Haber Detayı
04 Aralık 2021 - Cumartesi 11:38 Bu haber 751 kez okundu
 
Ağaçların Göbeklitepesi yeniden çoğaltılıyor
Ağaçların "Göbektiltepesi" olarak anılan Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yeniden üretiliyor.
Yaşam Haberi
Ağaçların Göbeklitepesi yeniden çoğaltılıyor

Tuğba POLAT / Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesi Zeytinli Köyü Göbekli Mezrası'nda bulunan,  "Ağaçların Atası" olarak anılan ve 2006 yılında Dr. Faruk Öncel'in başvurusu üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Aralık 2007 tarihinde "Cudi Zeytini Anıt Ağacı" olarak tescil edilen tarihi değer Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yeniden üretiliyor.
Sekizincisi düzenlenen Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı'ndaki Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı standında Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacından üretilen ve ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği zeytin fidanları hakkında bilgi veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri gövde çapına göre yapılan incelemelerde yaşının 1350 yıllık olduğu tespit edilen Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacının gelecek kuşaklara aktarılması yönünde adım attıklarını belirterek; Böylesi bir anıt ağacın yaşatılması ve bini yılı aşkın olarak bölge iklimine adapte olmuş bir türün yaşatılması adına böyle bir çalışma yaparak bu üretimi gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıllarda Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacından alınan zeytin çekirdekleri ve diğer teknikleri ile daha çok fide üretmeyi hedefliyoruz" dediler 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağaçların, Göbeklitepesi, yeniden, çoğaltılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı