Yazı Detayı
17 Eylül 2014 - Çarşamba 08:23 Bu yazı 1632 kez okundu
 
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Şanlıurfa'nın kırsal bir semtinde oturan bir akrabam anlatmıştı:
 
10 yıl önce yaşanmış olay şöyleydi; "havaların ısınmasıyla beraber, pencereleri açmak zorunda kaldık. Bir akşam eve misafir gelince pencereleri açtım, açmam ile birlikte içeriye çok pis kokular geldi, 5-10 dakika sonra da içeride büyük karasinekler dolaşmaya başladı...

Sebebi de evimin az yukarısında ki bir komşumun evinin altında ki ambarında süt veren hayvanlar (İnek, koyun gibi) beslemesiydi.

Beslemesi yetmiyormuş gibi, hayvanların pisliklerini de evinin karşısında ki boş arsada toplayıp tezek yapıp satıyordu."
 
Misafirlerimle konuyu konuşunca misafirim; "olur mu yahu,şikâyet etsenize, belediye zabıtaları ne güne duruyor, şikâyet et iki günde kaldırırlar" dedi.

  "Misafirlerimin bu tavsiyesi kafama yattı, sabah ilk işim belediye karakoluna gitmek oldu, zabıta karakoluna gittim, içeri girdim, masa başında resmi elbiseli ve yanında biri sivil, biri resmi elbiseli olmak üzere 2 kişi daha oturuyorlardı.

Selam kelamdan sonra konuyu anlattım. Şikayetçi olduğumu söyledim. Çok rahatsız edici bir durum olduğunu belirttim. Masada oturan zabıta memuru önündeki kağıda not aldı, arkadaşlara söyleyeceğini, gelip kontrol edeceklerini söyledi, oradan ayrıldım…
 
Bekledim, 1,2,3 yok, 1 hafta geçti gelen giden yok… Tekrar gittim, selamünaleyküm-aleykümselam… Bu sefer 4 kişilerdi. Durumu anlattım, geçen hafta bir şikayette bulunduğumu söyledim. "Ha o konumu evet evet, arkadaşlar gelip bakacaklar, bak burada not etmişiz" dedi.

İyi ama 1 hafta geçti, yaz günü sıcaklar, koku ve sinekler dedim; "bakacağız işte beyefendi, ne acele ediyorsun, hem baksalar ne olur, sonuçta onlarda çoluk çocuğun nafakasını, geçimini onunla sağlıyorlar, ne yapabiliriz…" deyince ben patladım! 

Dedim siz bu mantıkla mı vatandaşların hakkını koruyorsunuz, siz bu kafayla mı zabıta olmuşsunuz, üçü birden kızdılar, sen ne biçim konuşuyorsun, hakaret etme hakkın yok, falan filan..Biri daha akıllıydı, hele otur sakin ol dedi, hallederiz…
 
Dedim sizin göreviniz kimin nasıl geçindiğine bakmak değil, yanlışları ortadan kaldırmaktır. Siz bu işin kanunen uygun olup olmadığına, şehirde mahalle ortasında hayvancılık yapılıp yapılamayacağına bakmak ve ona göre karar vermektir. Yoksa başka birisi de uyuşturucu satar! Ben bununla geçiniyorum, çoluk çocuğuma ekmek götürüyorum der. Peki bu doğru mudur? Hayır. Siz yapılanın işin şehirde yapılabilirliğine bakarsınız dedim.
 
 O biraz makul davranan arkadaşları bana haklısın, arkadaşlarına da 'adam doğru söylüyor' dedi. Ve beni gönderdi. Diğer gün mesai başlamasıyla beraber ekipler geldi ve orayı temizletip hayvanları da satması için süre verdiler. Mahalleli de böylece pislikten kurtulmuş oldu."

Peki bunu yıllar sonra anlatmamın nedeni nedir diye soracak olursanız, şudur derim;

Bu olay belki 10 yıl önce yaşanmış ama bazı memurlarda zihniyet aynı, hiç değişmemiş de ondan. Malum hepiniz mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Gecenin ilerleyen saatlerinde bir bakarsınız pat-küt-tak-tuk… yatağınızdan yada oturduğunuzdan yerden ürkerek fırlarsınız, deprem oldu , yada saldırıya uğradınız sanırsınız.. Birde bakarsınız ki birileri düğün yapıyor da; havai fişek patlatıyor. Gidip güzel bir ifade ile saat gecenin bilmem kaçı, bu saatte bu yapılır mı derseniz, vay siz misiniz bunu söyleyen bir de dayak yersiniz. Polisi ararsınız bir netice alamazsınız!
 
İşte böyle bir olaydan rahatsız olmuş değerli bir dostum 2 gün önce derdini anlatınca yukarıda yazmış olduğum bu eski konuda aklıma geldi. Ve ikisini birleştireyim dedim!

Efendim bu olayda şöyle gelişmiş; Ömer bey Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde Çevik Kuvvetin yakınında oturmaktadır, (Allah şifa versin) yaşlı ve hasta bir annesi var ve annesine kendisi bakmakta.

Saat gecenin 00,15 inde havai fişekler pat -küt..Haliyle büyük rahatsızlık, Ömer bey alıyor telefonu eline ve 155 polisi arıyor, santrale bakan memura derdini anlatıyor. Memur; "ekip gönderelim mi" diye sorunca, Ömer bey; siz ekip gönderene kadar dağılmış olurlar, devletin memurunu boşa yormayayım, bunu satanlara ve bu saatte patlatanlara bir tedbir uygulasanız daha iyi olmaz mı? Sözümü tamamlamadan Memur bana; "beyefendi siz dert mi yanacaksınız, yoksaşikayetçi misiniz" diye çıkışınca, hiç birisi deyip telefonu kapatmak zorunda kaldım…" diyor
 
Sanırım devlet memurlarımızın bir kısmında iletişim, nezaket ve empati zayıflığı var. Devletin bu konuda bir eğitim merkezi kurması ve memur olanların- özellikle- halkla birebir iletişim ve diyalog halinde olanlara kısabir süre bu konuda eğitim vermesi lazım, sabırlı ve yumuşak mizaçlı olanların seçilmesi lazım…
 
 Bakıyorsun en ufak bir iş veya evrak için 40 dereden su getirip vatandaşın işini görmek istemeyen memurlar var. Vatandaşa hakaret edip bağıran çağıranlar var. Adam oraya efelik yapmak için geldiğini sanıyor, orada ki görevinin insanlara hizmet etmek olduğunu unutuyor.
  Bu konuda yazılacak çok somut bilgiler var ancak 'az laf çok iş' diyoruz ve bu konuda yetkili mercileri konuya duyarlı olmalarını davet ediyoruz.

 
Etiketler: VATANDAŞ, İLE, KONUŞMASINI, BİLMEYEN, MEMURLAR
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 20.08.2018
Bugün
25° - 38°
Salı
24° - 39°
Çarşamba
26° - 40°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.08.2018
İmsak
04:09
Sabah
05:38
Öğle
12:36
İkindi
16:17
Akşam
19:21
Yatsı
20:42
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı