Yazı Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 11:13 Bu yazı 915 kez okundu
 
BİTİŞİK NİZAM DENİLEN UCÛBE YAPILAŞMA
Mehmet POLAT
 
 

 Nesli tükenen bazı kuş türleri misali, namuslu sesler kısıldı bu topraklarda. O yüzden adeta öksüz kaldı bağlar, bahçeler. Bu yapılaşma denilen garabetin banisi kim? Akıl hocalığını kimler yapmışsa, iki cihanda elimiz yakalarında olacak. Bu dünyada da huzur ve güven yüzünü görmesinler.

 Vadilerden çekilince aslanlar, çakal ulumalarına kaldı meydanlar. Birisi çıkıp demiyor : "Arkadaşlar biz bunu(bitişik yapılaşmayı) bu zavallı halkın başına musallat ettik. Ama soralım hele bundan kimler memnun?" Derler ya kırk devenin yularını bir merkebin kuyruğuna bağlarlar. Kimse töhmet altında kalmasın. 

Sözümüz bu işin müsebbiplerinedir. Mademki bir kesime reva gördüğünüz bu yapılaşma o kadar mükemmel, neden bürokrat kesiminden(belediye başkanları, vali ve vali yardımcıları, daire başkanları vs.) kimse ikamet etmiyor? Bu yanlış, çirkin, ucûbe bir yapılaşmadır. Bu konuda ısrar etmek, inatlaşmak tek kelimeyle millete ihanet etmektir. Bir an önce bundan vazgeçip, adil bir yapılaşmaya geçiş yapılması elzemdir.

 Zemin çürük ve sağlam değilse, ortasından geçen elli metrelik çevre yolunun güney tarafındaki evleri üç katla sınırlandırırken, neden kuzey tarafını on - on beş katla imara açıyorsunuz? Vallahi bu taksimi "kurt yapmaz, şah olsa kuzulara" yoksa birilerine peşkeş mi çekiyorsunuz? Bunu duyarlı insanların idrakine bırakıyoruz.

 Sizler bu makamların kaymağını yiyen kesimin himmetiyle değil, fakir fukaranın vermiş olduğu oylar sayesinde o koltuklarda oturuyorsunuz. Adil davranmak biraz da cesaretinize bağlıdır. Rûz-i mahşer denilen bir günün, bizi beklediğini unutmamanızı bir kardeş tavsiyesi olarak belirtmek isterim.

 Teoride "kapımız herkese açıktır" diyorsunuz lakin uygulamaya geçince bunun kuyruklu bir yalan olduğu ortaya çıkıyor. Zorbalar bir telefonla meramına ererken, kolu kanadı kırık olanlar değil sizlerle görüşüp, buluşmak, yakınınızdan dahi geçemiyorlar. Bir nemelazımcılık, tepkisizlik, dava ve sorumluluk şuurundan uzak güzergâh oluşturulmuş. Genelde bürokrat kesim burnu istikametinde, sağa sola pek bakmadan yol almaktadır. Kabullenmek istemesek de durum maalesef bundan ibaret.

 Bu yapılaşmanın bazı olumsuzluklarını sıralarsak: Öncelikle tüm yapılar trenin vagonları gibi birbirine eklenmiş şekilde uzayıp gidiyor. Sokaklar boyuna uzun, enine yok denilecek kadar azdır. Herhangi bir eve giren hırsız, diğer tüm evleri ve damları dolaşabilecek imkâna sahip. 
Dam avluları bile dört sıra briketle dizayn edilmiş, mâhremiyet denilen kavramın esamesi bile buralarda okunmuyor. Çıkıp damda oturmak, yatmak, misafir ağırlamak tarih oldu. Yani nereden bakarsan bak, deve misali doğru bir yanı yok. Tekrar edecek olursak hayat standartlarıyla uyuşmayan bu çirkin yapılaşmaya bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Bizden sadece söylemesi, ötesini böyükler bilir…

 
Etiketler: BİTİŞİK, NİZAM, DENİLEN, UCÛBE, YAPILAŞMA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı