301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
31 Mayıs 2016 - Salı 07:03 Bu yazı 1290 kez okundu
 
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

"Aynı gökte uçarlar; ama karganın dünyası başka kartalın dünyası başkadır."
                                                                                                          (Muhammed İKBAL)


Bakmasını bilince aslında: Arabada giderken, sokakta yürürken ya da yüksek bir yerden yeni kurulmuş bir şehir olan şu Urfa'ya ve "Yeni Türkiye'nin" "Yeni Yüzü" "Yeni Karaköprü'ye" çıplak gözle bakarken gördükleriniz, görebildikleriniz size çok şey anlatır. Akla ziyan çarpıklık ve "Yeni Karaköprü'nün" o güzelim siluetinin 24 yılda nasıl da tarumar edildiği ve tabiatın nasıl katledildiği yeni bir şehir yaratacağız diye nelerden olunduğu ve nasıl aç gözlü bazı insanlar tarafından hem birilerine peşkeş çekildiği ve aynı zamanda kepçenin dolu tarafını da kendi yanlarına döktüklerini gözleriniz kapalı değilse, idrakiniz yerindeyse müşahede edebilirsiniz. Bu apaçık görülür zaten; eğer çorbanın başında oturmuyorsanız ve bir beklentiniz yoksa bunu hem söylersiniz hem de kime dokunursa dokunsun ifade etmekten sakınmazsınız..! Eğer siz doğru karar verdiğinize vicdanen inanıyorsanız ve inandığınız şey sizi vicdanen rahatsız etmiyorsa demektir ki siz AK düşünce sahipsiniz ve yaptıklarınız da Urfa'nı AK icraatıdır.

Belediye Binalarımızın arkasındaki ya da karşısında ki bazı binaların 3 kat, bazılarının 5 kat, bazılarının ise 12 kat olması bu çarpıklığın şehrin ortasında nasıl garip durduğunu anlamak için mühendis ya da mimar olmaya gerek yok. Eğer "Kendi şehrinizin caddelerine, sokaklarına bakarken, dümdüz bir arazide ızgara planı yerine, anlamsız sağa sola kıvrılan sokaklar görüyorsanız, bilin ki o plan yapılırken birileri kendi çıkarları doğrultusunda değişiklik yaptırmıştır. Aynı cadde üzerinde üç katlı bina ile on iki katlı bina yan yana duruyorsa, o fazla katlardan imar yolsuzluğundan başka bir şey çıkmaz."

İşte Haliliye, Eyyübiye, Karaköprü'de ne işe yaradığı kimsenin bilmediği bazı yolların ve üstgeçitlerin vergilerini ödüyor, bu arada hatırlatalım bugün EMLAK vergimizin son günü cezaya düşmemek için, faizle ödememek için, vergimizi en kısa zamanda bugün gidip paşa paşa ödeyelim. Eski adıyla Bölge trafikten yeni adıyla "Çevik Kuvvet Kavşağı'ndan Karaköprü'ye doğru geldiğinizde hep "Sola Dönüş Yasaklı" bir güzergâhı takip edersiniz. Eğer sağ tarafa gidiyorsanız yirmiye yakın giriş vardır şehre. Sol tarafta işiniz varsa yandınız. Köprü'de inecekseniz dolmuştan ya da arabanızla sola dönecekseniz ta gidip Belediye'nin önünden ya da mezarlığın önünden dönmek zorundasınız, zaten oda tehlikeli yani "Sola Dönüş Yasaklı" yerden..! Yaya geçmek isterseniz Köprü tarafına, kıvrım kıvrım olmuş bir yoldan yaya geçmek için biraz cambazları oynamanız gerekir; çünkü en yakın üst geçit merkez mezarlıktan biraz sonra..! Belki adamlar KARAKÖPRÜ'nün AK'ıdır; ölülerimize "Fatiha okuyalım diye düşünmüşlerdir" bazı şeyleri oradan geçerken bir sağa bakalım da ibret alalım diye… Şanlıurfa-Diyarbakır yolunun ilk beş kilometresine bir bakın, gördüğünüz manzara Karaköprü'ye girişte bir sinyalizasyon verilmiştir oda yeni yapılan otogarın hayrına..! Ta otobana kadar hiç uyarı ışığı yoktur, onlalar da Allah'a emanet..! Bu yol yıllardır Karaköprü'de yaşayanların, karasıdır ve KARA rüyasıdır..!

Sol tarafta ise hasbel kader bir işiniz olduğunda yollar sizi kırık, dökük ve çukurluğuyla bağrına basar. Derin çukurlu, yarı asfalt, yarı çamur yollardan geçtiğinizde solunuzdaki "Dipsiz" size acı acı gülümser. Evet, burası eskiden insanların ziyaret diye şifa diledikleri yerdir. Biraz daha gittiğinizde yol, üzerinden gidilmekte olan düzlük olmaktan çıkar, köy yolu olur ve size "Başdeğirmen" hoş geldiniz der ve mevsim bahar olmasına rağmen görürsünüz sağınızda, solunuzda koca koca göletlerin varlığını..! Çünkü burası Karaköprü'nün verimli(zengin) bahçelerine (arsalarına) suların dağıldığı yerdir.

Yol, sizi toprak ve taşlarların arabanızın siyah lastiğine verdiği acı seslerle doyumsuz Urfa ve Karaköprü manzarasının bulunduğu yere 3 katlı evlerin ve GAP Anadolu Lisesi'nin bulunduğu yere getirir. Baharın muştusu olan sarı-yeşil çiçekler ve yeşilin bütün tonları hâkimdir burada ve bir yayla havasıdır şehrin bu tarafı..! Yeni Karaköprü'nün Yeni Yüzü Yeni TOKİ Maşuktur yani Urfa'nın AK yüzüdür burası ve Yeni adı inşallah "SEYRANTEPE Mahallesi" olacaktır..!

Zaman geçmiştir, bahar gelmiştir memleketimin AK yüzüne, ama halen sol tarafın yolu söz verilmesine rağmen yapılmamıştır ve ağır aksak gidiyordur ikinci otuzbeş..! Mesela okullarda halen internet yoktur...! Bu da Bizim KARA yüzümüzdür belki de..!

Evet, bu zengin topraklardan herkes nasibi kadar hayır görmüştür kimse bunu inkâr edemez; ama AK ve karanında karşı karşıya olduğunu da görmüyor değiliz. Ciddi şehirleşme problemiyle karşı karşıya bir Şanlıurfa-Karaköprü bizleri bekliyor ey okuyucu!

Kimseyi ötekileştirmeden, yerel dinamikleri, medenice bir araya getirerek sivil inisiyatifin denetimine açık, şeffaf yönetimle sorunların tek tek çözüleceğine inanıyoruz.

Çünkü umut bu topraklardadır; Yeni Türkiye'dedir ve Yeniden Türkiye'dedir Ey okuyucu..! Umut sol yanınızda, usul usul atan tertemiz AK yüreğinizdedir ve sizi geleceğe taşıyacak gayretinizdedir, halis temiz niyetinizdedir..!

AK ve kara'mız: Urfa'da güzel bir Kitap fuarı açılmasına vesile olanlar, URFA'nın AK yüzleri; ama fuarda Urfalı şair-yazarlara bir stant açmayan yetkililer ise bu şehrin karasıdır.(!)

Şanlıurfa'da bir "Kent Konseyimiz" mevcut ve çalışmalarına devam ediyor. Şanlıurfa Kent Konseyi'mizin yıllardır Sabri DİŞLİ Ağabeyimiz tarafından başarılı bir şekilde Urfa'ya yön veriyor, kafa yoruyor, YOR KAFA'nı programlarıyla-her ne kadar kendi gibi düşünen insanlarla söyleşi yapıyorsa-bile, düşünüyor; düşündüğünü söylüyor. Bu Ağabeylerimiz URFA'nın AK'dır bu güne kadar yaptıkları çalışmalarla..! Ama bu şehre yeni bir kent konseyi Yönetimi Seçtirmeyenler ve seçilmesini erteleyenler Urfa'nın karası'dır. Hep Antep'i örnek gösteririz ve bazıları bundan rahatsız olurlar; yine de söyleyeceğim: Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Kendi Kent konseyiyle çok güzel icraatlar yaptığı için bir "kadın" olmasına rağmen bu bölgenin AK yüzüdür; 26 aydır bir türlü "Şanlıurfa Kent Konseyi" Başkanı seçemeyenler, seçilmesini engelleyenler yada seçimden kaçanlar bu kadim şehrin kara yüzüdür vesselam..!

Selam ve dua ile…

Hoşça kalınız.

 
Etiketler: ŞANLIURFANIN, AK, karası
Yorumlar
Diğer Yazılar
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı