Yazı Detayı
18 Kasım 2014 - Salı 08:38 Bu yazı 1514 kez okundu
 
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Yaratıcı, Kur'an-ı Kerim'de insanları mükemmel (vasıf ve sorumlulukları gereği en üstün varlık) olarak yarattığını bildirmiştir.
 
Tabi ki bu tüm insanların mükemmel kaldığı anlamına gelmez. Daha sonra onların başta itikad/sahih iman olmak üzere, fiil ve davranışları, insanlara bakışları... Vicdanlarına, adaleti nasıl sağladıklarına ve yaratıcısına karşı yerine getirdikleri sorumluluklarına bağlıdır.

Böylece insanlar kendi cüzi iradeleri ile yaptıklarından dolayı iki sınıfa ayrılırlar. 'Mükerrem İnsan= en üstün varlık… ve Belhum Adal= hayvandan daha aşağılık…)

İnsanlar fiziki (akıl, düşünme, sevk -idare vb.) özellikleri ile diğer varlıklara göre mükemmel yaratıldıkları için olsa gerek ki; herkes her şeyin en iyisini ister, arar, talep eder.

Dolayısıyla da etrafında mükemmel arkadaş, eş-dost ister… İster de kimse ben mükemmel miyim diye kendine sorma gereği duymaz.

Herkes yanındakilerden şikayetçi olur, yakınındakileri beğenmez ve başkalarını örnek gösterir. Belki örnek gösterilen kişinin yakınları da o örnek kişiyi beğenmiyordur. Ama olsun, o uzakta ya o halde mükemmeldir!!

Latife bir yana ama gerçek şu ki; insanlar çoğu zaman; en yakınındaki sadık insanların kıymetini bilmeyip mükemmeliyeti uzaklardakilerde ararlar. Ve bu yanlış bir arama olduğu için genelde hayal kırıklığına uğrarlar.

Çünkü mükemmel olan uzaktakiler değildir. Onları tanımadığımız için bize mükemmel geliyorlardır. Bu çoğu zaman böyledir.
 
Uzaktan tanıyıp hayran kaldığımız, onları görmek, dokunmak için can attığımız, yakınlaşmak için çaba sarf ettiğimiz insanların çoğunu yakinen tanıdığımız zaman; onlarla arkadaşlık bile yapmak istemeyiz. Çünkü onlarda insan, onların da hataları, zaafları var.
 
Örneğin çok iyi müzik icra eden bir sanatçı, çok iyi bir arkadaş olacak anlamına gelmez. Çok iyi top oynayan, çok bilgili olan… Çok yakışıklı bir erkeğin veya çok güzel olan bir kadının vesaire… Onların her konuda mükemmel oldukları, onların bu niteliklere sahip olmasıyla onlardan iyi arkadaş olabileceği anlamına gelmez.

Hakeza, büyük bir vasfa sahip olmayan, gayet sıradan bir insan çok vasıflı insanlardan daha temiz kalpli ve uyumlu olabilir. Karakter ile yetenek farklı şeylerdir. Yeri gelmişken bu konuya açıklık getirecek bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
 Yıllar önce başka bir şehirde ikamet eden bir yakınım bize misafir olarak gelmişti. Benim kütüphanemde Şanlıurfalı olan ünlü bir yazarın kitaplarını görünce, "bu yazarı tanıyor musun" diye sormuştu bana. Evet, tanıyorum, hem de çok iyi tanıyorum, samimiyiz, sık görüşürüz diye cevap verdiğimde baktım ki gözlerinin içi gülüyor. İstersen sizi tanıştırabilirim diye ekleyince, bu dostumun sevinçten uçtuğunu gördüm! Çünkü bu mimiklerinden belli oluyordu.

O yazar hocamızdan randevu alarak diğer gün kendisini ziyarete giderken, yolda arkadaşıma; bak sana peşin söyleyeyim ki sonra hayal kırıklığına uğramayasın demiştim. Arkadaşım buna şaşırarak "neden" diye sormuştu. Bende kendisine aynen şunları söyledim; bak kardeşim, sen şimdi bu adamı kitaplarını okuyarak tanımışsın, onu dev aynasında canlandırmışsın. Onun nasıl güçlü olduğunu, iktidarları devirdiğini, kitaplarında anlattığı İslam'ın tüm kurallarını yerine getirdiğini tasavvur etmişsin.

Tahayyül dünyanda ona kocaman bir kurtarıcı, kahraman rolü biçmişsindir. Fakat şimdi gittiğimizde bedenen zayıf, ince sesli, gariban yapılı bir insanla karşılaşacaksın ve bu ilk intiba sende bir hayal kırıklığı yaşatabilir… ha bu anlattıklarım o insanın kötü, yada boş bir insan olduğu anlamına gelmez, tam aksine, çok bilgili, alim, bilim adamı birinin de zayıf noktaları, eksikleri olabilir, onu öyle kabul etmek zorundayız, birbirimizi eksiklerimizle beraber seversek mutlu olur ve anlaşırız, demiştim…
 
Sonrasını merak ediyorsanız, onu da anlatayım, tamda dediğim gibi oldu, 2-3 görüşmeden sonra arkadaşımın benimle o yazar hocamızın yanına gelmek istemediğini gördüm. Çünkü hayal dünyasında, zihninde kurduğu o karakter ile gerçekte ki karakter arasında fark vardı ve o fark onu kahramanından soğutmuştu…

Ailede, iş yerinde, mahallede, okulda, sınıfta… Her yerde bu böyledir.  Ailede en büyük problem, eşlerin birbirlerini kırıp dışarıda mutluluk araması-bu daha çok erkekler tarafın yapılır- ailenin huzursuz olmasına, kadınların psikolojik sorun yaşamasına ve bazen de yıkımına sebep olur. Bu sebeple bu konuda en çok zarar görenler çocuklar ve kadınlar olur.
 
Siyasette de öyle değil mi? Genelde insanlar başa gelenleri beğenmezler, kızarlar, söverler, eleştirirler… Onları gönderir, ondan sonra gelenleri tekrar beğenmezler. Bu böyle bir döngü içerisinde devam eder.
 
Bu sebeple midir bilmiyorum ama bir şarkı sözü hatırıma geldi. Şöyle diyordu; "uzaklarda arama, çünkü sen içimdesin…" evet bizde mükemmelleri uzaklarda boşuna aramayalım, uzaklarda aradığın mükemmel insan, tamda senin yakınında, senin insanın, senin eşin, dostun, akraban, arkadaşın, çocukların… Halkın ve milletin…

Vesselam…

 
Etiketler: UZAKTAKİ, MÜKEMMELLER
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı