Yazı Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 11:37 Bu yazı 783 kez okundu
 
YARIM ASIRLIK BİR ASTRONOMİ ÂLİMİNİN İMAN YOLCULUĞU (JAMES JEAN)
Salih BİRİNCİ
medyen34@hotmail.com
 
 

Allah'tan kulları içinde, ancak (kudret ve azametini bilen) âlimler korkar. (Fatır-28) 

James Jean, bu ayeti arkadaşı İnamullah'tan duyunca adeta beyninde şimşekler çaktı. Kalbi küt küt atmaya başladı. Kendi ifadesiyle yarım asırlık ilmî çalışmalarını bu öz ifadelerde buluyordu.

İnamullah el Meşriki: Biyoloji ve matematik alanında ihtisas yapmış atom ve nükleer enerji ile ilgili değişik nazariyeler öne sürmüş, buluşlarıyla ve fikirleriyle Avrupa bilim adamları arasında yer almış Hintli bir Müslüman bilim adamıdır. Tekmile adlı eseri Avrupalılar tarafından Nobel'e layık görüldüğünde bu eserin İngilizceye çevrilme teklifi gelmişti. O, urdu dilini tanımayan bir konseyin ödülünü kabul etmem diyecek kadar milli ve şerefli bir Müslüman idi.

O şöyle bir hatırasından bahseder: " 1909 senesinin soğuk ve yağışlı bir pazarında evden çıktım. Yolda Cambridge üniversitesi profesörlerinden James Jean ile karşılaştım. Ona selam verdim cevap vermedi: bir daha selam verince benden ne istiyorsun? Dedi. ' Efendim: yağmur yağıyor lakin şemsiye neden başınızın üstünde değil de koltuklarınızın altına gizliyorsunuz? 

Bunun üzerine gülümsedi ve şemsiyesini açtı.

- Efendim: Dünyaya sesini duyurmuş sizin gibi meşhur bir bilim adamını kiliseye çeken sebebe bir anlam veremiyorum! 

- Biraz duraksadı ve su cevabi verdi.- İnamullah, Akşam evime bir çay içmeye beklerim dedi. 

- Aksam evine gittim. Kapıyı hanımı açtı. James çalışma odasında sizi bekliyor dedi. Odaya girdiğimde onu bir yığın kitapların arasında çay içerken buldum. 

Selam verip hemen oturdum.

Bana hemen:  Yıldızlardan, gezegenlerin nizamından, uçsuz bucaksız fezadan, yörüngelerden ışık hızı ve cazibe kanunlarından bahsetmeğe başladı. Astronomi ilmini Allahın ilim ve kudret sıfatlarıyla bütünleştirerek anlatıyordu. Hem ağlıyor hem anlatıyordu.

- Ey İnamullah biliyor musun: Allahın eşsiz sanat tecellisi olan bu âleme baktığım zaman, ilahi kudretin sonsuzluğu karşısında ürperiyor ve titriyorum. Bu muazzam kudretin önünde saygıyla eğiliyor ve teslim oluyorum. Allah'ım sen çok yüce ve büyüksün deyip adeta hücrelerimle ona dua etmeye başlıyorum. Böylece huzura eriyorum. Kiliseye gidiyorum ama asıl düşüncem Allahın sanat eseri olan bu âlemi ve kozmik büyüklüğü tefekkür ediyorum.

- İnamullah el Meşriki diyor ki: James'i dinlerken zihnimde korkunç fırtınalar kopuyordu... Bir Hıristiyan'ın bunları anlatması çok tuhaftı. İlimden Allah'ı bulma yoluna giden bir yoldu bu. Aklıma fatır suresinin bir ayeti geldi ve hemen James'e okudum.  " Kulları içinde Allahtan en çok korkanlar alim kullarıdır..." 

- Profesör bu ayeti duyunca beyninden vurulurmuşçasına bağırdı: 

Ne diyorsun İnamullah?

Kulları içinde Allahtan en çok korkan alim kullarımıdır?

- Bu ne müthiş bir ifade aman yarabbi!

- Biliyor musun tüylerim diken diken oldu. 
- Yarım asırlık ilmi çalışmalarım neticesinde Allahtan korkmak hissi bende müthiş bir yankı uyandırdı. Ben kendimi su an bu müthiş ifadenin içinde buldum.

Bu gerçekten müthiş bir ifade! 
Ümmi bir peygamberin bunları bilip söylemesi imkânsız.
- Şahadet getirip iman etti..

Kâinatta ilahi hakikat ve büyüklüğü görüp iman edenlere ne mutlu.

Bir kelebeğin uçması, bir arının vızıldaması bile gören bir göz için mucize değil de nedir: Kâinatta Bu kadar muazzam cereyan eden hadiseleri kör bir tesadüfe ve şuursuz bir tabiata bağlamak izahı mümkün olamayan bir akil tutulmasıdır. 

Bence asıl bağnaz fikirler,  yaratıcının kâinata derk ettiği müthiş nizam ve kanunların işlemesine tesadüf diyenlerin öne sürdüğü fikirlerdir. İnsanoğlu tarihinde ilk kez uzayı daha detaylı keşfetmek için gönderdiği uzay araçlarıyla, son teknoloji teleskoplarla yaşadığı gezegenin çevresini ve evreni daha yakından net biçimde müşahede etme fırsatını yakalamıştır. Bugünün penceresinden hakikat daha net gözükse de bilim insanlarının bir çoğu Evrim teorisini kabul ederek yaratılışı inkar etmektedir. Bu kişiler sıradan insanlarda değildir.

 Bundan epey zaman önce astrobiyolojinin öncülerinden gökbilimci Carl Sagan denen bir adamın kitabını okudum. Kitabında resmen Kozmik âlemin derinliklerine akıyor, sizi cadde cadde, sokak sokak Oralarda gezdiriyor. En sonunda kişide bu gibi adamların gökteki alemleri yeryüzünden daha iyi bildiği kanaati oluşuyor. 

Ama kitabın bir bölümünde Evrime ve yaratılışa atıfta bulunmayı da ihmal etmiyor. İnsan denen müthiş varlığın meydana gelme evresini basit ve pis bir mikroba bağladığını duyunca dudaklarınızı ısırmaktan alıkoyamıyorsunuz. Stephen Hawking gibi evrenbilimci kuantumun dehaları sayılan bilim adamlarının ateist olduğunu düşünmek ayrı bir garabet. Belki de bu adamların kabul etmediği ilah gerçek yaratıcı değil, onların tasavvur ettikleri her şeyden aciz, hiçbir şeye güç yettiremeyen ilah anlayışıdır. Belki de kâinatı yaratan Allah hakkında bu kadar karışık bilgi kirliliğinden dolayı, Hawking vb.lerini böyle bir ilah inancı tatmin etmediği için Ateizmi seçmişlerdir. 

Sebep ne olursa olsun: 
Buradan şunu da anlıyoruz ki: ilim ve marifet, iman etmek ve hakikati idrak etmek için yeterli bir araç değildir. İmanla şereflenme başka bir olaydır. Buna rağmen bu muazzam işleyişi kör bir tesadüfe bağlamak ancak şu ayetler ifade eder: 

Bunların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler; kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hayvanlar gibidir, hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır. ( Araf- 179)

 
Etiketler: YARIM, ASIRLIK, BİR, ASTRONOMİ, ÂLİMİNİN, İMAN, YOLCULUĞU, (JAMES, JEAN),
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Nisan 2020
KOMPLO TEORİLERİ GERÇEK Mİ OLUYOR?
500 Okunma.
31 Aralık 2019
ÇİÇEK KRALİÇESİ MELEK EL-TAHA
363 Okunma.
25 Aralık 2019
BALIKLIGÖL KUTSAL MI?
689 Okunma.
23 Aralık 2019
İSLAM’DA VE YAHUDİLİK’TE MİLLİYETÇİLİK TASAVVURU
264 Okunma.
28 Kasım 2019
GİDİŞAT NEREYE?
455 Okunma.
21 Kasım 2019
KURRA MOLLA ALİ BAYAR
655 Okunma.
14 Kasım 2019
EYYÜBİYE CADDESİNİN TRAFİK SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ
350 Okunma.
08 Kasım 2019
DÜŞÜNMEK ÖLDÜRÜR BENİ
494 Okunma.
26 Ekim 2019
NESNEL ÇUKUR’A GÖMÜLEN RUH’UN IZDIRABI
549 Okunma.
23 Ekim 2019
GELİNEN NOKTA SORGULAYICI DİN ANLAYIŞINDAN YARGILAYICI DİN ANLAYIŞINA MI?
400 Okunma.
11 Ekim 2019
İSLAM BARIŞ VE KITAL
457 Okunma.
22 Temmuz 2019
BALIKLIGÖL CİDDİ BİR DÖNÜŞÜME GEBE OLABİLİR
1297 Okunma.
20 Temmuz 2019
BALIKLIGÖL ÇEVRESİNDEKİ MÜZİK EVLERİ YAKIŞMIYOR
540 Okunma.
17 Temmuz 2019
FİLİSTİN'İ PARAYLA SATIN ALAMAZSINIZ EY ŞER İTTİFAKI
406 Okunma.
15 Temmuz 2019
“SAVAŞ SUÇLUSU” RADOVAN KARACİÇ’E MÜEBBET HAPİS
500 Okunma.
11 Temmuz 2019
DECCALİN EŞEĞİ YAHUDİ LOBİLERİ
702 Okunma.
08 Temmuz 2019
NEDEN GERİDEYİZ?
471 Okunma.
04 Temmuz 2019
DÜNYA MAZLUMLARININ UMUDU ANADOLU İNSANI
460 Okunma.
29 Haziran 2019
SU ORUCU KANSERLİ HÜCRELERİ ÖLDÜRÜYOR
4973 Okunma.
20 Haziran 2019
SU ORUCU VE OTOFAJİ -3
1264 Okunma.
29 Mayıs 2019
ŞİFA ORUCU- 2
1798 Okunma.
23 Mayıs 2019
DERMANIN ŞAH’I AÇLIK - 1
707 Okunma.
08 Mayıs 2019
KUR’AN ÖLÜLERE OKUNAN BİR MEZARLIK KİTAB’I DEĞİLDİR
662 Okunma.
19 Nisan 2019
ZAMANIN DEĞİŞMESİYLE AHKÂMI İSLAMİYE DEĞİŞİR Mİ? İSLAM HUKUKU ÜZERİNE
782 Okunma.
15 Nisan 2019
İMANDAN SINIF GEÇMEDİKÇE AMELE SIRA GELMEZ
790 Okunma.
Haber Yazılımı