Yazı Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 09:40 Bu yazı 1533 kez okundu
 
ADALET
Tuğba POLAT
 
 

Adalet… Dünyada en çok aranan, istenen, uğruna savaşlar yapılan, canlar alınan çok basit bir olgu. Kelime anlamı “Adil olma durumu” olarak açıklanabilir. Günümüzde neye göre adalet, kime göre adil olmak? Tartışmaya çok açık bir konu.

 

******

 

Televizyonu her açtığınızda, gazeteleri her elinize aldığınızda hayatın ne kadar çirkinleştiğini, insanoğlunun nasıl çamura battığını görebiliyorsunuz. Hatta tüm bu olumsuzluklardan bıkan, artık acı görmek, duymak istemeyen birçok insan gündemi takip etmiyor. Keşke görmemek, duymamak ve bilmemek kötü kalpleri yok etse, ama olmuyor. Peki, bizi bu hale getiren şey ne? Suçun bu kadar artması, can güvenliğimizin olmaması her gün yitip giden hayatlar, bedenine, ömrüne kıyılan kadınlar, küçücük yaşta tacize-tecavüze uğrayan yavrular… Neden bu haldeyiz? Neden durdurulamıyor bu kirli döngü?

 

******

 

Harıl harıl cevap aramaya gerek yok aslında. Yozlaşan pek çok değerin, güzelliğin ve temelin arasında “Adalet” olgusu da giriyor. Ortada bir terazi… Bir kefesinde vicdan, diğer kefesi taşana kadar pislik… O pislik yığınının içinde siyaset, adam kayırma, rüşvet, nüfus, korku, keyfiyet, liyakatsizlik, ideoloji, ego ve daha bir sürü şey.

 

******

 

Hani şu öve öve yere göğe sığdıramadığımız, örfümüze, âdetimize, dinimize, yaşam biçimimize tamamen yabancı, bize düşman ülkelerden yama yaparak, kopyalayarak oluşturduğumuz hukuk sistemimiz, yasalarımız… En büyük suçlu onlar ve onları bize dayatanlar.

 

******

 

Durun, bir düşünün. Son zamanlarda yaşanan tecavüzler, sapık öğretmenler, hayata kast ederek dolandırıcılık yapanlar, hırsızlar, “Gözünün üstünde kaşın var” diyerek adam öldürenler, çocuk-engelli- kadın-yaşlı demeden insanlık dışı muamele yapanlar, devletin askerine-polisine kurşun sıkan, okulları, köprüleri, yolları bombalayan, çaresiz kalınca “Teslim oluyorum, pişmanım” diyen teröristler...

 

******

 

Bu suçlular alması gereken cezayı almıyorken, cezalar caydırıcı değilken neden vazgeçsinler ki? Peki, bu vahşetlere maruz kalan insanların gönüllerindeki ateş söndürülebiliyor mu? Azgın bir suçlunun yediği birkaç yıl (takılan kravata ve pişmanım hâkim bey zırvalıklarına göre değişebiliyor) sizi tatmin ediyor mu?

 

******

 

Normal bir vatandaş zar zor bir işe girecek veya bir işletme kuracak. Sonra yemeyip içmeyip vergisini ödeyecek. Sonra devlet vatandaşlarından topladığı vergilerle bu azgınlar topluluğuna ıslah evleri açacak. Karnını doyuracak. Yazın serin, kışın sıcak. Spor yaptıracak, satranç oynatacak. Meslek atölyelerinde bir şeyler öğrensin diyecek. Cinsel hayatına varıncaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Ne yani, bu adam ceza mı çekmiş oldu şimdi? Adalet bu mu?

 

******

 

Ben, “Ama onlar özgürlüklerinden mahrum kalıyorlar. Bu onlar için en büyük ceza” zırvalarına inanmıyorum. Emin olun, onlar içerde “İnsan hakları standartları” zırvalıklarıyla ekmek elden su gölden rahatlığıyla yaşarken sokaklarda insanlar namuslarıyla ekmek parası kazanmak için ömürlerini harcıyor.

 

******

 

Bu ülkede çocuklara, baklava çaldığı için 9 yıl ceza verildi. Bir kadına tecavüz eden mahlûkat ise 5-10 yıl ceza ile yargılanıyor. Bu cezanın da 3’te 1’ini yatıp yeni kurbanlar bulmak için topluma karışabiliyor. Bunun yanında genelevde çalışan kadınları kendine metres tutan, o kadınların parasını gasp ettiği için kınama cezasına çarptırılan, tüm bu rezil durumlarına rağmen “Hakim” olarak sözde adalet dağıtmaya devam eden Hakimlerimiz de var. Çocuğuna “Pet şişe ve terlik” fırlatan anneyle, babayla uğraşmayı kendine görev edinen Savcı ve Hakimler var. Bu yaratıklara “Savcı ve Hakim” demeye gerçekten utanıyorum.

 

******

 

Ben, haklı olmak için paraya, tanıdıklara ihtiyaç duyulmayan bir ülke hayal ediyorum. İtin, uğursuzun cana, mala, namusa, evlada kast etmeye cesaret edemediği, etse dahi en ağır cezalarla inletileceği, gerekirse öldürüleceği, tecavüzcülerin hadım edileceği bir adalet anlayışı istiyorum. İstiyorum ki insanların gönlündeki ateş sönmese dahi biraz soğusun, acısı hafiflesin. Şeref yoksunları yaptıklarının, yapacaklarının yanına kar kalmayacağını anlasın. Bir adım atarken bin kere düşünsün. Tüm bunları bir hayal olmaktan çıkaracak devlet aklı hala oluşmadı mı?

 

 
Etiketler: ADALET,
Yorumlar
Haber Yazılımı