Yazı Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:15 Bu yazı 1857 kez okundu
 
URFA KONTLUĞUNUN ŞÖVALYELERİ VE “BEYAZ SAYFALAR”
Seyfullah POLAT
gapgundemi1@gmail.com
 
 

AK Parti Haziran Seçimlerinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere batıdaki bazı önemli şehirleri kaybetti. Doğuda ise tam tersi bir durum tecelli etti. Özellikle Urfa özelinde Cumhurbaşkanı'na duyulan derin muhabbet; "Derin Muhalefet" ve çatıyı ciddi anlamda sarstı. HDP bölgede olduğu gibi, Urfa'da da eridi. Bu sonuç, AK Parti'nin önünün açık olduğunu gösteren, özellikle yeni alınan ilçelerde daha güçlü ve akılda kalıcı hizmet politikalarının yürütülmesini gerektiren bir tablo çiziyor.

******
Belediyeciliğin ne denli meşakkatli bir uğraş olduğuna şahitlik edenlerdeniz. Çoğu zaman "Mesai mevhumu olmaması" diye başlanır cümlelere. Ben kadroyla başladım. Çünkü vasıfsız ve art niyetli bir ekibin yuvalandığı bir belediyeyi, Cumhurbaşkanı da gelse sağlıklı yönetemez.

******
Urfa'da yıllardan beri süregelen çok farklı fraksiyonlara sahip derin bir yapılanmanın bulunduğu alakadar insanların malumu.  Şahsen "Kontluk Şövalyeleri" olarak tanımladığım, bu ismi yakıştırdığım zatların; varlıklarını idame ettirebilmek için (Güçlü olduğu dönemde) FETÖ ve benzeri yapılarla da iş birliğine gittikleri, hafızalarda arşivlenmiştir. 

******
İhanet Şebekesi FETÖ'nün yeniden örgütlenme çabalarına ve bu yönde attığı adımlara Sayın Cumhurbaşkanı da değindi. Türkiye genelinde yürütülen FETÖ operasyonlarının genel ekseriyeti batı illeri, Ege, Akdeniz ve kısmen iç Anadolu üzerinden yürüdü, yürüyor. Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, göstermelik soruşturmalarla mücadeleyi teğet geçti. Urfa özelinde ne oldu? "Hiç" denilecek kadar hiç. 

******
İlk hafta gözaltına alınanlar, tutuklananlar göğüslerini gere gere çıktılar. Bu isimlerden bazıları için özel çabalar sarf edildi. Bakanlar devreye girdi mesela, kefil olundu. Emniyeti, Vilayeti aramayan Vekil azınlıktadır. (Uzun değil) Kısa uğraş sonucu salıverilen bu isimlere 3 gün 3 gece açıktan "Geçmiş olsun" a gidildi. Önemli görülenler protokollerde ağırlandı. Memleketin Valisi, Emniyet Müdürü ve Baş Savcılarıyla yan yana oturtuldu. İmajları tazelensin diye ödüller, plaketler verildi. 

******
Tüm bu olanlar düşündürücüdür. Normal insan yahut bir siyasetçi; böyle bir ihanet soruşturmasına müdahil olmaya çekinir tabiatında. Lakin derinlerde daha büyük çekinceler varsa, bu "Can Havli" olarak tabir edilir. Her konuşmamızda, her yazımızda Urfa'nın şanını, şerefini, önemini, değerini hatırlar ve hatırlatırız. Düşman için de öyle değil mi? 52 yıl boyunca İslam'ı bastırdıkları "Kontluk Yılları"nın özlemiyle, batıl davaları için gayret gösteriyorlar.

******
FETÖ'ye geri dönelim ve Urfa'daki yapılanmalarına… Kasım 2012 tarihli kararnameyle Büyükşehir olan Urfa'da; Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü olmak üzere 3 yeni merkez ilçeye kavuştuk. Yeni ilçeler demek, yeni kadrolar demekti. Kontluk ve FETÖ önderliğinde oluşturulan konsorsiyum; gücünün zirvesinde olduğu o tarihlerde, bu mevcut kadrolara ne kadar eleman yerleştirdi?

******
Dışarda herkesin; herkesi FETÖ üyesi olmakla itham edip içerde can ciğer gözüktükleri kurumlarımızda, bunları itham olmaktan çıkarmak zor iş değil. Yüzeysel bir şekilde geçmişe inmek, kimlerin nerelerde çalışıp görev aldıktan sonra belediye kadrolarına ulaştıkları, evrak ve belgeyle ortaya konabilir. Konsorsiyumun elemanları tarafından finanse edilen şirket ve bunların sahipleri ise bu yazının konusu değil.

******
Her yerel seçimin ardından yeni bir döneme girildiği söylenir. Belediye Başkanı ve yakın ekibinin yenilenmesi "Komple bir dönemi" yeni kılmaz. Orduya, Emniyete, İstihbarata, Yargıya, Hükümete ve Muhalefete sızan bir terör örgütünün, Yerel Yönetim ayağının da çökertilmesi gerekiyor. Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarına seslenmek isterim…

******
Sizler bir gemidesiniz ve başınızda kutlu bir Reis. Reisiniz korsanla, düşmanlarla çarpışırken; neferleri, leventleri olarak siz ne yapacaksınız? Geminin altını oyanları, kalben bu davadan nefret edip dava adamı olanları, Nemrudi zihniyetle İbrahimlere savaş açanları, ebabil görünen akbabaları, aynaları sizden kaçıranları, siyaset namına da olsa Reisinizin size emanet ettiği kayığa bindirmemelisiniz. 

******
Sizden önce veya sizden habersiz doluşanları da indirebilmelisiniz. İnmekte diretenleri ise suya atmaktan geri durmamalısınız. Aksi halde ne olur? Orta yolda yürürseniz suya atılan siz ve etrafınızdaki birkaç İbrahim olur. Teknenin dümeni, örneklerde sabit olduğu üzere "Kontluğa" geçer.  

 
Etiketler: URFA, KONTLUĞUNUN, ŞÖVALYELERİ, VE, “BEYAZ, SAYFALAR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı