301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
27 Nisan 2015 - Pazartesi 08:46 Bu yazı 1830 kez okundu
 
ŞANLIURFA'DA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

Peygamber Şehri Şanlıurfa'mızın köklü çözüm bekleyen sorunları. Son yıllarda farklı sorunlarla mücadele veren güzel şehrimiz ve bu şehrin mahsum insanları sorunlarla nasıl mücadele edilemeyeceğinin çaresizliği içerisindedir!.

İlimiz son yıllarda farklı sorunlarla sürekli gündemde! Bu sorunların başında madde bağımlılığı ve madde kullanımı, mevsimlik tarım işçiliği, küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi, sokakta çalışan dilenci çocuklar, Suriye Mültecilerinin ildeki ile uyum süreci ve barınma sorunları.

 Kadınlara verilmeyen miras, işsizlik gibi sorunlar yığınakları içerisinde bocalanan mahsum insanlarımız kim sorununu nasıl kimler ile nerede çözeceğini bilemeyişleri ve bu sorunlarla beraber ciddi vaka manzaralarıyla karşılaşan bir Ülke.

Değerli okuyucularım yukarıda saydığım sorunlar kan kayıp ettiren sorunlarımızın başından gelenlerdir. Tabi ki şehircilik, belediye hizmetleri, kültür sanat anlayışı, rantçılık, feodalite yapının varlığı ve bu yapının yönetim kademelerinde kendilerini göstermesi.

Yöneticilerimizin de halk la bütünleşmemesi yapmacık ve sembolik görüntüler ve programlarla kendilerinin fil kulelerinde görmeleri halkımızı ciddi anlamda üzmektedir.

Son yıllarda Yeşilay Derneği adı altında bir grup samimi arkadaşlarımla madde bağımlılığıyla ile verdiğimiz mücadele sonunda bu alanda çok farklı ve ilginç vakalarla karşılaştık. Sorunlar yığınakları içerisinde mücadele veren onurlu insanlarımız maddeye bağımlılıkları yakalanan çocuk ve gençlerinin sağlamaları, bilinçsiz yöntemlerle çözüm aramaları beraberinde ciddi yeni sorunlar doğurmuştur.

Bağımlı gencin apar topar evlendirmeye kalkıştırılması, gençlerin şiddete maruz kalması v.b. sorunlar ayrıca çözüm bekleyen sorunlar haline getirmektedir. Bu anlamda tedavi merkezi ve rehabitasyon merkezlerinin olmayışı bu alanda verilen vaatlerin hayata geçmeyişi halkımızı daha da öfkelendiriyor.

Konu ila ilgili basın demeçleri veren kişi ve kurumlar da görmemezlikten gelemeyiz TV programında konu ilgili ila konuşmak bağımlılık konusunda henüz bir çözüm getirmemiştir.

Yeşilay olarak 3 yılda basınımızın da desteğini alarak kamuoyu oluşturulması kurum ve STK yöneticilerinin görevlerine davet edilmesi ve konu ila alakalı paneller, eğitim hamleleri, önleyici tedbirlere yönelik gençlik organizasyonlarının gerçekleştirmekteyiz. Ancak bu sorunun ciddi anlamda dert eden destekleyenlerle çözebileceğimizin inancındayız. İlimizin tek sorunun madde bağımlılığı olmadığını belirtmiştim.

 Ancak madde bağımlılığı birçok sorunu beraberinde getirmektedir (Hırsızlık, gasp, ciyaet, hastalıklar, taciz ve tecavüz v.b) ve bu sorun her evi yangına çevirmektedir. Bu sorun aynı zamanda dünya sorunu ve ülke sorunu durumundadır.

Bizi derinden üzen diğer sorunlarımızın başlarında da sezonluk tarım işçiliği gelmektedir.

Fatoş: Ekim ayının sonunda okula geldi 4. Sınıfta olmasına rağmen henüz okuma yazma bilmiyordu ilk defa aldığım bu sınıfta Fatoş'un durumu ila karşılaşınca çok üzüldüm ve Allah'ın yardımı ila Fatoş'a 20 günde okuma yazma öğrettim. Dün yine sınıfta benimle vedalaştı boynu bükük gözleri dolu ben ise donuk bir şekilde idim ne yapacağım ne söyleyeceğimi bilmeden vedalaştım onunla. Okulların kapanmasına 45 gün kala gönderdim onu da tarlaya.

Her yıl bir öğretmen olarak her yıl bu vakaların onlarcasınla karşılaşırım içimizi kanatan taze gençlerimizin ve aileleriyle güneş altında kavrulması sorunu. Diğer sorunları tek tek açmaya kalkışırsam belki ansiklopediler yazabilirim.

Önümüzde ciddi bir süreç var vekillerimizi biz seçeceğiz siyasetçiler meydanlara inecek bol bol vaatler verecek kimisi tarım işçiliği üzerinde reklam yapmaya çalışacak kimisi de madde bağımları üzerine yalan vaatler verecek. aziz okuyucularım.

Lütfen bu adayları dinlerken çözüm odaklı cevaplar almaya çalışalım daha önce bu konuda verilen konuları hatırlatalım Mecliste bizi temsil edecek olan siyasetçilerimizin dürüstlüğüne, seviyesine halkla olan yakınlığına mukaddes değerlere sahip çıkmalarına ve maneviyat alanında yapacak hamlelerine dikkatle bakalım. İlimizin ve ülkemizin sorunlarını maneviyatla Allah'ın korkusu ve sevgisi ile adil bilimsel ve tecrübeli kadroların aracılığıyla çözebileceğinin inancındayım.

Sorunları çözülmüş mutlu bir Urfa'da ve Türkiye'de yaşama dileği ile.

 
Etiketler: ŞANLIURFADA, ÇÖZÜM, BEKLEYEN, SORUNLAR
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
- 10°
Pazartesi
-
Salı
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:29
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:45
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı