301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 09:48 Bu yazı 2845 kez okundu
 
Talat Abi’nin ardından..
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

Talat Abi’nin ardından..

İnna lillah ve inna ileyhi raciun..

Sevgili dost, değerli insan Mehmet Talat Akay 30 Mayıs, Çarşamba günü vefat etti.

Yaklaşık 3-4 ay önce başlayan rahatsızlığı dolayısıyla Urfa’da tedavi süreci başlamış, buradan Malatya’ya daha sonra da Ankara’ya Hacettepe Üniversitesi hastanesine gitmişti.

Yakalandığı kanser illeti vesile oldu, ayrılığına.

***

Rahatsızlığının başındayken başlamıştı helalleşmeye.. Malatya ve oradan dönüp Ankara’ya giderken helalleşmediği kimse kalmamıştır sanırım. Hakkını helal etmeyip, hesaplarını Mahşere bıraktıkları hariç, geride kalanlara selamlarını ailesi ve biz dostlarına bıraktı.

***

Mehmet Talat Akay; bizim Sevgili ağabeyimiz “Talat Abi” güzel insandı. Mü’min, muvahhid ve hayatın anlamını kavramış, kendisini hakka ve Salih amele ayarlamış seçkin bir insandı.

Sıradan değildi. Önde giden, ön açıcı, başı çeken, ilk adımı atanlardandı.

Marmara Üniversitesi, Eğitim Fakültesi mezunuydu. Grafik – tasarım ve mizanpaj konusunda sanatkardı. İstanbul yıllarında ulusal firmaların logolarına imzasını atmış, birçok basılı ürünün tasarım ve baskı organizasyonunu yapmıştı.

Urfa ve bütün Güneydoğu’nun turizm, kültür ve tanıtımına çok ciddi katkılar sunduğu Güneydoğu Life’nin her şeyiydi. Güneydoğu’yu savaş alanı gösterip, Türkiye’den koparmaya çalışan yerli ve ulusal propağanda ve 5. Kol faaliyetlerinin ayyuka çıktığı bir zamanda, tek başına mücadele ediyordu.

Merkezi hükümetin, yerel yetkililerin ve yatırımcıların dahi aciz kaldığı bir dönemde Talat Abi Urfa’dan başlayarak bütün bölge illerinde, ilçelerinde hem bir muhabir gibi dolaşıyor; bölgenin zengin tarih, turizm, kültür ve gezi alanlarını birinci sınıf bir yayıncılık kalitesiyle tüm Türkiye’nin gündemine taşımaya çalışıyordu. Piyasadan ve kurumlardan ciddi hiçbir katkı almadan yıllarca kendi maddi varlığını da bu yolda harcayarak, patron – muhabir – grafiker, dağıtımcı.. bütün yükü yıllarca sırtında taşıdı. Takatının tükendiği noktada –bizim de ısrarımızla- Güneydoğu Life bıraktı.

Ve o günden beri yeri boş kaldı Güneydoğu Life’nin. Bölgedeki 10 ilde Valilik – Belediye ne kadar kurum ve kuruluşun trilyonlarca bütçelik harcamalarına rağmen bölge turizmine  Talat Abi’nin katkısı kadar fayda sunabilecek bir çalışma ortaya konamadı.

***

İşin sırrı “Niyet ve İhlas” denen bir kavramlarda..

Talat Abi’yle Şanlıurfa Gazeteciler Birliği çatısı altında tanıştık. Tanışıp bir araya geldikten sonra Gazeteciler Birliği olarak faaliyetlerimizi, tek başına on kat arttırdı. Bereketlendirdi.

GAPGündemi kadrosuna katıldı. Köşe yazıları, fotoğraf, haber ve röportajları yer aldı GAPGündemi'nde. Sarı basın kartı ve emekliliği GAPGündemi'ne nasib oldu. Gazetede hepimizin Talat Abisiydi..

GAP Gazeteciler Birliği’nde Urfa’yı temsil etti, Orayı da bereketlendirdi.

TGF’ye bağlı olarak Güneydoğu Gazeteciler Fedarasyonunu kurmak için bölge illerini dolaşırken, vatanı kurtarma heyacanı yaşıyorduk birlikte. Bölgemizdeki fitne ve fesadın en önemli kaynaklarından olan medya dünyasına musallat olmuş emperyalizmin 5. Kolunu ve yerli taşeronlarına meydanı dar edecek bir birlik inşa ediyorduk!. Yarım kaldı, duvar çöktü Talat Abi.. Dediği gibi çıktı, ustalar bozuktu..

Lanet etti, lanet ettik açıkça! Kurucusu olduğu, katılımını sağladığı, çağırıp – topladığı insanlar keşke toprak olsalardı da edebsizlik etmeselerdi TGF’nin Talat Abisine. Kırgındı..

***

İtfaiye gibi, nerede yangın varsa koşan bir adamdı Talat Abi. Kızılay’da sıkıntı vardı. Hadi dedik. Yıllarca köşede, köhnemiş Kızılay, Talat Abiyle coştu. Fakir fukaranın yolunu öğrendiği, bursu, kavurması, gıda yardımı, elbise vs. her şeyiyle başvurduğu bir kapı oldu. Kan bağışı, Suriyeli muhacirler, sınır ötesi..

Urfa’da Kızılayın varlıkları görüldü. Arsaları, binası, kiracıları.. Projeler gelmeye başladı Talat Abi’yle. Urfa’da Vilayete – Belediye’ye, Kurumlara ve vatandaşa “Kızılaya yardım” denildi. Hep alınan Kızılay’a sahip çıkılmayı hatırlattı. Urfa olarak Kızılay’a biz ne kazandırdık? Sorusunu sordu. Hep dışarıdan geliyordu. Peki biz Urfa Kızılayı olarak Afrika’ya, Balkanlara, Sınır ötesine ne kadar göndereceğiz diyordu ve kapıları çalıyordu.

Çetelere, Fetölere ve etiketperest nice guruha karşı, pervasız ve yiğitçe göğüs germesi da işin cabası!. Talat Abi; Ankara’dan İstanbul’a, Muğla’dan Van’a kadar bütün Kızılaycıların da Abi’siydi..

Hastalığının en ağır devresinde, son günlerini yaşarken dahi elinde Urfa Kızılay’ın 3 – 4 projesi, kurum kurum yöneticilerle görüşüyor, Urfanın dört bir yanında arazide koşturuyordu.. İnşallah projeleri neticelenir, eserlerden birisine ismi verilerek hatırası yaşatılır..

***

Yangına severek koşardı dedim ya, siyasette de 3 yıl birlikte olduk. En zor ilçelerimizden Viranşehir’in sorumluluğunu yüklemiştik. Hiç yüksünmeden 3 yıl boyunca gidip – geldi ilçeye. Zorlukları, sıkıntıları kolaylaştırdı. Kavgaların, problemlerin çözücüsü, uzlaştırıcısı oldu Talat Abi. İdare etmeyi, ufuk açmayı ve birleştirip – birlikte yürümeyi gösterdi. Kaçmak, ertelemek yerine; sorunları sahiplendi. İnsanlardan bir şey beklemeden; karşılığını Allahtan dileyerek hayra ve hasenata koştu..

Hakkı ve doğruyu, eğip bükmeden pervasızca savundu. Diklenmeden hep dik durdu. Dürüst ve dobra kaldı.. Siyaset de de herkesin Talat Abi’siydi.

***

TYB Şanlıurfa Şubesi üyesiydi. Yönetiminde de birlikte bulunduk. Orada da hep koştu. Kurucu Başkanımız Cuma Ağaç’a en büyük desteği verenlerdendi. Cuma’nın da Talat Abisiydi. TYB Şanlıurfa’nın da Talat Abi’siydi.. Etkinliklerde, faaliyetlerinde hep öndeydi, hep ayaktaydı, yoldaydı.. Koşup -koşuşturanların yoldaşıydı.. Onursal başkanımız Mehmet Doğan ağabeyimizin de hassaten sevdiği, yakın dostuydu..

***

Kent Konseyi yönetim kurulu toplantısı Urfa’daki son faaliyetiydi. Ankara’ya gitmeden bir gün önce, ağır hasta haliyle gitmişti.. Abi, bu halde ne işin var dediğimde “Vedalaşmaya gittim arkadaşlarla.. Bir de birkaç işim vardı orada bulunan dostlarla” dedi..

Urfa’nın sorunları, Urfadaki her insanın her sorunu Talat Abi’nin ilgi alanıydı.. Bazen dayanamaz sitem ederdim: Bu kadar da olmaz, derdim Talat Abi.. Ne yapayım derdi.

Herkesin her sorununu dert edinir, yardımcı olmak için her türlü çabayı gösterirdi.

Biz dostlarına bıraktığı en büyük yüklerden birisi de bu miras.. Yüzlerce – binlerce yoksul, mağdur ve kimsesiz gelip bize onu soracak: Talat Abi yok mu? Diyecek..

Yokluğu her yerde hissedilecek bir insan Talat Abi!

Zalimlerin, azgınların, alçakların gördüğünde ürktükleri, yürekli bir Aslandı Talat Abi.

Bilgili, kültürlü, estetik ve esprili ve nezaket sahibi, beyefendi, asil bir Urfalıydı.

Vefalıydı. Merhamet ve şefkat sahibiydi. Hatır - gönül insanıydı.

Talat abi, gölleri ırmaklara, ırmakları ovalara taşıyan bir yürek adamıydı.

Yüklüydü, doluydu.

Çok çetin yaşanmışlıkları vardı. Kavgası, kırgınlıkları, kızgınlıkları, hesapları, yapacakları vardı..

Yazan, konuşan, anlatan bir insandı.

Anlatmak için ağıt ve hüznümün izin verdikleri şimdilik bu kadar..

İnşallah unutmayacağız, hatırasını yaşatmaya çalışacağız.

***

Biz sevgili abimizi, Urfa yeri zor doldurulabilecek yiğit bir evladını kaybetti.

Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağ olsun.

 
Etiketler: Talat, Abi’nin, ardından..,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı