Yazı Detayı
20 Mayıs 2016 - Cuma 18:11 Bu yazı 3699 kez okundu
 
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Atatürk gençler armağan etmiş. Atatürk gençlerin bu günkü halini görseydi acaba onlara bu bayramı armağan ederimiydi diye düşünüyorum.

Gece yarılarına kadar yataklarında olmaları gerekirken özgürlük adına sokaklarda dolaşan gençler, dolup taşan gece kulüpleri, öldürülen dövülen kızlar, küçük yaşta kaçırılan çocuklar, küçük yaşlara inen eroin müptelası gençler. özgürlüğün adının bu olduğunu sananlar aslında çok yanılıyorlar ama, yanıldıklarının farkında bile değiller.

Çocuklarını başı boş köpekler gibi sokağa salan sorumsuz, bencil anne babalara ne demeli. bunların gözlerine ya perde inmiş, yada devekuşu gibi başlarını toprağa gömmüşler olanları görmemeye çalışıyorlar. Anne babaların çocuklarına karşı bu kadar sorumsuz davranmalarını anlamakta zorlanıyorum. Özellikle çocukları dışarıda okuyan anne babalara seslenmek istiyorum. Çocuklarınızı habersiz ziyaret edin. Kimlerle düşüp kalktıklarını, arkadaşlarını mutlaka görün. Benim çocuğum da üniversite okuyor onunla kalıyorum.

Bu vesile ile üniversite gençliğini tanıma fırsatım oldu. Keşke tanımasaydım. Anne babaları geldi mi çocuklar 90 derece dönüyorlar sanki o rezillikleri yapan kendileri değil. kuzu gibi oluyorlar. Anne babaları havaalanına yetişmeden gençler hemen üstlerindeki maskeleri atıp gerçek kimliklerine dönüyorlar.onun için Anne babalar çat kapı, çocuklarını habersiz ziyaret etsinler diyorum. Türkiye'yi böyle bir gençliğe emanet etmek doğrusu beni endişelendiriyor. Sokak ortasında sevgilisi tarafından dövülen kızlar mı desen. Gece yarıları sokak kapıları kırılanlar mı desen, sabahlara kadar sokaklarda kızlı erkekli guruplar halinde kahkahalar atıp gerçekten okumaya gelen öğrencileri rahatsı edenlerimi desen, evlerin diskoya çevirip sabahlara kadar eğlenenler mi desen( karşı binamızda iki kız var düşman başına) kızların kuklası haline gelen gençler mi desen, gençlerin rezillikleri öyle çok ki anlatmakla bitmez.

Ar damarı çatlamış bir gençlik karşımızda. Onları bu hale ne getiriyor. Baskı mı, ilgisizlik mi, sevgisizlik mi, zayıf kişilikli oluşlarımı, iman zayıflığımı yoksa yanışlarının onlara söylenmemesi mi? acaba bunlarda hangisi çocuklarımız bu hale getiriyor. Belediye otobüsünde öpüşen gençleri ikaz eden şoför'ün gençleri ikaz etmesi mi yanlış, şoförün açığa alınması mı yanlış, yoksa o otobüste ulu orta öpüşen gençlerin davranışımı yanlış.

Eğer rezillikler ulu orta yaşansaydı ev diye bir şey olmazdı.herkes her şeyi sokakta yaşardı. Gençlerin orda burada ulu orta öpüşmeleri, kucak kucağa oturmaları medeniyet değil bir görüntü kirliliğidir.
Gider dört duvar arasında ne nane yersen yersin ama, diğer gençlere, çocuklara kötü örnek sergileyecek davranışlardan sakınırsın. Bu kadar basit.

Ar damarımızın çatlamasına meydan vermeden Ahlaki değerlere sahip çıkılmazsa ya ulu orta dövülürsün ya kesilirsin sonrada televizyonları, gazeteleri meşgul edersin. Zaten bizler kötü örnekleri kapmada bir numarayız. Avrupa diye, diye kendi ahlaki değerlerimizi çoktan unutmuş görünüyoruz. Medeniyeti Avrupa da değil, giyimde kuşama da değil. kendi beyinlerimizde değerlerimizde aramalıyız. Peygamberimizin kim olduğunu bilmeyen, Kadir Gecesinin hangi ayda olduğunu bilmeyen Milli marşımızı ve onun yazarının kim olduğunu bilmeyen, Kıbrıs'ın nerede olduğunu bilmeyen…gibi bir nesilden ne hayır gelir bende onu bilmiyorum. Bu gençlik Atatürk'ün vatanı emanet ettiği gençlik olamaz olmamalıdır da. Bu ümmet peygamber efendimiz Hz Muhammed'in ümmetim diye nitelendirdiği ona layık ümmette olamaz. Ne peygamber efendimize layık bir ümmet, nede Türk Cumhuriyet'ine layık bir gençlik yetişiyor. Gençlerin elinde ya su gibi içtikleri bira ya da sigara. Aralarında temiz efendi ahlaklı kendi milli ve manevi değerlerini bilen gençler yok mu. gerçekten çok ahlaklı, namuslu efendi, pırıl,pırıl gençler Tabiî ki var. Böyle olumsuz ahlaktan yoksun gençlerin arasında, sağlam dimdik durabilen gençleri yürekten kutluyor, onları alınlarından öpüyorum.
Aynı davranışları henüz çocuk sayılan lise çağındaki gençlerimizde de görmeye başladık.
Bir öğretmen arkadaşla yaptığımız sohbet sırasında onunda aynı şeylerden şikayetçi olduğu beni şaşırtmamıştı.

Çünkü annesine- babasına, öğretmenine, yaşlılara, hastalara saygısı olmayan bir neslin yetiştiğinin o da farkındaydı. eminim ki çoğunuz günlük yaşamınızda böyle gençlerle karşılaşmışsınızdır. Burada temel eksiklik eğitim ve öğretim binasını ayakta tutan sevgi ve saygı eksikliğidir. Hocasına saygı göstermeyen bir öğrenci ondan istifade edemediği gibi öğretmeninin sevgisini de kazanamaz. Öğrencilerin şahsiyetinin gelişmesinde anne -baba kadar öğretmeninde rolü büyüktür. Hatta ailenin tesirinden daha güçlüdür.

Çünkü o bir örnektir ve bilgili, kültürlü olduğu kadar adil dürüst nazik, sevecen, sabırlı, çalışkan, güvenilir ve güzel ahlak sahibi olmalıdır. Çünkü öğrencilerin örnek alacağı ilk kişi öğretmenleridir.

İlk okula giden çocukların çoğuna büyüdüğünde ne olacaksın diye sorulduğunda düşünmeden öğretmen olacağım demeleri bunun güzel örneklerinden biridir. Öğretmen öğrencilerine dünyevi ve ahlaki bilgiler verir. Ona güzel alışkanlıklar kazandırır. Verdiği eğitimle o genç nesli hayata hazırlar. Talebelerin en sevdiği öğretmenler şahsiyet sahibi ve sevecen öğretmenlerdir.

Kendi öğrencilik yıllarımdan hatırlıyorum sevdiğim öğretmenin dersine daha çok çalışırdım. buradan anlıyoruz ki sevilen bir öğretmenin açamayacağı bir gönül kapısı yoktur. Bu yolla en zor öğrenciler bile ıslah edilebilir. Şahsiyeti düzgün bir öğretmen nasıl öğrencilere faydalı oluyorsa, şahsiyeti ve ahlakı bozuk bir öğretmende öğrencisine zararlı olur ve onu okumaktan uzaklaştırır.

Her öğretmen gösterdiği sevgi, şefkatin karşılığını saygı çalışmak olarak görmek ister. Bizim zamanımızda öğretmenler gerçekten fedakar insanlardı. öğrencilerde öğretmenlerini hem sever, hem sayar, hem de korkardı. Ama artık ne günümüz öğretmeninde bu sevgiyi görüyoruz ne de günümüz gençliğinde bu saygıyı görüyoruz

Bazı gençlerimiz gerçekten hem çok saygısız hem de çok terbiyesiz. Okul dağıldığında yakaları açık, kravatları ya ellerinde ya bir tarafa gitmiş. ellerinde sığara, Ağızları bozuk

sokakta biri birlerine ağzına alınmayacak ana, avrat küfür eden bu gençlere ne denir bilemiyorum. bu terbiyesizlikten de öte bir şey. Bunlar geleceğin Türk gençliği olamaz

İlk okul çağında elinde sığara,

Liseye geldi mi eroin sırada

Birde bali denen şeyi koklayanlara

Atalarımız başlarını kaldırıp baksalar eminim ki kemikleri sızlar

Bu gençleri yetiştirenin bir kadın olduğunu düşünüp kadınlığımdan utanıyorum. Saçlar röfleli, boyalı, yüzler badana yapılmış gibi makyajlı,sokakta bağıra, bağıra şarkı söyleyen, okula mı yoksa düğüne mi gittiği belli olmayan bazı kızlarımıza, ağza alınmayacak küfürler savuran gençlere öğrenci demek için bin şahit gerek. Terbiyesizliğin ve saygısızlığın adını medeniyet koyanlar kafalarını gömdükleri topraktan çıkarıp gerçeklere gözlerini kapamasalar iyi olur.

Öğretmenlere seslenmek istiyorum. Öğretmen öğretmeye başladığı zaman artık büyük bir yükümlülük taşıdığının ve mesleğinin verdiği yükümlülüğün farkında olmalı. sevgi ve şefkati hiç elden bırakmamalı.

Not defteri diye bir dizi var. Öğretmenlerin izlemesini çok isterdim öğretmen nasıl olunur o dizide çok güzel anlatılıyor. İşte öğretmen dediğin o dizideki gibi olmalı, sevecen, fedakar, dik duran, öğrencisinin sorunlarıyla ilgi, dersi çeşitli yollarla sevdirmeye çalışan babacan bir öğretmen günümüzde böyle öğretmenler var mıdır bilemiyorum ama böyle öğretmenlere günümüz gençlerinin çok ihtiyacı var.

Buradan annelere babalara da seslenmek istiyorum. Sevgili anneler babalar saygı ve terbiyenin modası yoktur. Lütfen çocuklarımıza güzel örnek olalım ve onların en başta kendilerine saygılı olmaları gerektiğini sonra öğretmenlerine ve büyüklerine karşı saygılı yetiştirelim. Çünkü bazı değerlerimizi kaybettik mi kendimizden ödün veririz.

Değerlerimize sahip çıkmak bir Müslüman ve Türk milleti olarak bizlere çok yakışıyor lütfen bu değerlerimizi kaybetmeyelim çünkü kaybettiğimiz bu değerlerimizi kazanmamız çok zor olur ve bu değerlerimizi kazanmak için bazı diyetler ödemek zorunda kalırız. Vatana millete sahip çıkacak ahlaki değerlere sahip hayırlı evlatlar yetiştirmeniz dileğiyle.
Sevgiyle kalın.

 
Etiketler: NASIL, BİR, GENÇLİK, YETİŞİYOR
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Eylül 2021
TERZİ KIZI
278 Okunma.
16 Eylül 2021
SİGARA=ÖLÜM
215 Okunma.
25 Ağustos 2021
BERDEL
336 Okunma.
30 Kasım 2020
KOMŞULUK HAKKI
1966 Okunma.
13 Ekim 2020
BOŞANMALAR NEDEN ARTTI
5547 Okunma.
15 Şubat 2020
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
1717 Okunma.
16 Aralık 2019
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
1200 Okunma.
11 Eylül 2019
EVLİLİK NEDİR
8870 Okunma.
13 Mayıs 2019
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
1856 Okunma.
12 Aralık 2018
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
3808 Okunma.
01 Aralık 2018
URFA AK PARTİ ADAYI
1861 Okunma.
26 Mayıs 2018
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
9022 Okunma.
12 Nisan 2018
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
4637 Okunma.
11 Nisan 2018
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
1916 Okunma.
10 Nisan 2018
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
2277 Okunma.
08 Mart 2018
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
1994 Okunma.
12 Nisan 2017
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
4481 Okunma.
11 Nisan 2017
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
2579 Okunma.
10 Nisan 2017
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
2469 Okunma.
22 Mart 2017
BU NE ŞİDDET BU CELAL
3135 Okunma.
21 Şubat 2017
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
2440 Okunma.
25 Temmuz 2016
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
2930 Okunma.
11 Haziran 2016
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
2536 Okunma.
25 Mayıs 2016
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
4276 Okunma.
11 Nisan 2016
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
2758 Okunma.
08 Mart 2016
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
3341 Okunma.
12 Ekim 2015
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
2696 Okunma.
15 Haziran 2015
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
2991 Okunma.
13 Haziran 2015
SEÇİMİN ARDINDAN
2776 Okunma.
01 Haziran 2015
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
4030 Okunma.
19 Mayıs 2015
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
2745 Okunma.
07 Mayıs 2015
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
2835 Okunma.
13 Nisan 2015
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
5032 Okunma.
10 Nisan 2015
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
5546 Okunma.
07 Mart 2015
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
3074 Okunma.
03 Mart 2015
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
3065 Okunma.
24 Şubat 2015
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
4691 Okunma.
20 Ocak 2015
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
3859 Okunma.
15 Ocak 2015
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
3144 Okunma.
07 Ocak 2015
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
2688 Okunma.
02 Aralık 2014
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
9142 Okunma.
26 Kasım 2014
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
2813 Okunma.
17 Haziran 2014
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
5885 Okunma.
14 Haziran 2014
BABALAR GÜNÜ
3056 Okunma.
11 Haziran 2014
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
2957 Okunma.
11 Nisan 2014
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
5285 Okunma.
04 Nisan 2014
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
2950 Okunma.
17 Mart 2014
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
3731 Okunma.
08 Mart 2014
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
2924 Okunma.
Haber Yazılımı