan son eseri olan "Urfa'dan Harameyn'e Hicaz-name"de yer verdiği hece vezniyle ama Divan Edebiyatı tarzındaki dini muhtevalı şiirleri, onun şiir alanındaki kuvvetini de ortaya koymaktadır.
Hocamızın baskıya hazır iki kitabı daha bulunmaktadır:
13- "Şair Nabi'nin Hayr-Abad'ının Transkribe ve Tanıtılması"
14- "Urfa'da Bir Ömür Kervanı"
 
Bu arada Mahmut Karakaş Hocanın, Urfa'nın bir başka kültür-sanat araştırmacısı Cihat Kürkçüoğlu Hocayla yakın arkadaş olduklarını ve bazı konularda işbirliği yaptıklarını da belirteyim. Bu amaçla birçok yolculuğa da beraber çıkmışlar.
 
Cihat Hoca, Urfa mimari eserleri ile ilgili araştırmaları sırasında mimari eserlerin üzerindeki Arapça ve Osmanlıca metinleri Mahmut Hocamıza okutmuş. Konuyla ilgili yazısında şöyle diyor: "Bu çok zahmetli bir işti. Kendisinde yükseklik fobisi vardı ve okumak için tırmandığı merdivende dakikalarca durması gerekiyordu. Ulaşılması zor olan çok yüksekteki kitabelerin teleobjektifle fotoğraflarını çekip kendisine ulaştırıyordum. O tüm sıkıntılarına karşın büyük bir gayretle ve özveri ile Urfa merkezindeki tüm kitabeleri okudu, daktilo ederek bana teslim etti. Burada şunu itiraf etmeliyim ki: Mahmut Karakaş olmasa idi Şanlıurfa mimari eserleri üzerine yapmış olduğum tüm araştırmalarım eksik kalırdı. Bundan dolayı kendisine minnet ve şükran borçlu olduğumu ifade temeliyim." (Cihat Kürkçüoğlu, "Mahmut Karakaş ve Son Eseri", Hizmet Gazetesi, 09.08.2006)
Mahmut Hoca, kitabeler üzerine yaptığı bu çalışmaları daha sonra genişleterek ve ilçeleri de katarak "Şanlıurfa ve İlçelerinde Kitabeler" isimli kitabını vücuda getirmiş. 
Telefonda anlaştığımız üzere o dışarı çıkamıyor diye ertesi gün ben evlerine uğrayıp hediye kitaplarını büyük bir memnuniyetle aldım. Kendi kitaplarımdan birkaçını da takdim ettim. Ayaküstü biraz hasbihal ettik. Bundan sonra en azından telefonla ve daha sık görüşmek üzere anlaştık.
 
Herhalde bundan sonraki yürüyüş yazılarımı yazarken kitaplarımdan ve kendisinden daha çok istifade edeceğim.
 
Hocamıza sağlık afiyet diliyorum.
Yazımı bitirmeden, ilk defa 2018 yılında Cihat Kürkçüoğlu'nun dile getirdiği önemli bir teklifi de hatırlatmak istiyorum. Cihat Hoca, Mahmut Karakaş'tan övgüyle söz ettiği bir konuşmasında diyor ki; "Kendi alanında gönüllü olarak ortaya koyduğu çalışmalarının her biri birer doktora tezi değerinde olup, doktor unvanını, hele fahri doktora payesini çoktan hak etmiş gerçek bir bilim insanıdır."
 
Bence de çok yerinde bir teklif. Mahmut Karakaş Hoca bunu fazlasıyla hak ediyor. Harran Üniversitesi Rektörlüğünün ve ilgili fakülte (Fen-Edebiyat ve İlahiyat) dekanlıklarının bu hususu değerlendirmelerini ben de hassaten rica ediyorum.
 
Etiketler: URFA, İÇİN, BÜYÜK, BİR, DEĞER:, MAHMUT, KARAKAŞ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
28 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA - 4
175 Okunma.
27 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA-3
255 Okunma.
26 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA -2
384 Okunma.
25 Ekim 2021
OĞLUNUN DİLİNDEN DERVİŞ HOCA
547 Okunma.
02 Ekim 2021
AYRILMALAR VE KAVUŞMALAR
246 Okunma.
18 Ağustos 2021
UZAK DİYARLARDAN URFA’YA GELENLER
1010 Okunma.
26 Temmuz 2021
KOÇVİRAN'DA TARİHİ DOKU YOK OLMAK İLE KARŞI KARŞIYA
672 Okunma.
15 Temmuz 2021
URFA’NIN ÇOK RENKLİ SİMASI: MUHARREM ÇELİK
555 Okunma.
14 Temmuz 2021
BİR MÜNZEVİ HATTAT: ADNAN HALİL ALPAY-3
479 Okunma.
13 Temmuz 2021
BİR MÜNZEVİ HATTAT: ADNAN HALİL ALPAY-2
459 Okunma.
12 Temmuz 2021
BİR MÜNZEVİ HATTAT: ADNAN HALİL ALPAY-1
488 Okunma.
27 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-4
1563 Okunma.
26 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-3
845 Okunma.
25 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-2
960 Okunma.
24 Mayıs 2021
İŞİNE AŞKI KATAN MİMAR: CEVHER İLHAN-1
932 Okunma.
12 Mart 2021
BİR GAZELİN PEŞİNDEN “VAMIK U AZRA”
3496 Okunma.
10 Şubat 2021
URFA KÜLTÜR VE SANATININ BÜYÜK EMEKTARI: CİHAT KÜRKÇÜOĞLU / İKİNCİ BÖLÜM
1100 Okunma.
09 Şubat 2021
URFA KÜLTÜR VE SANATININ BÜYÜK EMEKTARI: CİHAT KÜRKÇÜOĞLU BİRİNCİ BÖLÜM
773 Okunma.
04 Şubat 2021
URFA HİNDİYYE TEKKESİ-2
1089 Okunma.
03 Şubat 2021
URFA HİNDİYYE TEKKESİ-1
1041 Okunma.
02 Şubat 2021
NE OLACAK BU ESKİ URFA’NIN HALİ?
910 Okunma.
27 Ocak 2021
BİR “YALAVUZ” ŞAİR: BEKİR URFALI -2
1006 Okunma.
26 Ocak 2021
BİR “YALAVUZ” ŞAİR: BEKİR URFALI -1
1004 Okunma.
22 Ocak 2021
İKİ GÜZEL İNSAN, İKİ ÖRNEK ESNAF
1209 Okunma.
19 Ocak 2021
URFA’NIN UNUTTUĞU BÜYÜK HATTAT BEHÇET ARABÎ
2122 Okunma.
30 Aralık 2020
SORUN BÜYÜK VE DERİNDE
740 Okunma.
17 Aralık 2020
ŞANLIURFA YAZITLARI
1155 Okunma.
28 Kasım 2020
MİSBAH HİCRİ
1001 Okunma.
05 Kasım 2020
ŞAHİN DOĞAN VE İKİ KİTABI
1765 Okunma.
26 Eylül 2020
BİR GÜZEL İNSAN: İBRAHİM TORU
1159 Okunma.
08 Eylül 2020
BİR HAS ŞAİR: SEYYİD AHMET KAYA
1300 Okunma.
06 Şubat 2020
OKUMAK…
1972 Okunma.
17 Ocak 2020
ANSIZIN HAYAT
1164 Okunma.
13 Aralık 2019
SELAHATTİN EYYUBİ GÜLER VE SOĞMATAR KİTABI
1518 Okunma.
10 Aralık 2019
HÜZÜN
1072 Okunma.
22 Kasım 2019
BİR KİBİR, BİR KİBİR
1078 Okunma.
16 Kasım 2019
KADINLARLA İLGİLİ KISA KISA
1044 Okunma.
16 Eylül 2019
BİR ACAYİP GENÇLİK
1485 Okunma.
06 Ağustos 2019
KURTULUŞUN 100. YIL HAZIRLIKLARI
1895 Okunma.
02 Mayıs 2019
“HAKİKATİN İZİNDE” BİR “EZELÎ MAĞLUP” VE BİR “YALNIZ ENTELEKTÜEL”
1997 Okunma.
09 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-6- SON
1955 Okunma.
08 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-5
1552 Okunma.
07 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-4
1581 Okunma.
06 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-3
1572 Okunma.
05 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-2
1676 Okunma.
04 Mart 2019
BENİM 28 ŞUBAT’IM-1
1958 Okunma.
26 Şubat 2019
YOLCULUK NEREYE?
1330 Okunma.
14 Şubat 2019
İMTİHAN GERÇEĞİ
2826 Okunma.
10 Aralık 2018
MİSBAH HİCRİ VE İKİ KİTABI
3273 Okunma.
01 Kasım 2018
SÖZ OKYANUSUNDA YOLCULUK
2298 Okunma.
08 Ekim 2018
MEHMET KURTOĞLU VE “EZELDEN URFA”
3169 Okunma.
24 Temmuz 2018
GÖBEKLİTEPE ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
7263 Okunma.
17 Temmuz 2018
ÇAPIT TOP
3316 Okunma.
23 Mayıs 2018
EDİRNE’DEN MOSTAR’A KÜLTÜR KERVANI
4482 Okunma.
19 Mart 2018
GAP GÜNDEMİYLE 20 YIL
2881 Okunma.
14 Mayıs 2015
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR
2749 Okunma.
05 Mayıs 2015
ÖLÜME ÖVGÜ
2909 Okunma.
28 Nisan 2015
YA BİZDENSİN YA DA…
1152 Okunma.
21 Nisan 2015
YENİ BİR FIRSAT
2770 Okunma.
08 Nisan 2015
DEVLETİN MALI NEDİR?
3200 Okunma.
01 Nisan 2015
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR
2683 Okunma.
26 Mart 2015
BİZ'İ ANLATMAYA DEVAM
2605 Okunma.
20 Mart 2015
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE…
1128 Okunma.
16 Mart 2015
1915'TEN GÜNÜMÜZE
2572 Okunma.
05 Mart 2015
ÇÖZÜM UMUDU
2559 Okunma.
02 Mart 2015
URFA'NIN BÜYÜK POTANSİYELİ
2847 Okunma.
26 Şubat 2015
MİLLETİN VEKİLİ OLMAK İSTEYENLERE…
1528 Okunma.
23 Şubat 2015
DEĞERLER EĞİTİMİ
2566 Okunma.
18 Şubat 2015
İKİ BABA VE BİZ
2593 Okunma.
10 Şubat 2015
YENİDEN YAZMAK
3265 Okunma.
Haber Yazılımı