Haber Detayı
28 Eylül 2021 - Salı 10:18 Bu haber 361 kez okundu
 
Emlak piyasasındaki artışlar devam ediyor
Son zamanlardaki kira ve konut fiyatlarındaki artışlardan halkın şikâyetçi olduğunu belirten Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Selahattin Tokmak, artışlar hakkında yerel önlemler alınabileceğini belirtti.
Ekonomi Haberi
Emlak piyasasındaki artışlar devam ediyor

İLKHA/ Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Selahattin Tokmak, kira ve konut fiyatlarının artışı hakkında yazılı değerlendirmede bulundu.
Kira ve konut fiyatlarındaki artışların sadece Şanlıurfa'ya özgü olmadığına dikkat çeken Tokmak, artışların diğer büyükşehirlerde de yaşandığını belirtti.
Kira ve konut fiyatlarındaki artışların çeşitli sebepleri olduğunu kaydeden Tokmak, Şanlıurfa'da her geçen gün konut ihtiyacının arttığına dikkat çekti.
Tüm bunlara rağmen yerel anlamda önlemler alınabileceğini dile getiren Tokmak, yerel yöneticilerin müteahhitleri üretime teşvik etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Artışlar, sadece bölgemize özel bir durum değildir"
Konut fiyatlarındaki artışlardan dolayı vatandaşların şikayetçi olduğunu belirten Tokmak, "Son zamanlarda kira artışı başta olmak üzere konut fiyatlarındaki artışlardan dolayı vatandaşlar çokça şikâyet ediyor. Bu artışlar, büyükşehirler başta olmak üzere Şanlıurfa'da da aynıdır. Artışlar, sadece bölgemize özel bir durum değildir." dedi.

"Şanlıurfa'da her geçen gün konuta duyulan ihtiyaç artıyor"
Artışların başlıca sebeplerinden bahseden Tokmak, "Şanlıurfa özelinde 2 yıl boyunca konutlar, salgın hastalıktan dolayı çok az üretildi. Şanlıurfa, çok hızlı büyüyen ve Türkiye'nin en büyük şehirlerinden birisidir. Bu nedenden dolayı içten ve dıştan sürekli göç alıyor. Şanlıurfa, bununla beraber hızlı nüfus artışı, en genç ve doğum oranı en yüksek olan illerden biridir. Bu nedenlerden dolayı Şanlıurfa'da her geçen gün konut ihtiyacı daha fazla oluyor." şeklinde konuştu.

"Daha fazla konut inşa edilirse 
fiyatlar durağan seviyeye çekilebilir"
Kira ve konut fiyatlarında yaşanan artışlar için kısa vadeli çözümler yapılabileceğini ifade eden Tokmak, "Maliyet artışı, az olan konut sayısı, kısıtlamaların kalkması ve memur atamalarının olduğu döneme denk gelmesi orantısız bir artışı beraberinde getirdi. Bu konu hakkında yerel anlamda önlemler alınabilir. Kısa vadeli çözümler üretilebilir. Yerel yöneticilerin müteahhitleri üretime teşvik etmesi gerekir. Daha fazla konut üretimi yapılması gerekiyor. Bu öneriler uygulanırsa fiyatlar, durağan seviyeye çekilebilir." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emlak, piyasasındaki, artışlar, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı