301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 09:28 Bu yazı 1282 kez okundu
 
SÖZ OKYANUSUNDA YOLCULUK
Mehmet SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
 
 
Düşünmek, konuşmak ve yazmak… İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli yanlarından. Üçü de dille ilgili. İnsan kelimelerle düşünüyor, kelimelerle konuşuyor, kelimelerle yazıyor. 
 
Dil, kültürün ve medeniyetin de en önemli dayanağı ve taşıyıcısı. Bir dil ne kadar zenginse kültür ve medeniyete katkısı da o oranda fazla oluyor. Bu zenginlik, sadece o dilin kendi kelimeleriyle değil, diğer dillerden alıp mana ve ruh üflediği ve artık kendinin yaptığı kelimelerle oluşuyor. Yoksa dünyadan kopuk yaşayan bazı kabile dilleri müstesna, saf dil yok.
 
Türkçe de tarih boyunca çok geniş bir çevreye yayılmış, pek çok yabancı dille karşılaşmış, kelime vermiş, kelime almış. Bunlar arasında Arapça ve Farsça en önemlileri. Ortak inançlarımız, iç içe geçmiş tarihimiz, ortak medeniyet havzamız, her alanda olduğu gibi dil alanında da yoğun bir etkileşimi getirmiş beraberinde. Ve bugün adına "Osmanlıca" denilen zengin bir dile dönüşmüş.
 
Ancak Cumhuriyet döneminde, birçok alanda olduğu gibi dil alanında da "ulusalcı" bir siyaset güdülüp, özellikle Arapça ve Farsçadan geçmiş kelimelerin yerine "öztürkçe" olduğu iddiası ile ya unutulmuş veya uydurulmuş kelimeler konulmaya çalışılınca dil "fukaralaşmaya" başlamış. Bu arada "meydanı boş bulan" Avrupai kelimelerin hücumuna/istilasına uğramış. 
 
Bugün bu süreç devam ediyor. Evet, belki Türk Dil Kurumu, ilk zamanlarda olduğu gibi "uydurukça" denilen "sözcük"ler "türetme" peşinde değil. O türetilenlerin az bir kısmı artık dilimize yerleşirken çoğu unutuldu gitti. Ama artan ilişkiler, gelişen teknoloji, hayatımıza iyice yerleşen iletişim vasıtaları, Avrupai kelimeleri dilimize "boca" etmeye devam ediyor. Aslında tam da Türk Dil Kurumunun daha aktif olması gereken bir zamandayız. Her gün yeni yeni yabancı kelimeler "dolaşıma" giriyor. Kimi "cahilliğinden", kimi özentiden, rastladığı kelimeleri, bizde karşılığı olup olmadığına bakmaksızın, kendi dilinde ne anlama geldiğini bilmeksizin alıyor, kendi istediği anlamı yüklüyor ve piyasaya sürüyor. Kitle iletişim vasıtaları ile de kısa zamanda daha çok duyulur ve kullanılır olmaya başlıyor.
 
Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Genel Başkanı D. Mehmet Doğan, bu gidişattan son derecede muzdarip. Herkesin bildiği üzere ömrünü Türkçeye vermiş, bu amaçla başta "Büyük Türkçe Sözlük" olmak üzere pek çok eser yazmış olan Muhterem Başkanımızın bu büyük mücadelesi devam ediyor.
 
"Söz Okyanusundaki Yolculuk" da bu mücadelenin ortaya çıkardığı son eser. Yazar Yayınlarından çıkmış. Üç bölümden oluşuyor. 
 
200 Sayfalık kitabın 170 sayfasını oluşturan "Kamus Yolculuğu" başlıklı Birinci Bölüm, daha önce çeşitli yerlerde yayınlanan yazılardan oluşuyor. Her yazıda bir veya birkaç kelimeyi/kavramı ele alıp onun Türkçedeki yeri, geçirdiği aşamalar ve geldiği son durum üzerine bilgiler veriyor, değerlendirmeler yapıyor. Ve bunu sıkmadan, tam tersine çok "eğlenceli", "kinayeli" ve ilgilisine ustaca "dokundurmalar" la yapıyor. Ben okurken çok keyif aldım. Çok istifade ettim.
 
"Öğretim ve Kültür Dili Türkçe" başlıklı İkinci Bölüm'de ise yazarımızın Türkçe öğretimine dair görüşlerini okuyoruz. Üzerinde hassasiyetle durulması gereken çok önemli değerlendirmeleri var.
 
"Bize Her Sene Türk Dili Yılı" başlıklı Üçüncü Bölümde ise 2017 yılının "Türk Dili Yılı" ilan edilmesi üzerine yazmış olduğu yazılar yer alıyor. Bu vesile ile ümitlerini ve hayal kırıklıklarını dile getirmiş.
 
Burada kitaptan uzun alıntılar yapmak istemedim. Çünkü bence kitabın her sayfası önemli ve okunmaya değer. 
 
İlgili ve yetkili makamlarda olan herkesin okumasını isterim. Çünkü, D. Mehmet Doğan'ın fikir, teklif ve tenkitlerinden istifade etmeleri gerekiyor. 
 
Yazma iddiasında olanlara da okumalarını tavsiye ederim. Eminim çok faydalanacak ve memnun kalacaklardır.
 
Son olarak kitaba ulaşamayacak/okuyamayacak olanlar ve uzun metinleri okumaya üşenenler için zaman zaman sosyal medyadan paylaşımlar yapmayı düşündüğümü belirtmek istiyorum.
 
D. Mehmet Doğan'a hayırlı ve uzun bir ömürle beraber daha nice eserler vermesini diliyorum.
 
Not: Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda bir hayli tereddüt ettim. Mehmet Abi, haberdar olur, yanlış kelimeler veya kullanımlar bulur da mahcup olurum diye…  
 
Etiketler: SÖZ, OKYANUSUNDA, YOLCULUK,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
26° - 42°
Cumartesi
26° - 40°
Pazar
25° - 41°
Şanlıurfa

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:48
Sabah
05:23
Öğle
12:36
İkindi
16:24
Akşam
19:39
Yatsı
21:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı