Haber Detayı
12 Aralık 2014 - Cuma 09:07 Bu haber 1314 kez okundu
 
Hayata tutunmaya çalışıyorlar
Ülkelerindeki savaştan kaçarak Suruç ilçesine sığınan bir grup Suriyeli Kürt, sınır hattına yakın bölgede oluşturdukları çadırlarda çatışma sesleri arasında hayata tutunmaya çalışıyorlar.
Güncel Haberi
Hayata tutunmaya çalışıyorlar

AA / Halep kentine bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak Suruç'a sığınan bir grup Suriyeli, kendi imkanlarıyla sınırın bir kaç kilometre yakına kurdukları çadırda yaşamaya başladı.
Soğuk hava ve yağışlarla yaşam şartları zorlaşan 20 Suriyeli aile kurdukları 11 çadırda günlük hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ülkelerine dönmenin hayalini kuran aileler, Kobani'den duyulan çatışma ve patlama sesleri nedeniyle umutsuzluğa kapılıyorlar.
Suriyeli Adem Mahmud yaptığı açıklamada, Türkiye'ye 2,5 ay önce geldiklerini belirterek, kamplarda kalmak yerine kurdukları çadırlarda barınmayı seçtiklerini söyledi.
Havaların soğumasıyla yaşam şartlarının ağırlaştığını ifade eden Adem, "Çadırlar soğuk, su yok, soba yok, elektrik yok, çocuklar sürekli ağlıyor" dedi.
Bir an önce ülkelerine dönmeyi istediklerini dile getiren Adem, şöyle devam etti:
"Ne kadar zor durumda olduğumuz ortada. Burada 20 aile var. Hepimiz Kobani'de bir köyde oturuyorduk. Hep beraber canımızı kurtarmak için Türkiye'ye sığındık. Uçak sesleri geldiğinde çocuklarımız çok korkuyor ve çadırlara koşuyor. Orada savaş var, çatışma sesleri geliyor. Biz de üzülüyoruz."
Abdülkerim Bekir de özellikle yağışların çadırdaki hayat şartlarını olumsuz etkilediğini ifade etti.
Çocuklarının soğuk nedeniyle hasta olmasından endişe ettiklerini dile getiren Bekir, ülkelerine dönme arzusu içerisinde olduklarını kaydetti.
Savaş devam ettiği için gidemediklerini vurgulayan Bekir, "Orada evimiz olmasa da çadırda yaşarız. Yeter ki savaş olmasın orada. Biz toprağımızı, tarlamızı bırakmayız. Sadece şimdilik namusumuzu kurtardık" şeklinde konuştu.
Ahmed İbrahim ise çatışmalardan kaçarak hayatlarını kurtardıklarını ancak burada da soğuk hava ve yiyecek sıkıntısı nedeniyle zor anlar yaşadıklarını anlattı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkelerindeki, savaştan, kaçarak, Suruç, ilçesine, sığınan, bir, grup, Suriyeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı