301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Mayıs 2015 - Pazartesi 08:43 Bu yazı 1561 kez okundu
 
SEÇİM VAATLERİ
Ali AKBABA
ali.akbaba.85@hotmail.com
 
 

Seçime kısa bir zaman kala milletin vekil adayları, halka vaatlerini sıralıyorlar: Asgari ücrete zam, emekli maşlarına zam, taşeron işçilerine kadro vaatleri gibi daha nice vaatler. Tabi ki seçim vaatleri ihtiyaca binaen yapılıyor. Genellikle toplumun sıkıntılarını giderecek vaatler zikrediliyor. Toplumun ihtiyaçları ve şikâyetleri doğrultusunda vaatler veriliyor.

Muhalefet cenahından yukarda söz ettiğimiz türden vaatlerle birlikte insani bulmadığımız vaatler de bulunmaya başladı. Bu vaatlerden birisi bana çok çarpıcı ve ilginç geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şöyle diyor: "Yedi Haziran seçimlerinde beni iktidara getirirseniz, ben size vaad ediyorum, Ortadoğu'ya barışı getireceğiz; Suriyeli sığınmacıları geri göndereceğiz".

Adeta Türkiye'de hiçbir Suriyeli bırakmayacağım, hepsini sınır dışı edeceğim dercesine, ısrarla bu vaatte bulundu. Güya sığınmacı mazlumlar, muhacirler sınır dışı edilirse ekonomik, sosyal vb. bütün sıkıntılarımız bitecekmiş.

Bunu söylemesi doğru bir şey değildir. Zalimden kaçıp bize sığınan, mazlum konumda olanlar için ne yapılır insani olarak? Barındırılır, sahip çıkılır. İnsanlık bunu bize öğretememişse yazıklar olsun bize.

Şahit olduğum acı veren bir kareyi sizinle paylaşayım: En son göçe zorlanan Suriye Haseki kentinden onlarca aile Urfa'ya sığındı. Bu ailelerden birisi Eyüp peygamber makamının bahçesinde konaklamışlardı. Analar, bebekler, yaşlılar ve çocuklar vardı. Bu tablo gerçekten acı vericiydi. Bu mühacirler beraberlerinde getirdikleri bir kaç giysi vb. eşyaları bir insanın taşıyabileceği kadar getirmişlerdi.  Bu mühacirler caminin bahçesinde kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyorlardı. Bu masum bir bekleyişti.  Onlarla konuşma fırsatı bulduk. Suriye'deki durumu sorduk, şöyle dediler:

"Suriye'de hayatın zor şartlarından dolayı ekmek, su bulamıyoruz.  Yaşam koşulları tükeniyor. Hava bombardımanı aralıksız davam ediyor. Guruplar arasındaki çatışmalardan dolayı ne zaman kör bir mermi bize isabet edeceğinin korkusu ile yaşıyoruz. Büyük bir insanlık dramı yaşıyoruz. Suriye'den bütün dünyaya seslendik:

Ey insan hakları savunucuları, size seslenmiyoruz! Hayvan hakları savunucularına sesleniyoruz: belki bizi işitirsiniz de hayvana tanıdığınız hakkı bize de tanırsınız!

Bizi işiten kimse olmadı. Batının gözü kör, kulağı sağırdır. Türkiye dışında bize kapılarını açan ülke olmadı. Türkiye devlet ve halk olarak bize insani yardımda bulundular.  Çığlığımızı duyup bize destek oldular."

Savaşın verdiği korku ve telaşı daha üzerlerinden atamamış olan mazlum kişiler bize bunları anlattılar. Böylesine insani bir talebi olan kişiyi kim geri çevirebilir? İnsan sevgisinden yoksun olan kişiden başka kim duymazdan gelir?

İnsan sevgisinden mahrum olan kişinin ne kadar insana saygısı olur? Ne kadar insana hizmet edebilir? Ne kadar kalbinde insana karşı şefkatli olabilir? Ne kadar sözüne güvenilir? Vaad eden kişinin güvenilir olması şart değil mi?

Güven veren kişilere ihtiyacımız var. Mazlumun ahını işiten kişilere ihtiyacımız var. Ensar mühacir kardeşliğine inanıp gönül veren kişilere ihtiyacımız var. Masumu zalime teslim etmeyiz vaadinde olanlara ihtiyacımız var.

 
Etiketler: SEÇİM, VAATLERİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı