Yazı Detayı
19 Mayıs 2022 - Perşembe 11:29 Bu yazı 291 kez okundu
 
ŞAİR NABİ’NİN YENİ EVİ
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Yusufpaşa mahallesi 928. Sokak no:4/1 Haliliye/Şanlıurfa adresinde bulunan tarihi avlulu Urfa evi; Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Şair Nabi evi olarak dizayn edilerek hizmete sunuldu.

Çıkmaz bir sokak içerisinde yer alan evin girişte sağ tarafında  alt katta bir oda, üstte iki odadan oluşan bir çardak, girişte tam karşıda iki oda ve sol tarafında da iki oda yer almakta. Avlunun ortasında bir su kuyusu bulunmaktadır. Çardakta bulunan iki oda TYB Şanlıurfa şubesine tahsis edilmiş olup sol taraftaki odalar ise Şair Nabi Kütüphanesi ve Müzesi şeklinde düzenlenmesi düşünülmektedir. Burada Şair Nabi'nin özellikle genç nesile tanıtımı için hayatının anlatıldığı görsel ve yazılı dokümanlar ile eserleri sergilenecek.  

Hatta Nabi'nin ünlü beyitlerinin Urfalı Hattatlarca yazılıp bunların duvarlara asılması da mümkün. Söz genç nesilden açılmışken; malum divan edebiyatının orijinal kelimelerini şimdiki gençlerin anlaması imkânsız. Bu nedenle en azından meşhur gazel veya beyitlerinin günümüz Türkçesine çevrilmiş haliyle sergilenmesinde yarar var. Bakın bu konuda, Harran Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin değerli hocalarından Şair Nabi eserleri konusunda uzman, Profesör Doktor Ekrem BEKTAŞ hocamızın takdire şayan bir çalışması var. Ekrem hoca, Şair Nabi'nin gazellerini bir yüzünde orijinal şekli diğer yüzünde açıklaması olacak şekilde kartvizitlere işlemiş. Bu kartvizitler temin edilip ziyarete gelen gençlere dağıtılabilir.

Tabi bizim daha yeni yeni yapmaya çalıştığımız bu tür evleri-müzeleri; komşu ilimiz Diyarbakır Ziya GÖKALP ve Cahit Sıtkı TARANCI için yıllar önce gerçekleştirmiş. Neyse biz Urfa olarak hep geriden geldiğimiz için bunda pek de şaşılacak bir durum yok! 

Buranın canlı ve hareketli tutulması hususunda en büyük görev de TYB Şanlıurfa şubesine düşmektedir. Sadece mutat Cuma Sohbetleriyle değil hafta sonları tertiplenecek konferans, yazar ve kitap tanıtımı, imza günleri, il dışından davet edilecek edebiyatçılarla söyleşiler vb. etkinliklerle bu mekanın doldurulması gerekir.

Bu konuda güzel bir başlangıç yapan ve ilk defa geçtiğimiz Cuma günü akşamı Urfa' da dünden bu güne eğitim' konusunun konuşulduğu, Cuma Sohbetlerinin gerçekleştirildiği Urfalı Şair Nabi Evi, Pazar günü de TYB üyesi Şair-Yazar Nusret Yılmaz'ın 'Maide' adlı kitabının imza günü ve TYB kurucu Başkanlarından, Şanlıurfa eski Milletvekili Şair Mehmet Atilla Maraş'ın gerçekleştirdiği söyleşi ile şenlendi.

Şair Nabi evinin tahsisinde ve burada TYB Şanlıurfa şubesine yer verilmesinde büyük emeği geçen, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin BEYAZGÜL'e ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekilimiz AHMET KAYTAN'a,TYB kurucu Başkanı Cuma AĞAÇ'a ve TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Doçent Doktor Mahmut KAYA ile tüm emeği geçenlere edebiyat severler ve Şanlıurfa adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Umudumuz, Şanlıurfalı Şair Nabi Hazretlerinin yeni evinin eksiklerinin bir an önce giderilerek, genç nesile Şair Nabi'yi her yönüyle tanıştırmak.

Muhabbetle…

 
Etiketler: ŞAİR, NABİ’NİN, YENİ, EVİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı