Yazı Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 06:57 Bu yazı 383 kez okundu
 
ZOR HAYATLAR
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Zor Hayatlar, Mehmet SARMIŞ Hoca'nın son kitabı. Kitap, yaşanmış gerçek olayları konu edinen hikâyelerden oluşuyor. Özellikle bölgemizde, yani Urfa ve civarında geçen bir takım olayları kendi üslubu ile anlatıyor. 

Kitabın kritiğini yapmadan önce hikâye nedir, ne değildir sorusu ile birlikte hikâye nasıl olmalıdır konusunu da incelemek gerektiği düşüncesindeyim.

Literatürde "Yaşanmış veya yaşanması imkân dâhilinde olan olayların okuyucuya haz verecek biçimde anlatıldığı kısa edebî yazılara" hikâye denir. Bu haliyle hikâye, insan yaşamının bir kesitini, yer ve zaman mefhumuna da bağlı kalarak karakterize eder. Hikâyede olay ya da durum söz konusu edilerek, kişilere bağlanır; olay ve durumun meydana geldiği yer ve zaman özellikle belirtilir.  Hikâyenin bu özellikli yapısı sürükleyici ve etkileyici bir dille ortaya konarak, bir bakıma okuyucuyu da hikâyenin içine çeker.

Hikâyede temelde bir olay vardır ve olaylar genellikle yüzeyseldir. Hikâyelerde düşündürmekten çok, duygulandırmak ve heyecanlandırmak esastır. Hikâye uzun bir zaman dilimini değil, sadece zamanın bir "an"ını anlatır. Ve o 'an' içinde olay ve durum, duygu ve heyecan mefhumu ön plana alınarak anlatılır. Hikâye bu esaslar üzerine kurulmak zorundadır. Bireysel ve sosyal düşünceler, duygu ve hayaller, hatta insanın zaafları bile bu kısa anlatımda öne çıkmalı, çıkarılmalıdır da. 

Bu bağlamda Zor Hayatlar'ı teknik ve içerik açısından kritik edebiliriz:

Zor Hayatlar'da Mehmet Sarmış, hikâye unsurlarına tamamen uymuş mudur (?) gibi bir soru getirebiliriz, kitapta yer alan hikâyeler için. Hikâyeleri okuduğumda gözüme ilk çarpan noktanın da zaman mefhumu olduğunu görüyorum… 

Çünkü hikâye zamanın bir an'ını değil, neredeyse hayatın bütününü kapsayacak biçimde ele alınmış. Bu şekliyle de bir bakıma hikayeler roman özeti gibi duruyor… Bu yüzden hikâyede verilmesi gereken duygu ve heyecan unsurları ikinci plana itilirken, hikâyenin esas unsurlarından olmayan "merak" unsuru ön plana çıkarılmış oluyor. 

Bu da bizim savunduğumuz "roman özeti" gibi duruyor savımızı doğrular nitelikte. Ki bunun bir sonucu olarak, hikâyede çok az sayıda olması gereken 'kişi'lerin bolluğu. Çünkü hikâye, zamanın bir 'an'ını ve o anda geçen olay ve durumu değerlendirdiğinden, doğal olarak 'kişi' sayısının da az olması gerekiyor bu durumda. Bir, iki, en fazla üç-dört kişi işe sınırlıdır hikâyenin yapısı…

Zor Hayatlar'a içerik açısından baktığımızda hiç de yabancısı olmadığımız, bildik konular/olaylar karşımıza çıkıyor: Berdel, Miras, Çok eşli evlilik, fakirlik, yaşlı erkeklere para karşılığı evlendirilen kızların hüznü yanı sıra, dünyanın her tarafında görülen ve insanlığın ortak malı olan gurbet, hüzün, vefa, dostluk gibi konuları içeriyor.

Mehmet Sarmış, özellikle yaşadığımız Bölgenin sosyal bir gerçeği olan Berdel, Çokeşli evlilik, istenmeyen evliliklere zorlama, miras gibi konulara / yaralarımıza parmak basıyor. Bunun sonucunda da ortaya çıkan sorunları konu edinmesi, hakikaten oldukça önem arz etmektedir. 

Bu yönüyle Zor Hayatlar, herkes tarafından okunması gereken bir kitaptır. Hatta naçizane, kitapta yer alan hikayelerin roman yazanlar tarafından tekrar ele alınıp değerlendirilmesini teklif ediyorum. 
Çünkü nasıl ki sevgiler çoğalarak aşka ve umuda dönüşüyor, sorunlar da söylenerek ve işlenerek çözüme ve umuda dönüşebilir diye düşünüyorum. 

 
Etiketler: ZOR, HAYATLAR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2018
Bugün
22° - 35°
Cuma
21° - 34°
Cumartesi
19° - 34°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.05.2018
İmsak
03:23
Sabah
05:04
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:41
Yatsı
21:13
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı