Yazı Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 10:13 Bu yazı 495 kez okundu
 
SU ORUCU VE OTOFAJİ -3
Salih BİRİNCİ
medyen34@hotmail.com
 
 

"Su orucu" veya "Şifa orucu" bedeni bir süre aç bırakıp sadece su ile beslenme diyetidir. vücudun bu süre zarfında toksinlerden arınıp "Detoks" moduna girmesidir. Elbette Topraktan yaratıldık toprağa bağlıyız kopamayız. Ama Burada belli bir hedef uğrunda azda olsa çabadan bahsediyoruz. Bu çabanın mantığı  Vücudu Strese sokmaktır.. Ardından Fizik-i ve Ruhi muazzam faydalar meydana gelecektir...

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi bu tedavi yönteminde kişinin hastalık durumuna bağlı en az 3 en fazla 40 gün sürebiliyor. Su orucu/ Şifa orucu, Türkiye'de pek bilinmese de  yurt dışında "Water fast" kliniklerinde uzman kontrolünde uygulanıyor. Vücudumuzu aç bıraktığımızda aşama aşama bazı haller meydana gelir ve "Otofaji" mekanizması devreye girer. 

Otofaji de:  Hastalıklı hücrelerin kendi kendini yemesi, yok edip yenilemesi ve arındırmasıdır. Hücre yapısında temizlik elemanı olarak çalışan "Organeller" vardır. "Lizozom" denen elemanlar hücre içinde yapısı bozulmuş proteinleri ve yaşlanmış organelleri yiyerek yok eder ve yerine yenilerinin yapılmasını sağlar.  Otofajide hücrelerimiz kendi kendilerini değil, üretim artığı toksik atıklarını, yaşlanmış parçalarını, döküntülerini, toksinlerini yiyerek beslenmeye başlıyor. Otofaji sürecine giren hücreler içlerindeki "lizozom" elemanları yardımıyla "kendi atıklarını eriterek yaşamını sürdürmeye başlıyor. İşe de yaramaz, kanserli hücre ve dokulardan başlıyor.

Ayrıca şeker ve obezite gibi hastalıklar da sona eriyor. Bağışıklık sistemi resetleniyor ve kök hücreler aktif hale geçiyor.

Olayın özünde vücudu strese sokmak var. Uzun süren sporlarda da aynı şey yaşandığı için vücut eski hücreleri sindiriyor ve yenileniyor. Spordan sonra insanların kendisini rahatlamış hmesi bu yüzden.

Neticede, hücre de beden de beslenme çabasının getireceği zahmetlerden, yüklerden, toksik atıklardan kurtuluyor. Daha önceki üretim atıklarını, yaşlanmış parçalarını enerji kaynağı olarak kullanıp bir tür "iç temizlik", bir çeşit "doğal detoks" sürecine giriyor. Kısacası otofajide adeta bir "arınma", toksinlerden kurtulup hafifleme durumu söz konusu.

Otofaji; kronik hastalıklar dediğimiz Alzeimer, diyabet, kalp damar hastalıkları, Parkinson gibi hastalıkları önlemede önemli rol oynar. Otofaji aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmesi ile de Dünya antiaging çalışmalarının odak noktasını oluşturur. Hatta kanser oluşumunu azalttığına ve oluşan kanserli hücrelerin baskılanmasında etkili olduğuda biliniyor. hücrelerin kendilerini arındırmaları ve yenilemeleri üzerine yaptığı araştırmalarla 2016 yılında Nobel Tıp Ödülü alan Japon hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi'ye göre 3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu tetikleyerek vücudun bağışıklık sistemini tamamıyla yeniliyor.
 Devam Edecek...

 
Etiketler: SU, ORUCU, VE, OTOFAJİ, -3,
Yorumlar
Haber Yazılımı