Haber Detayı
28 Haziran 2022 - Salı 13:19 Bu haber 542 kez okundu
 
Eczacılar; ilaç yokluğunun sebebi bizler değiliz
İlaç sorunu hakkında açıklamada bulunan 27. Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası ilaç yokluğunun sebebinin Eczacılar olmadığını dile getirdi.
Sağlık Haberi
Eczacılar; ilaç yokluğunun sebebi bizler değiliz

Tuğba Polat

İlaç sorunu hakkında açıklamada bulunan 27. Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası ilaç yokluğunun sebebinin Eczacılar olmadığını dile getirdi.

İlaç fiyatlarına zam yapılması ve bazı ilaçlara ulaşılamaması sorunu üzerine açıklama yapan 27. Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası Yönetim Kurulu ilaç yokluğunun sebebinin kendileri olmadığını belirterek var olan sorunun Eczacıları halkla karşı karşıya getirdiğini ve Eczacıları da mali açıdan sıkıntıya soktuğunu belirttiler.

Konu ilgili olarak  27. Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası binasında Oda Yönetim Kurulu adına basın açıklaması gerçekleştiren Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Kaplan; Bizler, Eczacı olarak halk sağlığını her şeyin üstünde tutan bir mesleğin mensuplarıyız. Ülkemizin en ücra köşelerinde bile bir tek vatandaşımızın ilaçsız kalmaması için canla başla çalışmaktayız. Mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan ilaç yokluğu dolayısı ile halkımızın yaşadığı sıkıntıyı maalesef bizlerde Eczanelerimizde yaşamaktayız. Eczane eczane gezip ilacını temin edemeyen hastalarımızın üzüntüsünü bizlerde yaşamaktayız. Değerli hastalarımız ilaca erişimin önündeki engel Eczacınız değildir. İlaç zammını bekleyen de Eczacınız değildir. Bizler sizlerin en kolay ulaştığı birinci basamak sağlık hizmeti sunucularıyız. ” diyerek vatandaşın ilaca ulaşabilmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

Aslı Kaplan sözlerine devamla; İster üretim ister zam kaynaklı olsun halkımızın ulaşamadığı ilacın sorumlusu kesinlikle Eczacınız değildir. Ayrıca ilaca zam biz Eczacıların değil firmaların isteğidir. Bu bağlamda da gerek vatandaşlarımızın gerekse Eczacılarımızın kaderi ilaç firmalarının insafına bırakılmıştır. Bizim talebimiz; ilaca zam değil 13 yıldır güncellenmemiş fiyat kararnamesinin günümüz koşullarına uygun olarak güncellenmesidir. Aksi halde Eczacılığın mali açıdan sürdürülebilir bir tarafı kalmamaktadır” diyerek tarafları çözüm için bir araya gelmeye davet ettiklerini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eczacılar;, ilaç, yokluğunun, sebebi, bizler, değiliz,
Yorumlar
Haber Yazılımı