Yazı Detayı
09 Mayıs 2014 - Cuma 09:39 Bu yazı 1668 kez okundu
 
ŞEHİR VE MEDENİYET
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

 " Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür
 İnsanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür
 İnsan sözünü gönül diliyle söyler
 Sözü güzel olursa, yüzü parlar "
                     Yusuf Has Hacip

Bir Medeniyetin inşası ve ihyası için önce tahayyüle sonrasında da tasavvura ihtiyaç vardır. Çünkü insanoğlu önce hayal dünyasında kurgular yapmak istediklerini ve sonra da tasavvur eder. Hayal dünyasının surete bürünmüş şeklidir tasavvur etmek. Yani ete kemiğe bürünmüş şeklidir birazcıkta hayal dünyasının. Bu da kuvvetli ve derin bir edebiyatla mümkündür. Medeniyetimizin ihyası ve inşasında işte edebiyatımızın önemi ortaya çıkar. Çünkü insanlar bütün hayallerini, arzularını ve düşüncelerini güzel sanatlarla öncelikle ifade ederler ve inceliklerini, güzelliklerini sözle, sanatla ve edebiyatla dile getirirler. Bu da kendisiye, kültürüyle ve içinde bulunduğu cemiyetle barışık insanların yapabileceği bir şeydir. Hafta başında Harran Üniversitesi, Türk Dil Kurumunun himayelerinde ve TYB Şanlıurfa Şubesinin katkılarıyla Prof. Dr. A. Kadir KARAHAN anısına III. Milletlerarası Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu gerçekleştirildi. İki gün boyunca derinlemesine divan edebiyatı ve Osmanlı şiiri konuşuldu ve tartışıldı. Güzel ve akademik sunumlar yapıldı.
Türkiye toplumunun hem kendi medeniyetiyle hem de kendisiyle, özüyle barışmasından bahsedildi. Çünkü bir toplumun kendi değerlerini anlayabilmesi ve bundan keyif alarak yeni hayaller kurup tasavvur etmesi o da özüne dönerek yapılabilirdi. Bu duygu ve düşünceler de ancak ve ancak Klasik Türk Edebiyatı eserlerinin anlaşılması ve yorumlanmasıyla mümkün olacağını, bu büyük medeniyetin uyanışına vesile olacağını bizlere hatırlatmış oldu. Divan Edebiyatını anlamak, aslında Osmanlıyı anlamaktı ve biz kendi medeniyetimizin kendi engin bakış açısıyla Yeni Türkiye'yi hem inşa hem de ihya etmiş olacağız. Bu da büyük bir uyanışa vesile olacaktır. Hayallerimizi bu şekilde tasavvur edecek ve medeniyetimizin yeniden dirilişi görmüş olacağız.

"Neolitik Devrim ve Erken Medeniyet Dönemi" isimli diğer bir Sempozyum ise Nevali Otelde yapıldı. Prof Dr. Abdullah EKİNCİ Hocamızın Başkanlığında Mısır, Çin ve Kuzey Hindistan gibi kadim medeniyetlerdeki tarımın başlangıcından ve medeniyet sosyolojisinden bahsedildi. Yani büyük, soylu bir medeniyet kurmak ancak kendi köklerinden gelen tarihi anlamak ve yaşatmaktan geçtiğini kulağımıza fısıldamıştır. Bu medeniyet Urfa'da yaşamaktadır, tarihe karışmamıştır, antik bir medeniyet olmamıştır. Baştanbaşa Anadolu yaylasını kucaklamıştır, dipdiridir. Yapılan müdahalelere, ters operasyonlara, şartlanmış aydınlara rağmen o yaşamaktadır ve yaşayacaktır. Doğum sancıları bunun bir emaresi ve Yeni Türkiye söylemi de bunun habercisi ve müjdecisidir. Er geç buna herkes inanacaktır. 

Sonrasında ise Urfa Kurtuluş Müzesinde Halil ÇUHADAROĞLU'nun eşsiz sunumuyla bir şiir dinletisi ve müzik ziyafeti yaşadık. Urfa'nın eşsiz bahar akşamında Türk Sanat Müziği resitali ve Urfa'nın yaşayan şairlerinden şiir seçkileri davetlilere unutulmaz güzel dakikalar yaşatmaya yetti. Burada hemen söyleyip geçelim ki, Urfa'nın nezaketini, inceliğini ve derinliğini bize ne güzel de yansıttı şiirlerle, şarkılarla ve türkülerle. Şunu da yazmadan geçmeyelim Haliliye Belediye Başkanı Fevzi DEMİRKOL ve diğer misafirler de kendi nazik davranışlarıyla da geceyi taçlandırmış oldu.

Bunlar yaşanırken Urfa'da, Büyükşehir Belediyemizin, Yeni Urfa'nın ve Yeni Belediyelerimizin kültürel vizyonu nasıl olmalıdır ve hangi kadrolarla bu medeniyet inşasını ve ihyasını gerçekleştirmelidir sualine de cevabı başka bir yazıda vermeye çalışalım. Çünkü insan öz kültürüne ve milli varlığına yönelmeye mecburdur. Yerli olmaya mecburdur ve kendi olmazsa ihanet içindedir. Kendi özünden, medeniyet anlayışından ayrı bir dünya görüşüyle flört eden sanat, sanatçı ve yönetici memlekete ve şehir kültürüne ne katkısı olabilir, cemiyet içinde yerini alabilir mi? Ma'şeri vicdanda kendini aklayabilir mi? Toplumda karşılığı olmadan ne kadar tahammül edebilir aymazlıklara karşı? Kalıcı olabilir mi sizce ve nasıl gelmişse öyle de gitmez mi kâğıt alevi gibi vesselam…

 
Etiketler: ŞEHİR, MEDENİYET
Yorumlar
Diğer Yazılar
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
ACI HAYAL
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
ACI HAYAL
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
SENİ DÜŞÜNMEK
ACI HAYAL
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
GÜL BAHÇESİ
HOŞ BİR SADÂ..!
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMESEYDİN EĞER
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
GİDİŞİNLE...
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
ACI HAYAL
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
SENİ DÜŞÜNMEK
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 16.08.2018
Bugün
26° - 41°
Cuma
26° - 41°
Cumartesi
26° - 42°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.08.2018
İmsak
04:04
Sabah
05:35
Öğle
12:36
İkindi
16:19
Akşam
19:26
Yatsı
20:49
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı