Yazı Detayı
19 Haziran 2021 - Cumartesi 15:40 Bu yazı 194 kez okundu
 
NEREYE KADAR?
Nebihe UÇAN
 
 

Nezaket, zarafet, tevazu, mütevazılık yani incelik, asalet, samimiyet… Saymış olduğumuz tüm bu insani erdemler maddiyat ve makamla elde edilebilecek değerler değil. Tam tersine maddi ferahlığın ve dünyevi makamların arasında, insaniyetin nişanelerinden olan bu nurlara daha çok sarılmalıdır eşref-i mahlûkat.

Beşer dedik ya. Bazen şaşıyor işte. Hem de bazen öyle bir şaşıyor ki, kendi bile şaşırıyor bu durumuna. Sudan çıkmış balığa dönüyor ve kendini, geçmişini, geleceğini unutuveriyor. (Allah unutturmasın!)


İnsanları küçümseyip yüz çevirme! Yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Allah, kendini beğenmiş övünen kimseyi sevmez.  Lokman Suresi 18. Ayet
 
Birçoğumuz bazen farkında bile olmadan kapıldık kibrin yanık kokan rüzgârına. Ben dedik… Bazen 'Biz'in arasında bile 'Bennnn' diye bağırdık içten içe. Bu böbürlenmeler çevremize yansımaya başlamadan önce kendi kalbimizi karartmaya başladı. Vicdanlarımıza beton döktü. Yeşertecek bir merhamet bırakmadı. Sonra çevremize yöneldik. Hak yemeyi o kadar normalleştirdik ki! Bazen zorbalık yaparken "Allah rızasından bahsedecek kadar" saçmaladık.

Tüm bunları yaparken çevremizdeki insanlar üzerimize yapışan kibir yüzünden bize aynalık yapamadı. 'Sen yanlışsın arkadaş' diyerek bizi silkeleyemedi.

Bizler, insanların bize artık kalbi bir muhabbet beslemediklerini bilmemize rağmen onların yüzüne gülmeye, şakalaşmaya, bazen yüz ekşitmeye, tavır yapmaya ve üzerlerinde tahakküm kurmaya devam ettik. 


"Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi" denen bir diyar da öyle bir psikoloji yaşıyor ki insanlar.
 

Bazen içme suyu şebekelerine şimdiye kadar görmediğim bir kimyasal karıştırarak insanların kimyasıyla oynadıklarını düşünüyorum. Ya da kolay yoldan söylem üretme jargonuyla açıklamaya çalışırsak "Dış mihraklar havamıza meçhul bir toz karıştırarak huyumuzu değiştirmiş" demeyi çok istiyorum.

 
Yaradan bilmiyor mu kimin ne yaptığını! O bilmiyor mu verdiğini geri almayı… O bilmiyor mu şamarı alasıyla vurmayı?

Bizler amenna diyoruz ve onun adaletine teslim oluyoruz. Varsın hak yiyerek huzura çıkmak isteyenler birbirleriyle yarışsın…

Sen el uzatacaksın,

O kolunu çıkaracak.

Böyle yaşamak... Nereye kadar?

 
Etiketler: NEREYE, KADAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı