Yazı Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 11:30 Bu yazı 456 kez okundu
 
ŞANLIURFA İL MÜFTÜLÜĞÜNE AÇIK MEKTUBUMDUR
Mehmet Veysi FIRAT
mveysifirat@hotmail.com
 
 

ENGELLİLER CAMİLERİN İÇİNE GİREMİYOR

Cumhurbaşkanımızın bizzat talimatı ile Diyanet işleri Başkanımız Sayın Mehmet GÖRMEZ' in bizzat da canlı yayında 'Bundan Sonra yeni yapılan Camilerimiz Engelliye uygun yapılmadığı takdirde ibadethaneye açmayacağız ve eski Camilerimiz de bir an önce acilen engellilerinin kullanabileceği hale getirilmelidir' talimatının üstünden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen Ülkemizde Özellikle Şanlıurfa'da bir hareketlilik göremiyoruz. Bırakın eski camilerimizin tadilat edilmesini, yeni yapılan Camilerimiz bile engelliye uygun yapılmıyor. Ve bu şekilde ibadethaneye açılabiliyor. Yeni ibadethaneye açılan HACI FATMA ASLAN CAMİİ sıcak bir örnektir.

Şimdi sizlere bizzat yaşamış olduğum birkaç olayı anlatmak istiyorum.

-Bundan tam bir yıl önceydi DERGAH camisine gittim, Caminin içine giremediğimden dolayı Hz. İbrahim (a.s) doğduğu mağaranın hemen yanındaki küçük yerde (yanılmıyorsam ikindi namazıydı) namazımı kıldım. Namazım bitti tam çıkıyorum namaz kılma yerine bitişik Dergâh Camisini Onarma ve Güzelleştirme vakfı diye bir oda var orada, odayı yaşlı bir amca açıyor yetkili biri olduğunu öğrenince derdimi anlatıyorum Camii içine giremiyoruz rampa lazım abdest alma yeri tuvalet yapılması gerekir bakın tamda sizin işiniz vakıfsınız dememe kalmıyor yaşlı amcadan bıçak gibi bir cevap geliyor

ENGELLİLERDE CAMİYE GELMESİN, NE İŞİNİZ VAR CAMİDE EVİNİZDE KILIN. Ben cevap bile verme gereğini duymadan oradan ayrıldım, (Çünkü karşım da cahil bir insan vardı ve beni kendi seviyesine çekebilirdi) cevap ta verseydim birbirimizi çok ama çok kırabilirdik

-Karaköprü Hz Ali Camisine inşaat halindeyken gidiyorum. Tamda Cami inşaatını yaptıran hayırsever iş adamı orada bizzat hayırsevere rica ediyorum yerde ve tarif ederek. engelliye rampayı sakın unutmayın abdest yeri unutmayın diyorum. Engelliye yapacağınız rampadan yaşlı cemaatte geçer diyorum. Bu işi inşaat halindeyken yaparsanız çok memnun olurum evimde buraya yakın cami cemaati olacağım diyorum. Ben ne dediysem Hayırsever tabi, tabi haklısın sizinde hakkınız var mutlaka yaptıracağım merak etme sözünü almama rağmen cami bitti ve rampa yapılmadı. Ve benim evime 100 metre kadar yakın olan camiye ben gidemiyorum. Gitsem de cami içine giremiyorum. Daha sonra bu sorunu camii hocası Muhammed DEDECAN' a söylememe rağmen hiçbir çalışma başlatılmadı.

-Yeni yapılan OSMANGAZİ camisine gidiyorum Cuma namazı için, rampa yok çok arzu ettim oraya gitmeyi o basamakları nasıl çıktım ve indim bir ben birde Allah bilir. Namaz bitiminde hocaya neden rampa yok hocam bak cami çok büyük ve güzel yalnız engelliler giremiyor yazık değimli bize, yeni de bir cami diyorum. Camii hocasının cevap vermesine fırsat vermeden yanında ki cemaatten bir yaşlı amca devreye giriyor. Ne rampası caminin bir sürü borcu var (Klima halı vs) saydırıyor bekleyin diyor. Ben yine ya sabır çekiyorum ama bu sefer güzel bir cevap veriyorum.
Kendiniz için Klimaya, halıya ona, buna para topluyorsunuz da engellinin olmazsa olmaz rampasına gelince mi yok diyorsunuz dememle camii hocasının araya girmesi bir oluyor. Haklısın kardeşim yapılması gerekiyor bir an önce ele alacağız hakkınız diyerek benimle yaşlı amcanın arasına giriyor. Yoksa biz laf dalaşına girecektik. Ama o rampa konuşmamızın üstünden 6 ay geçmesine rağmen hala yapılmadı.

-Büyük yol Selahattini eyyübü Camisindeyim Cuma namazı için. Cumanın okunmasını beklerken (ilerleyen konuşmamızda öğreneceğim) Eyyübiye ilçe Müftüsü Adem DOBUR geliyor yanıma, ilçe müftüsü olduğunu öğrenince Camimin engelliye uygun olmadığını hatta ilçesinde ki % 95 caminin engelliye uygun olmadığını söylüyorum bu yüzden de camilere engellilerin giremediğini söylüyorum. Müftü beyde haklısın 15 gün içinde Selahattini Eyyübi Camisini derhal uygun hale getireceğim diye söz veriyor fakat gel gör ki 3 ay üstünden geçmesine rağmen herhangi bir çalışma yok.

-Sanayi camisine gidiyorum ömrümde ilk defa, Cuma namazlarımı büyük ve değişik camilerde kılmayı çok seviyorum. Yine aynı sorun karşıma çıkıyor, cami girişi yanılmıyorsam 6-7 basamaklı, 4 kişi beni karga tulumba caminin içine taşıyor tuhaf bakışlar içerisinde. Bir not yazıyorum hutbeyi veren vaiz beye notumu sesli okuyacağına içinden okuyor ve sesli bir şekilde cevap veriyor (mesaj alınmıştır). Tabi ben tatmin olmuyorum namaz bitimi Camii hocası İsa hocayla konuşuyorum bildik konuşmaları yapıyorum. Engelliye uygun değil vs hoca efendi mahcup bir şekilde hak veriyor ve bir an önce hal edeceğini beyan ediyor bu satırları yazmadan önce hocamızla konuştum daha bir çalışma yapılmamış sadece ortada fikirler var. Şöyle yapalım böyle yapalım diye.

Şimdi hocalarımıza buradan sesleniyorum, engellilerin ibadet hakkı yokmu. Sizler hutbede hak hukuk insan hakları derken bizim hakkımızı nereye koyuyorsunuz ? siz içerde namaz kılarken arkanız da çok istemesine rağmen mimari engelden dolayı cami içine giremeyen engelli cemaati görünce vicdanlarınız sızlamıyor mu?

Bizler de çok isteriz kışın yerden ısıtmalı halıların üstünde sıcak, sıcak namaz kılmayı

Bizler de çok isteriz yazın kavurucu sıcağında klimanın serinliğinde namazlarımızı kılmayı

Bizler de isteriz Camilerin içerisinde ki o muhteşem işlemelerin maneviyatı altında namaz kılmayı.

Bıktık artık cami önlerinde insanlardan yardım istemekten

Bıktık artık cami avlularında namaz kılmaktan

Bu durumun vebali kimin boynuna ise şunu bilsinler ki giremediğimiz her camii için o caminin hocasından ve ilgili amirlerinden mahşer günün de şikâyetçiyiz.

 
Etiketler: ŞANLIURFA, İL, MÜFTÜLÜĞÜNE, AÇIK, MEKTUBUMDUR
Yorumlar
Diğer Yazılar
KAHROLSUN ‘İSRAİL’ KAHROLSUN ‘AMERİKA’ DEMEKLE BUNLAR KAHROLMUYOR
UYUYAN BİR ANA MUHALEFET ve LİDERİ
BU YİĞİDİN ADI ERDOĞAN’DIR
BİR ENGELLİYE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?
BİR ENGELLİYE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?
ERDOĞAN FAŞİST DİKTATÖRMÜŞ...
ENGELLİLERİN SPORUNU KÜÇÜMSEYENLERE
BAŞBAKANIMIZIN MASASINDA OTURMAK
YUH ARTIK! UYUŞTURUCU BAĞIMLISI VE SATICISINI DA KAHRAMAN GİBİ HAPİSTEN ÇIKARDINIZ YA
TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ
HER 7 KİŞİDEN 1 KİŞİSİ ENGELİ BİR TOPLUMDA YAŞIYORUZ
TEK ADAM DİYORLAR TEK DEĞİL Kİ 'BİZ' VARIZ
HANİ BİZ BİDON KAFALIYDIK NEDEN 'HAYIR' DEMEMİZİ BEKLİYORSUNUZ
EVET, İÇİN ÇOK SEBEP VAR
28 ŞUBAT 1997 POST MODERN DARBE’Yİ UNUTMADIK
MESELE PARTİ MESELESİ DEĞİL
NEDEN EVET DİYORUM
KALK GEL KENDİN AL SAKAT MISIN?
MİZAHİ BAKIŞLA DARBE
HALKTAN DARBEYE ONE MİNUTE
BEN DARBECİ DEĞİLİM
TÜM CAMİ HOCALARIMIZIN DİKKATİNE
BİR ENGELLİYE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?
ENGELLİ MEMUR MÜRACAATLARINDA SON GÜN 9 MART
TERÖR
TRT ENGELLİLER KANALI AÇSIN İSTİYORUZ
ENGELLİ MEMUR MÜRACAATLARI BAŞLADI
ENGELLİLERİMİZİ YILDA 1 GÜN HATIRLAMAYIN
AK PARTİ'NİN KAYBI YÜZDE 2.31
HEDEF ERDOĞAN’SIZ VE AK PARTİ’SİZ GÜÇSÜZ BİR TÜRKİYE
İYİ Kİ DE DAYAK YEMİŞİM
KÜRT’LÜKLEALAKASI YOK
İNSANLIĞIMDAN UTANDIĞIM AN
KADIN SUS DEDİ. VEKİLLER BİR ARAYA GELDİ
ÖNCE TÜRKİYEM
KOALİSYON = ?
KİM ENGELLİ
ENGELLİ MEMUR ALIMI İÇİN MÜRACAATLAR
550 MİLLETVEKİLİNDEN 17'Sİ ENGELLİ OLMALI
ENGELLİ MİLLETVEKİLİ !!!
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
AK PARTİ'DEN ÖNCE Kİ TÜRKİYE'NİN TABLOSU-2
AK PARTİ’ DEN ÖNCE Kİ TÜRKİYE’NİN TABLOSU-1
ENGELLENİYORUZ
SAĞLAM İNSANIN UTANÇ GÜNÜ
SAYIN BAŞBAKAN NEREDE?
TEHLİKELİ BİR SEÇİMDİ
ENGELLİLERE ÖNEMLİ DUYURUMDUR
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 20.02.2018
Bugün
- 14°
Çarşamba
- 15°
Perşembe
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.02.2018
İmsak
05:40
Sabah
07:01
Öğle
12:46
İkindi
15:47
Akşam
18:18
Yatsı
19:33
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı