Yazı Detayı
28 Mayıs 2021 - Cuma 09:26 Bu yazı 237 kez okundu
 
27 MAYIS VE 61 YIL SONRASI
Nebihe UÇAN
 
 

Dün, Cumhuriyet tarihimizin kara lekelerinden biri olan ve milletin vicdanında derin yaralar açan 27 Mayıs 1960 darbesinin 61. Yıl dönümüydü. 

14 Mayıs 1950 seçimlerinde yüzde 53'lük bir oy oranıyla millet tarafından iktidara taşınan Demokrat Parti; ülkeyi sefalete mahkûm ederek, devleti batının uydularından biri haline getiren CHP iktidarını sandığa gömdü.

Demokrat Parti'nin seçimin ardından ilk icraatı, 1932 yılında CHP tarafından Türkçe okutulan Ezan-ı Şerif'i orijinaline döndürmek oldu. Tarımda makineleşme, sanayileşme ve altyapı çalışmalarıyla milletin gönlünü kazanan Başbakan Adnan Menderes; 1954 yılında yapılan Genel Seçimlerde yüzde 58,4'lük Cumhuriyet Tarihi'nin en yüksek oy oranına ulaşarak iktidarını devam ettirdi.

Türkiye'de bir şeyler değişiyordu. Türkiye başını kaldırmış ve etrafına bakmaya başlamıştı. Milletin refah seviyesi artıyordu. "Dört bir yanı düşmanlarla çevrili Türkiye" zihniyeti yıkılarak; asırlarca birlikte yaşadığımız toplumlara yeniden selam verilmeye başlamıştı. 

Türkiye'nin bu güzel günlerini, kendi emellerine tehdit olarak gören ABD ve Batı harekete geçti. Maaşını dolarla alan yerli işbirlikçiler çeşitli provakatif olaylara imza attı. Seçimin sonraki yılı olan 1955'te "Atatürk'ün Selanikte'ki evi yakıldı" yalanıyla insanlar sokağa döküldü. İstanbul'da Rumlara ait dükkânlar yakıldı. 1959 yılında "İnönü'nün yurt gezisi engellendi, İnönü'ye saldırıldı" tezgâhlarıyla zemin inşaatına başlandı.

1960 yılına gelindiğinde üniversiteliler kartı açılmıştı. Hükümet aleyhine slogan atan öğrenciler sokağa dökülmüş, nereden ateşlendiği bilinmeyen kurşunlar kan akıtmaya başlamıştı. Devam eden öğrenci olayları nedeniyle İstanbul ve Ankara'da sıkıyönetim ilan edilirken; Harp Okulu öğrencileri sahneye çıktı. 21 Mayıs günü onlar da sessiz yürüyüşlere başladı. 

27 Mayıs günü kendilerine Milli Birlik Komitesi ismini takan 38 kişilik askeri vesayet gurubu, "Demokrat Parti'nin, ülkeyi bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü" gerekçesiyle yönetime el koydu. 

Anayasa ve TBMM feshedildi. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Mendere ve daha birçok Bakan ve partili tutuklandı. 14 Ekim 1960 yılında başlayan sözde yargılamalar neticesinde, 592 sanıktan 288'i idam cezasına çarptırıldı.

ABD'nin emriyle seçilmiş hükümeti deviren sözde komite; Celal Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezasını kaldırdı. Celal Bayar ilerleyen yaşı nedeniyle idam edilmezken; 16 Eylül 1961'de Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu darağacına asıldı. Ertesi günde ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Adnan Menderes… Cumhuriyet tarihimizin darbe eliyle katledilen ilk ve tek Başbakanı olarak tarihe geçti. 

Bugün aradan 61 yıl geçse de ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar ve emeller değişmiyor dostlar. Tarih acı tekerrürlerle doludur. Gezi Parkı olayları, Cumhuriyet Mitingleri ve daha nice sergilenen oyun… 60, 80, 28 Şubat süreci, 15 Temmuz… Hepsi birbirinin tekrarı.

Bugün de benzer oyunların sergilendiğini görmek gerekiyor. Teknolojinin getirdiği yenilikler bu oyunlarda kullanılan yöntemleri değiştiriyor sadece ancak oyun ve niyet değişmiyor. Günümüzün yalanları sosyal medyadan yayılıyor ve gerçek ortaya çıkana kadar pek çok insan, özellikle gençler bu yalanlara inanıyor. 

Başka bir Türkiye yok. Bu kale eldeki son kale dostlar. Bunu bilip buna göre yaşayalım ve çocuklarımıza geçmişi anlatalım, geleceğe güvenle ulaşabilmek için. 61 yıl önce katledilen Merhum Başbakan Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. 

Selam ve dua ile kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: 27, MAYIS, VE, 61, YIL, SONRASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı