Yazı Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 09:29 Bu yazı 643 kez okundu
 
URFA’DA 31 MART SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNE..
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

31 Mart 2019'da Türkiye genelinde sandığa giden seçmenin bütün partilere verdiği mesajlar var.
Öncelikle katılım oranının her zamanki gibi yüksekliği; seçmenin Türk demokrasisine inancı - bağlılığı ve belirleyiciliği açısından takdire şayandır. Dünyaya demokrasi dersi vermeye çalışan AB ve ABD'yi geride bırakan katılım, seçim sistemi ve demokrasi yaklaşımı Türk demokrasi ve devlet yapısının sağlamlığı açısından sevindiricidir.
******
Her türlü saldırı, yönlendirme, baskı ve provokasyon denemelerine rağmen, seçim sistemi şeffaf ve sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir. Halen devam etmekte olan sandık ve sayım itirazları, sonuç tartışmaları sağlıklı bir hukuk zemininde devam etmektedir.
******
Urfa'da sonuçlar üzerine neler söylenebilir?
Öncelikle Urfa seçmeni terör ve işgale karşı güçlü bir mesaj vermiştir. Beka sorununa sahip çıkmış, PKK - FETÖ terörü ve sınıra dayanmış çok uluslu işgal gücüne karşı cephe alan Türk Silahlı Kuvvetlerine desteğini beyan etmiştir.
******
Çözüm sürecine destek olarak verilen HDP oyları, seçmen tarafından geri alınmıştır. Halfeti başta olmak üzere, Bozova ve Viranşehir belediyelerinin HDP'den geri alınması buna işarettir. Urfa seçmeni, HDP'nin terör örgütünden uzaklaşmasını, Türkiyelileşmesini ve yerlileşmesini istemektedir.
******
Saadet Partisi tabelası, Cevheri'nin adaylığı, HDP - İyi Parti desteğiyle yapılmak istenen Hülle; tutmamıştır. Baydemir'in 2014'te aldığı %30,54'ün üstüne konan %6'lık katkı, Urfa'daki 'demokrasi güçlerinin' inandırıcılıkta sınıfta kaldığını gösteriyor.
******
SP İl Başkanı Yanmaz'ın 'Urfa'daki 2. Parti olduk' sözü de yukarıdaki kısa açıklama ışığında 'kullanılmış tabela' anlamında değerlendirilebilir. Baydemir'in 30 puanını, bağımsız milletvekili seçilmiş Cevheri'nin oylarını, İyi Parti ve diğer demokrasi güçlerinin oylarını; Genel Başkanı Karamollaoğlu'nun 'kimseyle ittifak yapmadık' sözü gibi hiçbir şeyi dikkate almazsak Niyazi Yanmaz'ın 2. Parti olduk sözüne 'he he' diyebilirsiniz.
******
AK Parti ve Cumhur İttifakı; Büyükşehirle birlikte 13 ilçeden 12'sini aldı. AK Parti'nin Halfeti, Bozova ve Viranşehir'i alması büyük başarı. Teşkilat, milletvekili ve yerel yönetim kadroları bazında en zayıf dönemini yaşayan AK Parti'nin Urfa'da %61 oranında oy alması büyük bir başarıdır.
******
Bu başarıda, 2009 yerel seçimlerinde bir laboratuar deneyine kurban olmuş Urfalı seçmenin deneyimi, basireti ve dirayeti vardır. Yaşadığı terör ve işgal baskısının sancı ve sıkıntılarının, Erdoğan ve Devletin gücüyle aşılabileceğine olan inancı vardır. Tayyip Erdoğan sevgisi, Türkiye sevgisi ve Mehmetçiğe olan güven vardır.
******
Bu tespit, adayların varlığını, samimi partilerin gayret ve çalışmalarını inkârı gerektirmez. Elbette bütün adaylar seçim sürecinde gece - gündüz çalıştılar. 24 Saat bütün seçmenlere ulaşabilmek, onların desteklerini almak için canla başla çalıştılar.
******
Bülent Arınç’ın Viranşehir, Ceylanpınar ve Urfa çalışmaları, Halil Soran ve Ali Acar’ın teşkilatçılıktaki birikimlerini ortaya koydukları samimi çalışmalar, Hüdapar’ın Urfa genelinde ortaya koyduğu samimi destek, MKYK Üyesi Vildan Polat, İl Başkanı Bahattin Yıldız, SKM Başkanı Bekir Kan, Milletvekilleri Halil Özcan ve M.Ali Cevheri’nin özverili çalışmaları dikkate değerdi.
******
Elbette çalışıyor gibi görünenler, yada partiden ziyade şahsi ikbal derdinde olanları da kamu vicdanı bir yerlere kaydetmiştir.
******
Seçilen Büyükşehir, İlçe Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve tüm muhtarlarımızı tebrik ediyorum.  Ancak seçildikleri makamı hatırlatma gereği de duyuyorum. Seçildiğiniz makam; Tayyip Erdoğan'a olan muhabbet ve güvenin makamıdır. Beka kaygısı duyan insanların sizi taşıdığı makamdır. Terör ve işgale karşı yüreği yanan, mücadele bekleyen insanların tahkim ettiği makamdır.
******
Halktan ve haktan başka kimseye karşı diyet borcunuz yoktur. İlk günden etrafınızı saran kalabalıklara kendinizi kaptırmayın. Aile efradınız başta olmak üzere, şahsi menfaat ve ikbal peşinde olanları makamdan uzak tutun.
******
Bugün, temsil ettiğiniz kurum ve şahsınız için yeni bir milat olsun. Etrafınızda ve kurumunuzda terör örgütü ve işgalcilerle iltisakı bulunan bir tek şaibeli memur, müteahhit, danışman vs. bulunmasın. Kadronuzu oluştururken acele etmeyin. Muhteris, liyakatsiz insanları öteleyin. Kadro oluşumu ilk düğmedir. İlk düğme nasıl iliklenirse, diğer işler de öyle devam eder.
******
Büyükşehir ve ilçe bazında söylenebilecek, konuşulabilecek çok söz var. Yeri geldikçe yazacağız. Bu seçim Urfa açısından rahatlatıcı olmuştur ancak sadece zaman kazandırması açısından rahatlatıcı. Sorunların çözümü açısından ise Türkiye geneline bakarak 'son şans' da diyebiliriz.
******
Bu nedenle seçilen AK Partili kadrolar, ağır bir vebal ve sorumluluk da üstlenmişlerdir. Hepsine kolaylıklar dilerim. Urfa'mıza hayırlı olsun.

 
Etiketler: URFA’DA, 31, MART, SEÇİM, SONUÇLARI, ÜZERİNE..,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Devlet Babanın Suriyeli işi..
Terör ve işgale karşı sandıkta oy kullanmak!
Urfa’da çan sesleri..
24 Haziran’ın ardından Urfa
Talat Abi’nin ardından..
11 NİSAN YARIM KALMIŞ!.
GAPGÜNDEMİ 20 YAŞINDA!
Medya = Küllük?!.
Ceket'ten Etek'e Urfa Siyaseti
Merhaba Büyük Türkiye
Yeni hikayeler yazmak lazım / Biz mahşeri yaşarken, dostlarımız nerede?
Suriye sınırında terör tiyatrosu!
Başarının ölçüsü ne?
Aramızda dikenler var Reis!
KAHPE RÜZGAR!
DÜMBÜKLER DAYANIŞMASI!.
SORUN GÖÇ DEĞİL, İŞGAL!
URFA’NIN VALİSİ..
HARMAL
Suriye Barış Harekatı..
ASLANLAR VE ÇAKALLAR!
İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞINI YAŞIYORUZ
SEN VATANIN HANGİ DAŞI'SAN, AY KARDEŞ!
11 NİSAN RUHU
AK PARTİYE KARŞI AKP
RAHMET VE DUA İLE SALİH AMCA
Restorasyon Dönemi
Urfanın Listeleri: Sessiz ve sedasız.
Kurtuluşa Fransız kalmak..
400 Proje ve vekilimiz Faruk Çelik
Barışı inşa etmek..
Maymunlar Cehennemi - Urfa
Temayül Yoklaması - Teşkilatın ayarı
İyiliğin ölçüsü?
2014 yılı tarihte kırılma noktası
UMUT ÇİÇEĞİ..
COĞRAFYAMIZ BİR KEZ DAHA PARÇALANIRKEN
HALİL İBRAHİM BULUŞMALARININARDINDAN..
ŞEYTANI ELEKTRİK ÇARPSA?!.
1914 - 2014
RABİA VE TOPÇU MEYDANI ARASINDA CIRRIT ATANLAR!
SURUÇ'UN DİRİLİŞİ
BÜYÜKŞEHİR-BÜYÜK SORUNLAR!
"EFSANE"DEN GERİYE KALAN..
URFA’DA HERKES KAZANDI, KERKEREKON KAYBETTİ!
KERKEREKON!
Nerde seçtiklerim, hani seçmenler..
Harran Üniversitesi ve GAP
Başbakan ve Urfa..
Vekillerimiz ve Bakanlık
Hz.Eyyüp (a.s.)'ten alacağımız ders
Güdümlü basın - keyfi yönetim!
Bizans Zaferi!..
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
26° - 42°
Cumartesi
26° - 40°
Pazar
25° - 41°
Şanlıurfa

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:48
Sabah
05:23
Öğle
12:36
İkindi
16:24
Akşam
19:39
Yatsı
21:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı