301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
03 Aralık 2014 - Çarşamba 08:41 Bu yazı 1480 kez okundu
 
Urfa Eski Urfa Değil!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

    Bu hafta sonu ayaza rağmen Şanlıurfalılar ülke gündemine duyarsız kalmadılar. Evet Urfa artık eskisi Urfa değil. Yalnızca yemekten, içmekten, isottan, köfteden,tatlıdan konuşmuyor. Yalnızca Göbeklitepe üzerinden geyik muhabbetleri yapmıyor.

Artık ülke gündemini de takip edip, meydanlara çıkıyor. Konferans salonlarını dolduruyor. Dünya ve ülke gündemi hakkında bundan böyle Urfa'nın da söyleyecek sözü vardır ve kuşkusuz bu hayra alamettir.
 
 İlkin Peygamber Sevdalılarının düzenlediği eylemden başlayalım.
 
 Demokratik Özgür Kadın Hareketi öncülüğünde; HDP, DBP, KESK ve bazı örgütler tarafından düzenlenen kadına özgürlük(!) eylemi, çarşaf üzerinden İslam'a hakaret eylemine dönüşmüştü. Nitekim eylemde; çarşaf giydirilmiş kadınların zincirlerle bağlanarak bir erkeğin kölesi gibi lanse edilmişti. Ne gariptir ki Türkiye gibi bir ülkede bu hakarete karşı kitlesel bir tepki ortaya koyulamamıştı.

Siyaset bilimcilerine göre ; " Hükümetin etkisindeki muhafazakar çevreler çözüm sürecine zarar verir düşüncesiyle HDP, DBP'nin başını çektiği bu hakarete tepkisiz kalmışlardı Ancak Kobani eylemleri göz önüne alındığında, bu sineye çekmelerin karşı tarafça hiç umursanmadığı şeklindeki yorumların da gündem bulduğu bir gerçek.  İşte Peygamber Sevdalıları meydanlarda idiler. İslam'a yapılan bu hakareti gerçekleştirdikleri kitlesel eylemle lanetlediler. Ümmet adına bir farzı kifayeyi ifa ettiler.

   İkinci etkinlik; Medya Yazarları Derneği'nin düzenlediği "Ortadoğu ve İslam" adlı panel oldu. Panele araştırmacı-yazar Muhammed Salar ve Dicle Üniversitesi'nden İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay katıldı.

Bu panelde yapılan sunumlara bakıldığında İslam ile olan ilişkisi sadece İslam coğrafyasında meydana gelen hadiselerin bir tasvirinin yapılmasından öteye geçmediği görülecektir. Yani bölgede meydana gelen sıkıntılara İslami bir çözüm gösterilmedi.

Prof. Dr.Turgay Din mafyası kavramı üzerinde durdu. Adalet ilkesinden den vurdu.

Kürtler bu yaşadıklarını hak etmişlerdir diyen Prof. Dr. Turgay'ın kurduğu cümlelerden biri aynan şöyle idi: Osmanlı yıkıldıktan sonra İngilizler Fransızlar gelip Kürtlere; gelin size de bir devlet kuralım dediler. Kürtlerin o gün; "Biz Müslüman'ız. Müslüman Türk halkından ayrılmayız." deyip bunu reddetmeleri bir intihardır.

Hal bu ki bizce bu tavrı Kürt halkı için bir onur kaynağı addediyoruz. Ama asıl vurgu Kürtçe eğitim meselesine yapılarak panelin esas mesajının ne olduğu verilmek istendi. Araştırmacı-yazar Muhammed Salar'ın "Kürtlerin kendi öz gücünü kurmaları gerekir. Bu İslami ve şer'idir" derken bölücü düşüncelerini İslam ile meşrulaştırma gayretleri içine girdiği gözden kaçmadı.  
 
  Üçüncü etkinliğimiz Suriyeli muhacir kardeşlerimizin ortaya koydukları etkinlik. Büyük bir özgüven içinde gayet disiplinli, organizeli ve etkileyici bir etkinlikle ensar olmaya çalışan biz Müslüman kardeşlerine ve Müslüman ülkelerin Yöneticilerine Suriye'de olup bitenleri yeniden hatırlattılar.

Rejim uçaklarının ve dahi Koalisyon uçaklarının Rakka ve Halep'i varil bombalarıyla vurduklarını, son üç gün içerisinde 600 Suriyeli sivilin hunharca öldürüldüğünü haykırdılar.
 
 Yaklaşık altı ay önceydi. Yazarlar Birliği'nin her Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece Rızvaniye Külliyesinde düzenlediği sohbet toplantısına o gün biri Profesör diğeri Üniversite öğrencisi iki  Suriyeli kardeşimiz misafir oldular.

Özellikle öğrenci olan Suriyeli kardeşimizin analizleri dikkat çekiyordu. Sohbet esnasında arkadaşlardan şu masumane soruyu sordu: Bizden ne yapmamızı istiyorsunuz? Bu yalın soruya o cevval genç basit ve derin bir cevap verdi ki; ilk etapta bir iletişimsizlik yaşandığı sanıldı.

O ısrarla "Biz kardeşiz, biz kardeşiz" diyordu. Nihayet durum anlaşıldı. O yüreği büyük genç adam bize adeta şunu söylüyordu: Biz kardeşiz, Beşşar Esed'e karşı bizim ne yapmamız gerekiyorsa sizin de O'na karşı onu yapmanız lazım!

Bu basit ve aynı zamanda ağır olan bu cevap karşında Müslüman olan titremez mi? Evet aslında muhacir olan Suriyeli kardeşlerimiz için çok şey yapmıştık. Ancak o bize din kardeşliği hukukunu hatırlatıyordu. Evet, onun buna hakkı vardı.

Anlaşılan o ki; Suriyeli kardeşlerimiz için yapmak durumunda olduklarımızı ve yaptıklarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir.  

 
Etiketler: Urfa, Eski, Urfa, Değil
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı