Haber Detayı
09 Haziran 2022 - Perşembe 13:14 Bu haber 1507 kez okundu
 
Göbeklitepe , Galataport’ta da dünyaya sergileniyor
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Kapsamında Düzenlenen “Back to Realverse: Göbeklitepe" Sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açılıyor. Daha önce BM bahçesinde sergilenen Göbeklitepe Steli, Katar’da Dünya Kupası organizasyonunun yanı sıra bugün Galataport’ta açılacak sergiyle dünyaya sergilenecek.
Kültür Haberi
Göbeklitepe , Galataport’ta da  dünyaya sergileniyor

Tuğba Polat

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Kapsamında Düzenlenen “Back to Realverse: Göbeklitepe" Sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açılıyor. Daha önce BM bahçesinde sergilenen Göbeklitepe Steli, Katar’da Dünya Kupası organizasyonunun yanı sıra bugün Galataport’ta açılacak sergiyle dünyaya sergilenecek.

Neolotik çağın en büyük keşfi olan ve tüm dünyada ilgi ile takip edilen Göbeklitepe Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından Galataport’ta düzenlenen sergi ile dünyaya sergileniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde İstanbul’da düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Kapsamında Galataport O2 sergi salonunda gerçekleşecek olan “Back to Realverse: Göbeklitepe" Sergisinin açılışı 09 Haziran 2022 tarihinde saat 18:00'de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül , Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek , Birecik Belediye Başkan Yardımcısı Reşat UZUN,  İş adamı - 31. Beşiktaş JK Başkanı Serdar Bilgili, Doğuş Gyo Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Altun ve Meclis üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşecek.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş.’den yapılan açaklamada; “Galataport'ta geçen yıl 2021 Beyoğlu kültür yolu festivali aracılığıyla "Monet Dostları" dijital sanat sergisine ev sahipliği yapan salon bu yıl Back to Realverse – Göbeklitepe (Gerçekliğe Dönüş-Göbeklitepe) sergisine ev sahipliği yapacak, Sergi kapsamında İklim Değişikliği ve Kültürel Miras öğelerinin bileşiminden oluşan etkinlikler planlanmıştır. Sergide Göbeklitepe’nin inşa sürecinin anlatıldığı mini Göbeklitepe Maketi, Göbeklitepe’nin doğuşunu sağlayan iklim, yiyecek ve jeolojik koşullar anlatıldığı bilgilendirme panoları, Göbeklitepe tanıtım videoları, Şanlıurfa’dan 30 ton taş getirilerek, yerel taş ustalarının çalışması ile 23 metre çapındaki D yapısı birebir ölçüleri ile kurulan replikaları yer almaktadır.

Sergide ayrıca Katar Dünya Kupasında sergilenecek olan P18 Sitelinin ½ replikası Galataport bahçesinde sergilenmekte, sergi ziyaretçiler için Kültür’ün de başlangıcı kabul edilen Göbeklitepe ile İstanbul Boğazı, Ayasofya ve Topkapı Sarayı aynı kare içine girmektedir. Galataport Dünyanın her yerinden gelen üst gelir grubundaki ziyaretçilerin katıldığı 3000 kişilik Cruise gemilerine ev sahipliği yapmaktadır. Sergi ile birlikte Göbeklitepe ilk defa bu düzeyde İstanbul’da yerini almış ve uluslararası ziyaretçilerin önemli bir durağı olan Galataport’tan tüm dünyaya açılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göbeklitepe, ,, Galataport’ta, da, , dünyaya, sergileniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı