301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Kasım 2014 - Çarşamba 08:51 Bu yazı 1365 kez okundu
 
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı dayanışma ve mücadele günü. Siz kendinizi kadın için ne kadar heder edip çalışsanız da kadının hayatında kolay, kolay bir şey değişmiyor
Bölgemizde yaşanan olumsuzlukların azaldığını veya bittiğini düşündüğünüz an bir olay patlak verip aniden karşınızda bitiveriyor.

Geçenlerde duyduğum bir olay insanı insanlığından utandırıyor. 2014 yılındayız yıllar değişse de kafa yapılarımız maalesef değişmiyor. halen töre adı altında çirkin olaylara maruz kalıyoruz. Bazı olayları görmezlikten geliyoruz. Deve kuşu gibi başımızı toprağa gömmüşüz ama kelaynak gibi açıkta kalıyoruz. Bildik bir köylü ailede mürekkep yalayanları da çok ama demek ki zihniyet kolay, kolay değişmiyor. Tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır deyimini boşuna söylememişler. Rüken  Amcasının oğlu ile on yıllık evli olan bir bayan, bu evliliğinden üç çocuğu olmuş çocukların ikisi okula başlamış. Diğer çocuğu dört yaşında. bundan iki yıl öncede görümcesini yani amcası kızını kendi kardeşine almışlar. bir yıl evli kalan bu çift anlaşamayınca kız baba evine dönmüş. Görümcesi baba evine dönünce bu ailede Rüken'i baba evine göndermişler. Çocuklarını bile görmesini engellemişler. Rüken aylarca telefonda. Yuvamı yıktınız bari çocuklarımı görmeme izin verin diyerek gözyaşları içinde çocuklarını görmesini engellememesi için amcasına yalvarmış durmuş. Bu durum rezillik ve kepazelikten başka bir şey değildir.  Senin kardeşin evliliğinde mutsuz oldu diye, sen kendi mutlu evliliğini feda ediyorsun.
Çocuğunu perişan ediyorsun onları annesiz bırakıyorsun. Böyle saçma bir şey olabilirimi desek te maalesef oluyor. Şöyle bir bakıyorum da gerçekten kadının hayatında yok, yok. Berdel günümüzde halen kadınların baş belası, kumalık desen  kaçınılmaz bir durum, kan yerine verilmek çabası ve az da olsa  halen devam etmekte, ailenin fazladan aldığı birkaç kuruş  başlık parası karşısında yaşlı kocaya gitmek genç kızların korkulu rüyası, bunların dışında dayak, işkence, psikolojik baskı, işçilik, fabrika gibi çocuk doğurmak, evin geçimine katkıda bulunmak bütün bunlar kadının hayatında olmazsa olmazlardan.
Bütün bunlara katlanabilmek için bir insanın taştan demirden yapılması gerekir. Geçen yıl İclal Aydın'ın bir programında konu  berdeldi  Urfa'nın bir ilçesinden giden iki genç yaşadıkları sıkıntıları anlatıyorlardı. Konu Urfa olunca bende dinlemeye başlamıştım. Sonra İclal Aydın Urfalı bazı bürokratların kanalı aradıklarını ve bizleri gericilikle itham ediyorsunuz diyerek rahatsızlıklarını dile getirdiklerini söyledi. Şimdi ben bu bürokratlara seslenmek istiyorum.
Berdel, kumalık, başlık, kan yerine gitmek, yaşlı kocaya verilmek, ölen kocasının kardeşi ile evlendirilmek ve artı töre cinayetleri bütün bunlar töre adı altında kadınlara halen dayatıldığına rahatsız olmuyorsunuz da bir kanalda konu edilmesi mi sizi rahatsız ediyor.  Bütün bu konular bizim yöremizin gerçekleri değimli.
Bunları inkar edebilir misiniz. Eğer rahatsız oluyorsanız kendi aşiretlerinizde bunlara son vermenin yollarını neden aramıyorsunuz. Töreler  nedense hep kadınlar için var olmuş ve onların hayatını karartmıştır. 
Bu hafta 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı dayanışma mücadele haftası.Üç bin yıllık bir geçmişe sahip olan şiddet günümüzde töre ve namus cinayetleri adı altında yoğunluk kazanmaktadır. Nedir bu kadınların hayatın karartan, töre ve namus kelimelerinin anlamı.
Töre kelimesi Türkçeye iki yerden girmiştir.
1- İbraniceden Türkçeye girmiştir. Töre, toru yani Tevrat anlamındadır. Tevrat'ın kelime anlamı yazılı olmayan kanun, kural demektir.
2-töre eski Mogolistandan Türkçemize geçmiş olup anlamı devlet demek ve devletin
 kanunları olarak kullanılır. Şiddet , töre,kural,namus devlet çalışmaların engellenmesi, zorlama, iktidar,ikinci konum ve baskı yöntemi gibi baskıları bünyesinde toplar.
Namus kelimesi ise  nomustan gelmiş olup Arapça ve Farsçadan dilimize girmiştir. onlarda eski yunanlılardan almıştır. Nomus kelimesi, iktidar, kural, kanun anlamındadır. Nomusunda kökü nemadan gelmiştir. Nemada bir erkeğin sahip olduğu otlak alan ve otlak alan üstünde otlayan hayvanlar anlamındadır.
Hem namus kelimesinin, hem töre kelimesinin kökünde kural, kanun ve sahiplenmek yatmaktadır. Öfke, saldırganlık, ekonomik yetersizlik, bireysel yetersizlik, kıskançlık, kadın ve erkeğin farklı gelişim göstermesi, ailede şiddeti kanıksama, göreneklerin yanlış değerlendirilmesi hak ve özgürlüklerin kısıtlanması şiddetin başlıca nedenleridir.
 Şiddet çeşitli şekillerde ve genellikle kadınlara uygulanmaktadır. Bunlar
Fiziksel şiddet: boğmak, aç bırakmak, vücudunda sigara söndürmek, bıçaklamak, dövmek, öldürmek, taciz tecavüz…gibi
Cinsel şiddet: taciz, tecavüz olaylar, küçük yaşta evliliğe zorlanmak, kürtaja zorlanmak…gibi
Psikolojik şiddet: kadının duygusal psikolojik yapısına yapılan baskı, dikkate almama, küçük düşürme, aşağılama, tehdit etme, tükürmek, başarıyı küçümseme, lakap takma…gibi
Ekonomik şiddet: ekonominin kontrol aracı olarak kullanılması, ev işçiliğinin tanımlanmaması,kadın emeğinin sömürülmesi, çalışmayı engelleme veya zorla çalıştırmak..gibi şiddetin türleri hep kadınlara uygulanmakta,  kadınlar töre ve namus adı altında acımasızca  işlenen cinayetlere kurban gitmektedirler. Genellikle küçük çocukları töre cinayetlerine alet edenler uzun yıllar hapis yatmaktan da bu sayede kurtulmaktadırlar. Kadınlara uygulanan bu baskılara bir nebzede olsa engel olabilmek için medyadaki kadına yönelik konular uzmanlar denetiminde ele alınmalı. her ile bir kadın sığınma evi açılmalı.
Camilerde şiddete karşı konularda hutbelerde yer verilmeli, varoşlarda yaşayanlara yönelik eğitim ve konferanslar verilmeli, cinsiyet ayrımcılığı konuları ele alınmalı, yönetim ve karar mekanizmasında kadının teşvik edilip desteklenmesi, aile mahkemelerinin artması,  kadının mağduriyetinin önlenmesi ve aileyi koruma yasasının toplumda uygulanır hale getirilmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi halinde kadına uygulanan şiddet ve baskılar kısmen de olsa engellenmiş olur. gün geçmiyor ki bir töre cinayeti haberi almayalım.
Töre cinayeti namusa sürülen leke karşısında işlenir. Bu suçlu olsun veya suçsuz olsun fark etmez adı kötüye çıkan kız veya kadın mutlaka töreler gereği öldürülür. Bu suçu iki işi işlese de suçlu çoğu zaman kadın olarak gösterilmiştir.
Oysa Allahın verdiği canı Allahtan başka kimse alamaz. Bir insan öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibi olsa da.
 Töreler dinin önüne geçmiş.  Töreler insanların gözünü öyle kör etmiş ki. Doğru ile yanlışı göremez olmuşlar. Neden öldürülenler hep köy kökenli kızlarımız, kadınlarımız oluyor da ,neden  şehirli kimse kızını kadınını öldürmüyor. Bunun nedenleri eğitimsizlik, bilinçlendirilmemek ve cehaletten başka ne olabilir ben bilmiyorum. Sizler biliyorsanız söyleyin. Bütün kadınların baskı ve şiddetten kısacası töre adı altında yaşadıkları zulümden uzak kalmaları temennisiyle sevgiyle kalın.

 
Etiketler: YÖREMİZDE, KADININ, HAYATINDA, YOK, YOK
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı