301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
19 Aralık 2015 - Cumartesi 10:45 Bu yazı 1287 kez okundu
 
SİGARA=ÖLÜM
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Beden sağlığımızı bozan nedenlerden biride soluduğumuz havanın kirliliğidir. Soluduğumuz havayı kirleten zararlı maddelerin başında sigara gelir.

Sigara içinde 4.000'den fazla zehirli madde bulunan ve içindeki nikotinden dolayı bir de bağımlılık yapan en kötü alışkanlıktır. Günümüzde bu zehirli maddeyi içenlerin sayısı günden güne artmaktadır.Ülkemizde 23 milyon tiryaki var.günümüzde sigara içme yaşı gün geçtikçe küçülen günümüzde, İlkokul çağında elinde sigara liseye geldi mi eroin sırada bir de bali denen şeyi koklayan bu çocuklara acımamak mümkün mü?

Her geçen gün kendini küçük yaşta sigara içerek zehirleyenlerin sayısı çoğalırken anne,babaların çocuklarının sigara içmelerini normal bir davranışmış gibi karşılamaları onların çocuklarına olan ilgisini gösteriyor. Yapılan araştırmalar sigaranın insan vücuduna zararlı olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

 Bu gün sigara içme yaşı on bir e inmiştir. Hal böyle iken insanların bu kötü alışkanlıklarından vazgeçmemeleri çok acı.

 Sigaranın zararlarını bile, bile onu içmeye devam etmek insanın kendi kendini yavaş, yavaş zehirlemesi demektir.Sigara içenler kendilerine zarar verdikleri yetmiyormuş gibi bir de içmeyen insanlara havaya üfledikleri dumanları ile zarar vermektedirler.

Sigara içmeye devam edip etmemek bilginin ötesinde irade ve arkadaş çevresine bağlıdır. Bazen sigarayı bırakmak isteyen birine arkadaşları onun yanında sigara içmeyerek yardımcı olacaklarına aksine yakıp eline vermekte ısrarcı olurlar. Okullar dağıldığında o gencecik çocukların çoğunun elindeki sigaranın dumanını ciğerlerine çekip sonrada baca gibi burun deliklerinden üflemelerini görmemek mümkün mü?

Sigara içerek erkekliklerini kanıtlamak ister gibidirler. Çoğu anne baba çocuklarının bu durumunun farkındadır ama bir şey yapma zahmetine girmezler. Toplumun sağlığını tehdit eden sigara içenlerin sayısının azalması için bütün kesimlerin ortak davranması gerekir. Hastasına sigara içme diyen bir doktorun sigara içmesi ne derece doğrudur?

Maddi manevi bizi zarara uğratan sigara beyin kanamasına bağlı felç,damar sertliği ,damar tıkanıklığı,karaciğer kanseri ,kronik bronşit,yüksek tansiyon ,gırtlak kanseri,kalp krizi...riskini arttıran ve bunların katlanmasına neden olan bu ölümcül madde olan sigarayı bırakmayı hedeflemeliyiz. Çocuklarımızın öğrenme şekillerinden biri de görerek ve örnek alarak öğrenmektir.

Onun için çocuklarımıza güzel örnek olmalıyız. Sigara içilen ortamda büyüyen çocukların sigara içme ,alkol kullanma ihtimalleri diğer çocuklara göre daha fazladır. Çocuklarımızı bu tür ortamlardan uzak tutmalıyız.

 Ülkemizde sigaraya başlama yaşı giderek küçülmekte ve hastalık ölüm riski de giderek artmaktadır. Çocuklar büyüklerden daha fazla ve hızlı nefes alıp verdiklerinden sigara dumanını daha çok maruz kakmaktadırlar.

Sigara içilen bir evde çocuklar ortalama günde 4-5 sigara içmiş gibi olurlar. Sigara içen gençler zamanla sigara bağımlısı yetişkinler haline gelirler ve bir ömür boyu sağlıklarını tehdit eden bu kimyevi maddeyle bir ömür boyu  maruz kalırlar. Sigara içenler kendi içtikleri yetmiyormuş gibi içmeyenlerin de sağlığını tehlikeye atarlar ve sigara yasağı olan yerlerde de yasağa uymamaya çalışırlar.

Geçenlerde devlet hastanesin de göreve başlayan bir doktor arkadaşın muayenehanesine gittim. Yanında hastası olduğu için bekleme salonunda bekliyorum. İçeriye köylümü, şehirlimi olduğu belli  olmayan iki kişi geldi. Ellerinde sigaraları geçip oturdular. Sekreter duvardaki sigara içilmez yazısını göstererek " beyefendi burada sigara içmek yasak dedi. " adamlar hiç oralı olmadılar.

Sekreter 2-3 kez onları ikaz edince adamlar kızgın bir şekilde idare et bir şey olmaz dediler. İçerisi hasta doluydu. Ben dayanamayıp adamlara buradaki hastaları rahatsız etmeye hakları  olmadığını ve kurallara uymaları gerektiğini söyledim.

Adam bana dönüp (yaşımdan utanmış olmalı ki )sizin hatırınız için söndürüyorum teyze dedi. Ve istemeyerekte olsa sigarasını söndürmek zorunda kaldı.

Bu tür davranışlara sigara içilmez tabelası  asılı olan her yerde rastlamak mümkün. Sigara tiryakileri kendi kendilerini zehirledikleri yetmiyormuş gibi birde pasif içicileri risk altına sokmaktadırlar. Dolayısıyla sigara içmeyenler içinde tehlike arz etmektedir. Her yıl 112 bin kişi sigaradan dolayı hayatını kaybederken. Dünyada her altı saniyede bir insan sigaradan ölüyor. Bu çok vahim bir durumdur. Ülkemizde her yıl 15 milyon dolarda sigaraya yatırılıyor.

Bunun on bin doları duman olup üflenirken 5 bin dolarda sigaradan dolayı hasalıklara yakalananların tedavi masrafı olarak harcanmaktadır. Oysa  havaya üflediğimiz bu parayla neler yapılmaz ki. Sigaraya harcanan bu ara eğitime harcansa Türkiye de okulsuz köy eğitimsiz insan kalmaz.

Sigaraya verilen para bir israftır ve israfta dinimizce haramdır. Sigara aynı zamanda bir kul hakkı ihlalidir.çünkü sigara içmeyenlere de zarar verilmektedir. Sigara içen hamile kadınların doğacak  çocuklarına da zarar verdiklerini biliyoruz. Sigaraya yatırılan milyarların dışında birde sorumsuz içicilerin attıkları sigaradan her yıl binlerce ağaç yanıyor ve ormanlarımız yok oluyor. Sigaranın zararları saymakla bitmez.

Günde bir paket sigara içen birinin yıllık masrafı 500 TL'yi geçiyor. Bir ailede iki kişi içiyorsa bu masraf iki katına çıkar. Geçim sıkıntısı olan bir aile çocuğuna birkaç kuruş harçlık vermeyi çok görürken onun rızkından kestiği milyarları  hiç düşünmeden duman edip harcamaktadır.

Sigara  özenti sonucu  öğreniliyor. Ergenlik çağının getirdiği fizyolojik değişim ve özenti, insanlarda sigara alışkanlığı yaratmaktadır. Onun için anne- babaların çok dikkatli olmaları gerekiyor. toplumun ileri gelen içicileri de bu kötü alışkanlığı bırakarak toplumda güzel  mesajlar vermeli ve örnek olmalıdırlar.

Devletin sigaraya karşı bu kadar önlem alması bile içenlere engel değil.devletini,milletini ve sağlığını düşünen her insan sigarayı bırakmalıdır. hepinize sigarasız günler diliyorum.

Sigara= ölüme son diyerek  dumansız yarınlar diliyorum.

Sevgiyle kalın.

 
Etiketler: SİGARA=ÖLÜM,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı