301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Eylül 2016 - Cumartesi 09:48 Bu yazı 2027 kez okundu
 
SULTAN ABDÜLHAMİD HAN’I ANLAMAK
Ahmet Yusuf ÖNCEL
 
 

Devlet adamlığının bütün meziyetlerini tahtta kaldığı süre zarfında ülkeya yansıtan, ateş çemberinde olan Osmanlıyı yaklaşık yarım asır boyunca dış ve iç tehditlerden koruyan isimdir, Abdulhamit Han...

****
Tahta çıkışından, tahttan indirilişine kadar ki süreçte sadece ümmetin menfaatini düşünmüş, ümmete isabet edecek hariçten ve dâhilden belalara karşı kendini siper etmiş, cusur, dirayetli ve deha bir Sultan... Ne bir sayfada, ne koca bir kitapta ne de ciltler halindeki bir ansiklopediye sığamayacak kadar büyük bir şahsiyet, Abdulhamit.

****
Üstat Necip Fazıl, "Abdülhamid'i anlamak, her şeyi anlamaktır" demiş. Boşuna söylememiş tabi. Sultan Abdulhamit ve icraatları, maalesef dönemin âlimleri ve mütefekkirleri tarafından anlaşılamamış, tahtta kaldığı süre boyunca tenkit edilmiştir. Tabi daha sonra bu tenkit için özür beyan edenler ve hükümdarın ailesinden helallik isteyenler olmuş.

****
İslam âlimi olarak tenkit edenlerden maada, muhalif taraftan da tenkit edenler olmuş Sultan Abdulhamit Han'ı. Fakat başta 31 Mart hadisesini tertip edenlerin içinde olanlardan azılı bir Abdülhamid düşmanı olan "Filozof" lakaplı Rıza Tevfik bilahare, "Abdülhamid'in ruhaniyetinden İstimdat" isimli bir şiir yazarak, nedametini dile getirmiştir. Hatta Sultan'ın tahttan indirilmesinin baş müsebbiplerinden Sadrazam Talat Paşa, Büyük Hakan'ın cenazesinde, tabut Sultan Mahmut Türbesi'nden içeriye girerken hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlayıp hünkâra yapılanlardan pişmanlık duyduğunu, tarihçi Ahmet Refik rivayet eder.

****
Sultan II. Abdülhamid Han'ın siyasi dehası, yabancı liderler tarafından da dile getirilmiştir. Zira bugün bile ismi sıkça zikredilen meşhur Alman Şansölyesi Otto von Bismarck, "Dünya liderlerinde 100 gram akıl varsa bunun 90 gramı Abdülhamid handa, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer devlet adamlarındadır" diyerek Sultanın deha bir padişah olduğuna dikkat çekmiştir.
****
Geçtiğimiz günlerde bu kıymetli Sultanın dönemi hakkında Meclis Başkanımız İsmail Kahraman öncülüğünde bir sempozyum -bilgi şöleni- tertip edilmişti. İsmail Kahraman, "Çanakkale geçilmez diyorsak, bunun temelinde Sultan Abdülhamid Han vardır" diyerek Büyük Hakan'ın bir kez daha hadiselere siyasi tesirini göstermiştir. Gerçekten de devletin tüm kurumlarında kurduğu eşsiz "teşkilat" meyvesini vermiş ve 93 harbinden sonra hızlanan yıkılış vetiresi yavaşlamış ve devlet o ihtişamlı günlerini 33 sene zarfında tekrardan yaşamıştır. Bunu Cenab-ı Allah'ın tevfikiyle Cennet Mekân Sultan Abdülhamid-i Sani başarmıştır.

****
Bu büyük sultanı kendi zamanında anlayamayanlar olduğu gibi, günümüzde de iftira dolu hezeyanları kusanlar ve o zamanlarda meşhur Ermeni teşkilatının Sultan'a suikast hadisesinin akabinde; "Ey şanlı avcı tuzağını boşuna kurmadın! Attın… ama yazık ki, yazıklar kivuramadın" diye şiirler yazanlar günümüzde de varlığını sürdürmektedir. 

 

****
Abdülhamid Han'ın, hain devlet ricallerini(adamlarını) sürgün etmesi de günümüzdeki bu zevatı rahatsız etmektedir. En başta tescilli mason olan ve Sultan Abdülaziz merhumun şehadetinin müsebbibi, ayrıca 93 harbine zorla ülkeyi dâhil eden Mithat Paşayı, Sultan Abdülhamit 500 Osmanlı altınıyla Taif'e sürgün etmiştir. Mithat Paşayla beraber birçok hainin sürgün edilmesi elzemdi, çünkü devlete maddi ve manevi birçok zararlar verdiler.
Günümüzde ki melun FETÖ gibi devletin kılcallarına dâhil oldular ve devleti zamanla içten kemirmeye muvaffak oldular. Fakat Büyük Hakan'ın tedbiriyle kurulan teşkilat sayesinde ifşa oldular. Abdülhamid hanı anlamayan bir takım zevat bu sürgünleri ve ifşaları istibdat devri olarak nitelediler ve Abdülhamid Han'a zalimlikten tutunda pintilik ve evhamlığa kadar türlü yakıştırmalarda bulundular. Abdülhamid Han, dönemin siyasi şartları gereği tedbirli davranmış ve saray ahalisinin harcamalarını kısmış, israfı önlemiştir. Devletin 250 milyon altın olan borcunu saray masraflarını kısarak, israfı önleyerek kendi hazine-i hassa (padişahın şahsi geliri)nden ödemiştir.

****
Velhasıl bu millet, 15 Temmuz hadisesinde gösterdiği dirayet ile Sultan Abdulhamit'i, son Osmanlı Padişahı'nı anlama rüştüne ulaştığını ispat etmiştir. Devlet-i Aliye'nin yıkılışından bu yana, Cennet Mekân Abdülhamid Han'a, tabir-i caizse iade-i itibarı zamanımızın devlet büyükleri vesilesiyle teslim edilmiştir. Bu itibarın iade edilmesi ve Abdulhamit Han'ın devrinde yaşanan hadisatın anlaşılması tüm ümmet-i Muhammed'in üzerine bir borçtu. Devlet büyüklerimiz, Sultan II. Abdülhamid Han'a lazım gelen vefayı hakkıyla göstermeye gayret ediyorlar. Zira zıt bir durumda Hünkâr'ın bedduasına ve Rabbine ettiği şikâyete medar olmak var.

****
Abdülhamid Hanın şikâyeti; "Allah'ım bana yapılanları helal etmiyorum! Şahsıma yapıldığı için değil, milletime yapıldığı için affetmiyorum, Milletime yapılan fenalıklardan, yarın senin hesap gününde davacıyım."

****
Sultan Abdülhamid Han'ı anlamak; her şeyi anlamaktır. 174. veladet-i hümayun -doğum günü- vesilesiyle o mübarek padişahı rahmet ve minnetle anıyorum. Bu yazıyı kaleme almamda emeği geçen GAPGündemi gazetesine, teşekkürü bir borç biliyorum.
Selam ve Dua ile..

 
Etiketler: SULTAN, ABDÜLHAMİD, HAN’I, ANLAMAK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
MÜSLÜMAN MAZLUMUN YANINDADIR
ABDURRAHİMLERİN AHLAKI
MODA DEĞİL, İLAHİ EMİR
"170" AYLIK TEBEDDÜLAT
TAHAMMÜLLÜ OLMALI MÜMİN
ŞEYH SAİD (Rahmetullahi Aleyh)
BU GİDİŞ NEREYEDİR
EN ŞEREFLİ VARLIK
ATINI DENİZE SÜREN FATİH OLACAKSAK…
KİFAYETSİZ MUHTERİSLERİN BOŞ HAYALLERİ
SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM
ARAMIZDA HALEN MUHACİRLERİ HAZMEDEMEYENLER VAR
BATILILAŞMA
MAZLUMLARIN HİMAYESİNE BİR MİSAL ve UMUMİ OLARAK ÜNİVERSİTE ORTAMI
NİMET VARSA KÜLFETTE VARDIR
BAŞ TACI MÜESSESELER VE AHALİLERİ
YAKIŞMADI DEVLET BEY
ÜSTAD KADİR MISIROĞLU’NA YAPILAN HAKSIZLIKLAR ve HAKARETLER SİLSİLESİ
DİNİMİZDEKİ TAHRİF HAREKETLERİNİN VE DİNLERARASI DİYALOG SAFSATASININ GÜNÜMÜZDEKİ VE MEMLEKETİMİZDEKİ BAŞ MÜMESSİLİ FETO'DUR
ÂLİ OSMANA HAKARET EDEN(!)LERE KARŞI, OSMANLININ BİR TORUNU OLARAK MÜDAFAAMDIR
TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MARŞLARIYLA YÜRÜYORLAR
GURBETİ VATANA ÇEVİREN BİR KURUM; YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ ve KÜLTÜRÜN EHEMMİYETİ
1 MAYIS ve İSLAM ve BU MİLLETİN BİR KISMI
BİZ ‘HADİ AMMAR DURMA AT, EBABİLLER SANA KANAT ÇIRPARLAR’ DERKEN
ATINI DENİZE SÜREN FATİH OLACAKSAK…
ÜNİVERSİTELERDEKİ BAHAR ŞENLİKLERİ EN AZINDAN BU YIL YAPILMASIN
ŞİŞTİNİZ Mİ DÜDÜK MAKARNALARI
CEPHE MİLİSLERİYMİŞ(!) HOŞT(!)
TARİHİ DİZİLER
BİR HİLKAT GARİBESİ
MÜHİM HUSUSLAR- TÜGVA- ve SUAT KIR AĞABEYİM
ENES VE MEHMET EFENDİLERİN SAMİMİYETİ
OĞUZ EKREM ve ABDULKADİRLERİN TEBESSÜMÜ
TİMURTAŞ HOCA
"170" AYLIK TEBEDDÜLAT
YAVUZ SULTAN SELİM HAN HAZRETLERİ
YAŞAM TARZINA MÜDAHALE!
DİĞER CEMAATLERİN DURUMU - II
DİĞER CEMAATLERİN DURUMU - I
BATI HAYRANLARI / MÜSTAĞRİBLER
TEK ÇARE İSLAM BİRLİĞİ
BİR KATLİAM SERİSİ! İMZA; hdpkk
HALEP! BENİM HALEBİM! CAN HALEBİM!
ALLAH SENDEN RAZI OLSUN SAYIN RECEP AKDAĞ
ASLA BAŞARAMAYACAKSINIZ
SES VERİN MÜSLÜMANLAR
ÇÖZÜMLERİ BİRLEŞMEK
VAKIF YURTLARINDA TALEBELER VE MESULİYETLERİ
BATININ MÜPTEZELLİĞİ/AVRUPA PARLAMENTOSU
VAKIF YURTLARININ EHEMMİYETİ
İSLAMLAŞMAMIŞ OLANLAR
AHLAK BEKÇİLERİ!
YÜZLERİ KIZARANLAR/İSTİSMARCILAR
KIBRIS’IN KURULUŞU
BAŞIMIZIN TACI; ASHAB
ÇOK ÇOK İLERİ DEMOKRASİ
KADER; TAKDİR EDİLEN HÜKÜM
BANA NE AMERİKA’DAN
TOPYEKÛN MÜCADELE
MİLLETİN İRADESİ ve KAVMİYETÇİLİK
ÇANAK ÇÖMLEKÇİLER
İDAM VE İDAMLIKLAR
TERÖR NEDİR?
ÜNİVERSİTE TALEBELİĞİ
ŞEHİDİ MUAZZEZ; ÜMMETİN "HALİS" EVLADI
MÜSLÜMANIN GEVŞEMEMESİ LAZIM
MÜJDELER OLSUN EY ÜMMET
GERÇEK ELEŞTİRİ
KORKUYORLAR
BİZİM ŞEHİDİMİZ
İSLAMCI GENÇLİĞİN HEDEFİ
HAİNİN HÜKMÜ
IRAK; BELDET'UN-NİFAK VE'Ş-ŞİKAK
FETÖ TEMİZLİĞİ
İNSANLIK ENKAZ ALTINDA
MACARLARIN REZALETİ
“PROVOKASYONA DAVET!”
TEMMUZ 15
GİDİŞATI DÜZELTMEK ELİMİZDE
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.11.2019
Bugün
12° - 24°
Cumartesi
13° - 24°
Pazar
12° - 25°
Şanlıurfa

Güncelleme: 15.11.2019
İmsak
05:32
Sabah
06:55
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:23
Yatsı
18:41
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı