301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Mayıs 2016 - Salı 08:58 Bu yazı 1542 kez okundu
 
YENİ KONSEPT VE AŞKANLIK SİSTEMİ
Zeki KURT
zekikurt63@hotmail.com.tr
 
 

Dikkat etiniz mi Türkiye'de Başkanlık sistemini istemeyen iki kesim var. Birisi Başkanlık ile yönetilen ülkeler ikinci kesim ise onların emir eri muhalefet partileri. Madem bu sistem çok kötüdür neden kendi ülkelerinde bu sisteme karşı çıkmaz ve eleştirmezler?

Yeni konsept ve Başkanlık sisteminde; hızlı karar alan, icracı, siyaset üstü, millet ve devletin menfaatlerini önceleyen, kuvvetler ayrılığı ilkesinin en iyi uygulandığı daha şeffaf ve güçlü bir yönetim şekli olacaktır.

Seçilen Devlet Başkanı ekibini de yani bakanlarını da seçilmişlerden değil, kendisi atama ile yapacak ve 5 yıl boyunca Devlet Başkanı ile birlikte görev yapacaklardır. Daha bağımsız olan bu icracı bakanlar seçilme korkuları olmadığından bakanlıklara yapacağı atamaları da ehliyet ve liyakat ilkelerine göre yapacaklardır. Dengeleri koruyalım derken, dengesiz atamaların da önünü kesmiş olacaklardır

Bakanlıklarda yapılacak düzgün atamalar doğal olarak taşra teşkilatlarına ve il müdürlüklerine de yansıyacak. Parlamento'ya giren Milletvekilleri hiçbir şekilde bakanlık ve il atamalarına müdahil olamayacak ve şunun bunun Genel Müdürü veya Müdürü olamayacaklar. Devlet Başkanının atadığı bakandan direkt emir alacak olan bürokrat daha sağlıklı karar alma ve uygulama imkânı bulacaktır.

Parlamentoya giren Milletvekilleri bu sistemde yereldeki atamalara müdahil olmayacak, daha icracı hızlı karar alan güçlü yerel yönetimler olacak. Bilgi, birikim, donanım ve teknik anlamda kendini ispat etmiş kişiler öncelikli olarak bu sisteme dâhil edilecektir. Çavuş- Ahbap ilişkileri, eş, dost, akraba ile hiçbir makamın işgal edilmesine müsaade edilmeyecektir. Yıllardır Parlamenter sistemin acımasız Bürokratik uygulamalarından, yavaş işleyen iş ve işlemler, liyakatsiz ve beceriksiz insanların işgal ettiği makamlar bu sistem ile ortadan kalkacaktır.

Parlamenter sistem o kadar ağır ve aksak işliyor ki genel müdürden tutunda il müdürüne hatta şube müdürüne kadar bir Milletvekilinin müdahalesini görürsünüz. Yanlış anlaşılmasın bundan birileri Ak Parti'ye vurmak için durumdan vazife çıkarmasın. Hangi parti iktidarda olursa olsun bu sistem gereği aynı yola başvuracaklardır. Kastım iktidar olabilecek bütün partilerdir.

Başkanlık sisteminin bu güzel yönlerinden sadece bir kaçını yazma imkânı buldum. Bu sistemde vatandaşlara maddi olarak getirileri, refah seviyesinin yükselmesi, azalan bürokratik işlemleri vs. gibi konuların vatandaşın anlayabileceği bir dil ile net ve anlaşılır bir şekilde kamuoyuna anlatılması ve neden başkanlık sistemi ve bu sistemin ülkeye ve millete olan faydaları anlatılmalıdır.

Akademik bir dil ile yazılan çok teknik ifadeler kullanılarak anlatılan bir Başkanlık sistemi, vatandaşın anlaması ve kavraması açısından ciddi zorluklar çıkarabilmektedir. İnanıyorum ki bu sistem çok iyi anlatılırsa art niyetli olanlar hariç toplumun büyük kesimi tarafından çok ciddi bir karşılık bulacaktır.

Başkanlık sistemini özümsemiş bu konuda bilgi ve birikimi olan AK KADROLARIN bu günden tezi yok il, ilçe ve mahalle demeden vatandaşın anlayabileceği bir şekilde sistemin eksi ve artılarını anlatmaları lazımdır. Bu sistemi anlatacak kişilerin bilgi birikim ve konuya hâkim olmaları ne kadar iyi olura vatandaşın anlama ve kavrama yetisi de o kadar iyi olacaktır. Aksi takdirde bu sistemi anlatan kişiler, bilgi ve birikimden uzak sistemi özümsememiş konuya hâkim olmayan insanlar anlatırsa kaş yapalım derken göz çıkarma olur ki buda vatandaşın sistemi anlamama ve karşı çıkmasına neden olabilecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni konsept ve Başkanlık sisteminin Ülkemize milletimize ve Ümmete hayırlı olmasını ve hayırlar getirmesini temenni ederim. Yarın bugünden daha iyi olacak inşallah.

 
Etiketler: YENİ, KONSEPT, AŞKANLIK, SİSTEMİ
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı