Yazı Detayı
18 Kasım 2016 - Cuma 08:44 Bu yazı 561 kez okundu
 
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER! YA URFA?
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

 

Şehir ve insan arasında, ayna ile nesnede olduğu gibi bir ilişkinin olduğunu biliyoruz. Bazen insan ayna olur, nesnede olduğu gibi şehri yansıtır. Bazen de şehir ayna olur, insanı her yönüyle yansıtır. Böylece karşılıklı olan bu alış-verişte insan ve şehir arasında derin ve sıkı bir ilişkinin tezahür ettiğini görüyoruz. Bu öyle bir ilişkidir ki, kökleri sağlam bir zemine oturmuştur, oturtulmuştur. Böyle olduğu için hayatın bütün alanlarına hükmetme / hükmedebilme yeteneklerini geliştirebilmişlerdir şehir ve insan.

 

Burada asıl söylemeye çalıştığımız, bir bakıma şehrin insan hayatı üzerindeki etkilerinin nasıl ve ne yönde geliştiği durumunu tespitle birlikte; aslında şehrin biz insandan ne istediğinin fehmine varmaktan başka bir şey değil. Çünkü şehir, her yönüyle insanın nasıl daha mutlu bir yaşam süreceği donanımlarını bizden umut etmektedir. Dolayısıyla biz insanların şehirle olan alış-verişimizde, samimiyetimizi şehirden yana kullanmamız gerektiği hissini somut bir şekilde göstermektir.. Zira bu tür bir girişim insanın menfaatinedir; çünkü güzel insanlar, güzel şehirlerde yaşarlar, güzel şehirleri de güzel insanlar kurarlar. Zira güzel insan, mutlu insan emektir; mutlu insan güzel şeyler tasavvur eden ve onları hayatın ana damarlarına uygulayan insan demektir... 

 

Şehir-insan ilişkisinde tezahür eden olumlu yansımanın yarattığı bu güzel çıkarsamalar, giderek geleceğimizi de kuşatmasını ve şekillendirmesini istiyor isek, şimdiden olmak üzere güzel yanlarımızı şehre yansıtmak durumundayız. Unutmamak gerekir, şehir hafızası olan canlı bir organizmadır ve bizden aldıklarını tekrar bize geri veren bir özelliğe sahiptir. Güzel yanlarımızı şehre verdiğimizde, o da bize güzel ve yaşanabilir bir ortam sağlayacaktır. Kötücül yanlarımızı verdiğimizde ise unutmayalım insan intikamcıdır, şehir de intikamını en kötü biçimde alabilir biz insandan.

 

Çünkü şehir bizden biridir ve bizim yapımızı yansıtan bir aynadır. Gördüklerini, yaşadıklarını, bizden aldıklarını tekrar bize geri verme özelliğine sahip olduğuna göre, şehirlerimizi tasarlarken ve kurarken “yüksek bir bilinç”, “yüksek bir sadakat” ve “yüksek bir samimiyet” ile bütün plan ve tasavvurlarımızı yeniden gözden geçirmek durumundayız. Çünkü kurduğumuz şehirde sadece biz değil, geleceğimiz olan çocuklarımız da yaşayacak. Çocuklarımızla birlikte hayata bakış açımız, sanat anlayışımız, dini/ideolojik tasavvurumuz, zevkimiz de aktarılacak. Böyle olduğu için şehri tasarlarken ve kurarken kendi geleneklerimize, bizi biz yapan değerlerimize dönmeliyiz.

 

Şehrin bizden biri olduğunu kabul etmiş ve bizden birine karşı işlenen cürümün de şehir tarafından bir gün karşılıksız bırakılmayacağına kanaat getirdiğimize göre, yaşadığımız şehir olan Urfa’yı tasarlarken ve kurgularken, kendi değerlerimizi unutmamız gerekiyor. Urfa, kadim bir şehir. Bilimin, sanatın, felsefenin şehri. Dinlerin ve mistizmin şehri.. Tarihin ve arkeolojinin şehri… Bu yüzden Urfa sıradan bir şehir değil. Her zaman, ne olursa olsun ciddiye alınması gereken bir şehir. Bu yüzden bu şehri yönetenler ve tasarlayıp kuranlar, işlerinin ne kadar ciddi ve zor olduğunu fehm ederek, bu şehre yaklaşmalılar. Saygı duyarak ve önlerini ilikleyerek, bu şehrin her bir yerini büyük bir saygı ve tevazu içinde tasarlamaları gerekiyor.

 

Çünkü Urfa, bunu hak ediyor. Bu yüzden hakkını vermek gerekiyor.

 

 
Etiketler: ŞEHİR, BİZDEN, NE, İSTER, YA, URFA
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2018
Bugün
20° - 33°
Pazar
21° - 35°
Pazartesi
23° - 33°
Şanlıurfa

Güncelleme: 26.05.2018
İmsak
03:20
Sabah
05:02
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:43
Yatsı
21:17
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı