Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 13:17 Bu haber 927 kez okundu
 
AK Parti Kadın Kollarından “ Kadına Şiddet” açıklaması
AK Parti Şanlıurfa İl Teşkilatı Kadın Kolları ve Gençlik Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile basın açıklamasında bulundu.
Güncel Haberi
AK Parti Kadın Kollarından “ Kadına Şiddet” açıklaması

Tuğba Polat

AK Parti Şanlıurfa İl Teşkilatı Kadın Kolları ve Gençlik Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü  dolayısı ile basın açıklamasında bulundu.

Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü  dolayısı ile AK Parti tarafından 81 ilde düzenlenen basın açıklaması kapsamında AK Parti Şanlıurfa İl Teşkilatı Kadın Kolları ve Gençlik Kolları tarafından AK Parti İl Binası önünde basın açıklaması yapılarak kadınlara yönelik şiddet kınandı.

AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, AK Parti  Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçı Güven, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cuma Ağaç’ın yanı sıra İlçe Kadın Kolları Başkanları ve Kadın Teşkilatı üyelerinin katıldığı basın toplantısında basın bildirisini okuyan AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Demet Saatçı Güven; Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur.

AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik” diyerek 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini, 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptıkları  değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek,”Töre Cinayetleri” faillerine en yüksek cezaları getirdiklerini, Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptıkları düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamaları hayata geçirdiklerini belirtti.

Demet Saatçı Güven açıklamasına devamla;  81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor. Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, şiddet  kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, Kadın, Kollarından, “, Kadına, Şiddet”, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı