301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Şubat 2015 - Cumartesi 16:44 Bu yazı 1652 kez okundu
 
SURİYELİLER BAĞLAMINDA EĞİTİMİN ÖNEMİ
Ali AKBABA
ali.akbaba.85@hotmail.com
 
 

Milletlerin yükselişiler ve medeniyet oluşturmaları eğitime verdikleri değerle olur. Eğitime verdikleri önemle toplumsal sorumluluk bilinci oluşur, toplumsal huzur ve güven oluşur, asayişin sağlanması kolaylaşır, gençlerin eğitilmesi aynı zamanda kendi toplumlarına hizmet etmelerini sağlar.  Genç kendini toplumun bir parçası olarak görür. Eğitim, sevgi ve diyaloğun tohumlarını taşıyan bir değerdir. Eğitim, bireylerin aralarındaki sağlıklı iletişimin temel aracıdır.
             
İslam medeniyetinin eğitime verdiği önemi, Hz Ali'nin (R.A) ," bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum "sözü çok güzel ifade ediyor.

Evet, eğitim bu denli önemliyken, Suriyeli misafirler, savaşın ağır şartlarından dolayı, komşu ülkelere sığındılar. Eğitimlerinden yaklaşık olarak dört yıl geri kalan öğrenciler var. Urfa'da, okula başlama yaşına girenler oldu. Bu noktada Suriyelilerin eğitimine ve eğitim görmesine daha çok önem vermek gerekiyor. Eğitilmesi gereken çocukları ve gençleri vardır. Bu eğitim alanının önemini yukarıda zikretmiştik. Bir devletin geleceği gençliğe bağlıdır, tabii ki eğitilmiş bir gençlik… 

Bu gençlik Suriye'nin geleceğini belirleyecektir. Suriye'nin geleceği, yine yanı başımızdaki gençlerdir.  Bu gençler ve çocuklar eğitimlerinden geri kalarak en büyük bedeli ödediler ve ödüyorlar. Eğitimsiz bir gençlik, kendi tarihinden ve kimliğinden uzaklaşarak bataklığa sürüklenir. Eğitilmesi gereken gençler ve çocuklar için yetkililer kısmen Urfa'da, Valilik, Mili Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük, Büyük Şehir Belediyesi, İnsani Yardım Platformu gibi kurumlarımız, bu sorunun çözümü için elele vererek kısmen Suriyeli öğrencilerin eğitim almalarına yardımcı olmaktadırlar.  
        
Şam şerif yardım kurumundan aldığımız bilgiye göre: Urfa'da kalan Suriyeli muhacir misafirlerimize, eğitim veren okul sayısı sekizdir, eğitime devam eden öğrenci sayısı 5914.  Eğitimden geri kalıp eğitim almayın öğrenci sayısı 15000. Verdiğimiz bu sayılar kesin bir sayı olmayıp tespit edebildiğimiz en asgari rakamlardır.  Urfa'da bu kadar eğitimden uzak olan öğrenci sayısı var. Urfa'da yaşayan Suriyeli öğrencilere yapılabilecek en önemli yardımlardan biri de eğitimdir. Nedenine gelince, anarşi ve terör tohumu eğitimsiz toplumlarda yeşerir. Hızlı bir şekilde yeşerir, dal budak salar. Toplumların huzurunu bozar. Gençlerin karanlık ellerin kirli oyunlarına alet olmalarını sağlar.                                                

Eğitim insanlığın, sanatın ve hakikatin tohumlarını içinde barındırıyor. Bir neslin ıslahı ve kemal bulması doğru eğitimden geçer. Eğitimsiz gençlik toplumsal bir tehdittir. Urfa'da eğitilmesi gereken Suriyeli muhacirlerin eğitimine katkı sunmak ve zemin hazırlamak önemli bir göredir. Yardım yalnız gıda ulaştırmak demek değildir. Gıda karnını doyurur, zihinleri de doyurmak gerekir. Bundan dolayı; Urfa'da Suriyeli muhacirler, toplumun bir parçası haline geldi, diyorsak, eğitilmesi gereken öğrencilere sahip çıkıp, eğitimlerine katkı sunmak gerekir. Türkiye'de eğitilen ve eğitime kazandırılan Suriyeli gençler, Türkiye için büyük bir kazanımdır. Türkiye'de eğitilmiş olan her bir Suriyeli öğrenci, dünyanın her neresine giderse gitsin gönüllü bir Türkiye temsilciliğini yapacaktır. Bu eğitilen her bir öğrenci için unutulamaz bir anı olur. Unutulmaz bir kardeşlik destanı yazılacaktır.
 
Geleceğin acıları ve krizleri, şuan ihmal etiklerimizin, eseridir. Eğitimde ki her ihmal, yarın için bir sorundur.
                   
Yazımı şu anlamlı sözle bitirmek istiyorum: Bir ulusu yıkmak için atom bombasına veya uzun menzilli füzeye gerek yoktur.
Eğitim kalitesini düşürün yeterlidir.

 
Etiketler: SURİYELİLER, BAĞLAMINDA, EĞİTİMİN, ÖNEMİ
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı