301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
23 Eylül 2015 - Çarşamba 10:49 Bu yazı 1280 kez okundu
 
Yedi Düvel ve Türkiye !
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Bugün Suriye'de yaşanan; yedi düve karşı savaş dediğimiz şeyin ta kendisidir. 5+1 'e ve dahi İran'a karşı bir ümmetin varoluş mücadelesi verilmektedir.  Bu iş öyle "Dünya beşten büyüktür!.." nutuklarını atmakla olmuyor. Onlar bunu fiilen göstermenin onuru peşindeler.
    
Ümmetin yüz akı Suriyeli mücahitler ve dünyanın dört bir yanından akıp gelen ümmetin ihlâslı evlatları Bedir Savaşı mesabesinde bir savaş yürütmektedirler. Öyle ki; bu savaşın kazanılmasıyla ümmet tekrar ayağa kalkacaktır. Evrensel intifadasını Hilafetle taçlandırarak ümmetin iki yakasını bir araya getirecek, Kudüs'ün fethini gerçekleştirerek bugünlerde yeniden azan Siyonist İsrail oluşumuna son verilecektir. Kendi öz yurtlarında parya olan Müslüman halklara rahat bir nefes aldıracaktır.
 
Türkiye halkının gönlü ve duası mücahit kardeşleriyle beraberdir. Dahası mücahit kardeşlerinin yanında omuz omuza çarpışan Türkiyeli mücahitler de az değildir. Türkiye halkı muhacir kardeşlerine yardım elini uzatmış, onlara kapılarını açmıştır.

Ancak yedi düvelle karşı savaşmanın ne demek olduğunu iyi bilen bir ülke halkı daha çok şey yapmalı değimliydi? Yöneticilerin İncirlik'i ABD uçaklarına açmasına ve Türkiye'nin İslam'a karşı yürütülen bu savaşta Koalisyon Güçleri içinde yer almasına engel olmalı değil miydi? En azından meşru siyasi söylem ve eylemlerle buna engel olmaya teşebbüs etmesi gerekmez miydi?
 
Diğer taraftan T.C. ve son 13 yıldır ülkeyi yöneten AKP hükümeti nedense Türkiye'nin Suriye politikasını algı operasyonlarıyla olduğundan farklı gösterme ve en azından karartma çabası içindedir.  Kimi çevrelerin AKP hükümetini IŞİD'e yardım etmekle suçlayacak kadar ileri gidebilmeleri ve bunu destekleyecek argümanları bulabilmeleri bundandır.
 
Ancak önyargılardan ve niyet okumalardan bağımsız değerlendirildiğinde Türkiye'nin Suriye meselesinde temel meseleler bağlamında ABD ile birlikte hareket ettiğini görebiliriz. Bunun en belirgin göstergeleri şunlardır: a) Özgür Suriye Ordusu denilen laik bir kesimin siyasi çalışmalarına ev sahipliği yapması. b) Cenevre görüşmelerini desteklemesi. c) ABD'nin direktifleriyle El- Nusra Cephesi'ni terörist ilan etmesi. d) İncirlik'i  katil ABD uçaklarına açması e) Eğit-Donat projesine ev sahipliği yapması. f) Fiilen Koalisyon Güçleri içinde yer almasıdır. Bu altı somut gerçeğe rağmen Türkiye'ye ABD'ye kafa tutan bir pozisyon kazandırmak gerçeğe uygun düşmemektedir.
 
 Türkiye'nin ABD ile birlikte  hareket etmesi bir tercihtir kuşkusuz.  Türkiye'nin ABD'den bağımsız hareket ettiği görüntüsünün verilmek istenmesinin nedenine gelince; ABD'ye kafa tutmak iç politikada pirim yapan bir tutumdur. Dünyanın dört bir tarafında İslam ile savaşan ABD'ye rağmen hareket etmek içerde siyasi getirisi yüksek bir politikadır.
 Diğer taraftan Türkiye'ye biçilen evrensel rol de bunu gerektirmektedir. Nitekim Türkiye'nin model ülke rolünü oynayabilmesi için Batı'ya kafa tutan bir kahramanlık ambalajına ihtiyacı vardır. Arap ve Türki Cumhuriyetlerin, Pakistan ve Afganistan gibi ülke halkların efsanevi bir kahraman lidere ihtiyaçları vardır. Müslüman halkların böyle bir kahramanlık öyküsü üzerinden laiklik ve demokrasiyi özümsemesi daha kolay ve kalıcı olacağı öngörülmüştür.  

  "Türkiye ABD ve Batı' ile birlikte hareket etmeye mecbur bırakılmıştır. Yoksa Allah korusun Türkiye'nin bölünmesi söz konusu idi. "diyenleri anlamak zor değil. Ancak şu var ki;   gerçekten sırtını halka dayanan liderler onlara yalan söylemez. Onlara her şeyi doğru söylerler. Örneğin; ABD'nin aslında ümmete düşman bir ülke olduğunu, coğrafyamızı daha küçük parçalara ayırmak üzere yeniden şekillendirmek istediğini, Müslüman halkları birbirine kırdırma politikasını izlediğini açıkça halka ilam ederlerdi. O zaman halk onları desteğini bir kat daha artır ve onları ebediyen bağrına basardı.

  Sözüm o ki; Suriye intifadası meselesinde Türkiye'nin daha dün savaştığı yedi düvelin yanında yer alması hiç de yakışmamaktadır. Bu konumunu bir an önce gözden geçirmesi zaruridir.
 
Geçek şu ki; hem nalına hem mıhına politikasının sonu iflas ve her iki dünyada da mahcubiyet ve hüsrandır.
 Allah ümmeti kendisiyle birlikte halklarını mahcup eden partilerden ve  liderlerden korusun!
Selam ve dua ile…

 
Etiketler: Yedi, Düvel, Türkiye,
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı