Yazı Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 08:08 Bu yazı 614 kez okundu
 
Yeni Bir Harran Dergisi
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DERGİSİ 

Cemil Meriç, dergileri "hür fikrin kaleleri" olarak görüp değerlendirir. Çünkü dergilerin içinden ve dışından insanların bir araya gelerek birlikte oluşturdukları dergi oluşumları, tamamen gönüllülük esasına dayanan bir birlikteliktir. Siyasal veya maddi çıkara dayalı olmayan bir birlikteliktir bu... Türkiye'de gerek sivil düşünce ve gerekse kurumlar adına birçok dergi çıkarılmıştır. Ki bu dergilerin birçoğu, çıkarıldıkları dönemde önemli sayılabilecek etkiler bırakmışlardır toplum ve siyaset üzerinde.

Büyük Doğu, Varlık, Diriliş, Türk Edebiyatı, Mavera dergileri Türkiye'nin önemli dergileridir. Ömürlerini bitirmiş olmalarına rağmen, bu dergilerin bittiğini kim iddia edebilir? Onların toprağa ektiği tohum, bu gün daha gür bir şekilde yeşermiş değil midir? İnsanların kalplerinde ve vicdanlarında daha sağlam bir yer edinmiş değil midir? Eğer bugün o dergileri çıkaranların eserleri halen elden ele dolaşıyorsa, onlar için anma toplantıları düzenlenip, yeni nesillerle tanıştırılıyorsa, bu, dergilerin ve etrafında oluşturulan oluşumun hiçbir zaman bitmeyeceğini, günün birinde tekrar hüviyet kazanacağını gösteriyor demektir.

Necip Fazıl'ın Büyük Doğu'su, çıkışından itibaren kısa zamanda etrafında büyük bir gönüldeş topluluğu bularak yoluna devam eder. Bu sese kulak verenlerle "Büyük Doğu" dergisi bir mektep, bir aksiyon merkezi haline gelir. Birkaç kez yayınına ara veren/verilen Dergi; belli bir zaman sonra kapanır… Ama yayınını sürdürdüğü süre içinde "Tohum saç, bitmezse toprak utansın" diyerek yere öylesine sağlam tohumlar bırakır ki, ardından yeni dergiler (Diriliş, Mavera, Hareket, Yedi İklim, Hece vs.) ve yeni açılımlar ile yolculuğunu geliştirerek sürdürür.

Bu anlamda Urfa'da da birçok dergi çıkmıştır. Nabi, Balıklıgöl, Anzılha, Harran, Yazgı gibi. Ki bunların içinde en önemlisi Harran. Bir kadro hareketi olan Harran Dergisi, gerek çıktığı dönemde ve gerekse daha sonrasında Urfa'nın kültürel ve siyasal hayatına önemli katkılar sunmuştur denebilir. Bu Dergi'nin etkilerini bugün bile görmek mümkün.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin de Harran Dergisi benzeri bir dergi çıkarma hazırlığında olduğunu duyduk. Kültür, sanat, folklor, tarih, edebiyat… kısacası konusu Urfa olacak olan bu dergi, Harran Dergisi'nin bir devamı niteliğinde aslında. Bu da Harran Dergisi'nin bitmediğini, etkisinin hala devam ettiğini de gösteriyor bir bakıma. Bu anlamda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ni kutlamakla birlikte, Derginin gerçek anlamda daha iyi olması, Urfa'nın kültürel hayatına önemli sayılabilecek katkılar sunması için iyi bir kadro ile yola çıkması gerektiğine inanıyorum. Bu imkân da var…

 
Etiketler: Yeni, Bir, Harran, Dergisi
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2018
Bugün
22° - 35°
Cuma
21° - 34°
Cumartesi
19° - 34°
Şanlıurfa

Güncelleme: 24.05.2018
İmsak
03:22
Sabah
05:04
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:42
Yatsı
21:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı