Yazı Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 11:29 Bu yazı 170 kez okundu
 
ŞANLIURFA’DA BAĞCILIK ve BAĞ EVLERİ
Misbah HİCRİ
misbahhicri@hotmail.com
 
 

 "Üzüm kara / tiyek yeşil üzüm kara/ çıktım hakkın divanına / elim boş üzüm kara." 
Ne zaman bir bağ görsem hep bu mani titretir dilimi ve hayıflanarak çocukluk yıllarına dönerim. Bağ yolları arasındaki oyunlarımız gelir aklıma. Her bağın etrafında bir sur vardı. Bazen bu sur iki bağı birbirinden ayırır, bazen birbirinden birkaç metre mesafede yapılan surlar iki bağ arasına yol verirdi bağcıların ve yolcuların geçmesi için. O zamanlar iki bağın arasında en fazla bir at arabası geçecek kadar yol vardı. Bağlar arasındaki daracık yollar varken şimdi ihtiyaca binaen iki vasıtanın geçebileceği yollar açılmış. Çamurdan geçilmeyen yolların yerini bugün stabilize, çakıl, mucur dökülmüş yollar olduğu gibi kısmen asfaltlanmış yollar da bağlara olan seyri seferi hızlandırmış. 
Bağlar arasında birkaç adım badem ya da birkaç incir ağacı sınırı belirlediği gibi bazı bağlar arasında sıra sıra çalılıklar bağların birbirinden ayrılmasının işaretiydi. Ayrıca her bağda bir kuyu bulunurdu.  Yazın sıcağında kuruyan kuyular olunca, komşu bağlardan su temin edilir, evin ihtiyacı giderilirdi. Bazen çok uzak kuyulardan kova kova çekilen sular bir şekilde taşınırdı. Biz Devteşti'nde yüzerken, bağcılar eşeklerin üzerine atılan "sırğa"nın içine yerleştirilmiş ikişer tenekeye su doldurur öyle taşırlardı.  Şimdiki gibi ne o kadar derin kuyuları ne de bu kuyuların üzerinde su çeken santrafiş denilen bir cihazı biliyordu kimse. 

Bağ Alanlarının İmara Açılıp Arsaya Dönüşmesi…
Urfa'nın etrafına yakın çevresindeki bağlar yarım bir daire şeklinde şehrin etrafını sarardı. Şehrin güneydoğu ve güneyin de geniş tarım arazileri olmasından olacak ki bağcılık gelişmemişti. Ancak şehrin kıraç alanları ve şehrin civar köylerinde bağcılık büyük önem taşımaktaydı.  
1950 yıllarında Urfa'ya başlayan göç, bağların kesilerek yerlerini gecekondulara bırakılmasına neden oldu. Şehir göç aldıkça, şehrin etrafındaki bağlar bozulup arsa durumuna getirilip gecekondu evler yan yana dizdiler. Bu bağ ve bahçelerin yıkımı, halen devam etmektedir. Urfa'nın Eyyüp Peygamber ve çevresi bir zamanlar fıstıklığın ve bağcılığın önemli yerlerindendi. Gezip gördüğümüz yerlerden biride halkın mesire yeri olarak kullandığı Yakubiye, Direkli, Devteşti çevresindeki bağlardı. Devteşti'nin yanı başındaki Süleyman pınar çevresi parsellere ayrılıp yok edildi. Yine şehrin doğu ve güney doğusundaki Paşa Bağları denilen, bahçelerin yoğunluklu olduğu yerler de önemli mesire yeri olduğu gibi şehrin gıda ihtiyaçlarını temin eden bahçeler olmasına rağmen o da talan edilmekten kurtulamadı. 

Bağ Evleri ve Bağlarda Yaşam…
İlçe ve köylerde bağ evlerine rastlanmaz. Bu bağ sahipleri bağlardaki bağbozumuna kadar sabah gider işleri bitince akşam köylerine dönerlerdi. Çok az bağda gece bekçileri bulunurdu. Çünkü köylüler birbirlerinin mallarına zarar vermek yerine fazlasıyla koruma altına alırlar, sahiplik ederlerdi.  Ancak şehirde yaşayanlar için bu durum farklıydı. Bağlara gidip gelmenin zorluğundan olacak ki şehirde yaşayanlar yazın gelmesiyle bağlara çekilir, Urfa'da gözle görülür bir sakinlik yaşanırdı. "Bağbozumu"ndan sonra güneş yanığı yüzleri ile şehre döner işlerinin başlarına geçerlerdi.
 "Seher vakti indim bağa/ ne bağ gördü ne bağbancı." Diyen aşığın sözleri türkü olmuştu dillerde. Şimdi bağlarda meydana gelen hırsızlık olayları büyük huzursuzluğa neden olmaktadır. Onun için bağın yaprak açması filiz vermesiyle bağbozumu sonuna kadar bağlarına görevlendirilen bekçiler vardı. Ya da bağ sahipleri kendileri bağın güvenliğini sağlamak için bağa yerleşirlerdi.

Yeniden Bağ Yaşamına Olan İlgi
Sıcaklığın dayanılmayacak bir hal aldığı gecelerde, bağ evlerinde serin bir yel sarar bedenleri. Yıldızları sayarak tatlı hülyalara dalarken uyku âlemi alır seni götürür. Bitki örtüsü ve yüksek tepelere kurulu bağ evlerin yazın sıcağına karşı adeta bir iklimleme konumu taşımasından olacak ki bağ evlerine olan rağbet artmıştır. 
Kuzeyli güneyli eyvanlı geniş sekili evler, batıdan gelen serin yele göre dizayn edilen bağ evleri vazgeçilmez bir tasarım olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi tüm bağ evleri böyle değildir. Bu birazda kendi keyfine düşkün daha rahat ve huzurlu yaşamak üzere aylarca bağlarda yaşayanların isteklerinden doğmuştur. 
Bir zamanlar bağda evi önemsemeyip,"bir 'Dağdağan (Dardağan) ağacının altında kurulan bir taht veya bir hayma gündüz gölge gece uyku için ele geçmez" diyenlerde yok değildi. Bağda yaşam bir tarz olarak halk arasında yaygın bir hal almıştır. Yüksek bedenli evlerde apartman yaşamından bıkan insanlar, baharın gelmesiyle günü birlikte olsa, hafta sonlarında bağ yaşamı için yollara düşerler. 
Eskiden serin bir suya hasret bağ evlerinde şimdi modern bir şekle dönüşmüş.  Her türlü konfor bağ evindeki yerini almıştır. Ulaşımın gelişmesinden olacak ki hemen her gün bağ evine uğrayıp bağda çalışarak zaman geçirenler vardır. Her ne kadar bağ evleri koruma altında ise de fırsat arayanlar için karanlık geceler suça bulaştırır kimilerini. 
Bağlarda eskisi gibi ocak tutuşturulup çalı-çırpı ateşinde yemek pişirme, yufka ekmek açma derdi kalmamış. Ulaşımın gelişmesi soncu her türlü yiyecek şehirden temin edilmektedir. Hatta bazı köylerde sırf bağcılar için fırınlar bile açılmış. Zaten bakkallara her adım başında rastlanır. Bağa gidenler, çevre yerlere piknik için gidenler fırınlarda çıkan taze ekmek almayı ihmal etmezler. 

Eski ve Yeni Bağ Evleri…
Eski bağ evlerindeki incelik zarafet içeren taş evlerdeki estetiğin yerini bugün beton yapılar almıştır. Bağ evlerinden dikkatimi çeken ve bugün görkemiyle bir sarayı andıran bir bağ evinden ziyade bir köşk görkeminde olan "Sakıpların evi" (Sakıbın Köşkü), bağ evi olarak görülmeye değer bir yerdir. Haleplibahçe olarak ünlenen bir bağın ve fıstıklığın içinde olan üzerine türküler dizilen Sakıpların köşkü, bağ evi olarak da takdire şayandır.  Şehrin hemen yakınında olduğu için köşk olarak sıfatlandırılması olağan bir durumdur.  Zengin geçmişleri olduğu her halinden belli olan taş evler zamanla değerini kaybetti. Bu bağ evlerinden biri de çocukluk yıllarımdan beri gördüğüm "Onikiler" olarak adlandırılan mahallenin orta yerinde hala ayakta durma çabasındadır. Bu ev İsmail ê Nebo (İsmail Elçi)'ye ait bir bağ evi idi. Ancak bu saray yavrusu ev ilgisizlikten ve bakımsızlıktan ayakta zor durmaktadır. Örnek bir ev olarak korunması önem arz etmektedir.
Urfa'nın etrafındaki bağların içinde yer alan evlerin kimi yıkıldı, kimi bağ bekçilikleri yapanların sığınacağı yer oldu. Kimileri bu bağ evlerini yıkarak taşları şehre getirip yeni evler yaptılar, kimileri tadilat düşüncesiyle bağ evlerini yıkarak kendilerine yeni şekillerle evler inşa ettiler. 
Eski evlerdeki ferah odalar,işlemeli camhaneler, dolaplar, kuş takaları,büyük emekle şekil bulmuş tavanlar insanın gözlerine bir estetik kazandırdığı gibi burada yaşayanların nasıl zevk sahibi insanlar olduğunu da gösteriyordu.Öğle sıcağında uykuya dalmak için taş evlerin eyvanlarında püfür püfür serin havanın esişine göz kapaklarının dayanması mümkün mü?


Yeni Beton Bağ Evleri…
Hızla değişime uğrayan bağ evleri ve bağ yaşamı, şehre özenilerek apartman yaşamına dönüştürülmüş durumda. Modern evler,eski bağ yaşamını geride bırakmış. Eskiden yapılan taş evler büyük zahmet ve masraf istediği için olacak ki, artık insanlar beton örmelerle birkaç haftada bir bina yapmaktalar. "Kalmadı" dediğimiz eski bağ evleri, şehrin yakınındaki bağlarda yeni bir şekil ve kimlikle yükselmeye başladı. Teknoloji ile paralel şekilde, boyalı renkleri ile etrafa gülücükler dağıtıyorlar.  "Sayfiye evi", "bağevi","yazlık ev" isimleri ile insanlar arasında bir yarış başlamış. Eski taş kültürü kaybolurken, yerinebeton yapılar oluşmuş. Teknolojinin tüm imkânlarından faydalanarak yapılan görkemli yapıları şimdilerde görüyoruz. Edindikleri kazanımlarını ve servetlerini üretime, istihdama ve mutlu yaşamlarına ayıracaklarına, başkalarına bakarak bu kez beton bağ evlerine yatırım yapıyorlar. Eskiyle olan irtibat kesilmiş, insanlar yenilik peşinde koşuyorlar. Öyle enteresan bir hal aldı ki nerede ise bağevi olmayanlara bir küçümseme ile bakılmakta.   Sosyal ve kültürel haliyle eski değerini kaybeden, özelliklerini yitiren, estetik bir yapıya sahip olamayan beton bağ evleri yükseliyor şehre yakın bölgelerde. Yeni evlerin içinde eski mutluluğu bulmak mümkün değil tabi ki……
Eski bağ evlerini kaybettiğimiz gibi imara açılan tarım alanları meyve bahçelerini de kaybettik. Yeni yapılan bağ evleri ve etrafındaki bahçeler, tarımsal üretime katkıda bulunmaktan ziyade dinlenmeye ve eğlenmeye yönelik olmakta veüretimden uzaklaştığı görülmektedir. 

İnsan Yaşamıyla Özdeş Bağcılıkta Dünden Bugüne…
Bağcılığın geçmişine baktığımızda "insan yaşamıyla özdeştir" dersek yeridir. Ancak üzümün elde edilmesi bağcılık olarak bir mesleğe dönüşmesi belli bir tarihi olmasa da asma dediğimiz "tiyek"in şeklinin, milattan sonra motiflerle belgelendiği görülmektedir. O dönemde Bizans yapılarında kullanılan süs ve motiflerdeki asma ve üzüm salkımları bunun göstergesi.  Ayrı bir olay bize yine bağcılıkla ilgili ipucu vermektedir. Hanel Bar'ur denilen Harran'ın yanı başındaki tarihi kervansaray ile ilgili anlatılanlara baktığımızda o yörenin bağcılıkta önemli bir konumda olduğunu anlıyoruz. "Han-el Ba'rur kervansarayı"nı yapan kişi "ben bu hanı kuru özümle doldurdum. Bundan sonra insanlar burayı "bışkul" yanı keçi, koyun (kığı)dışkısı ile bile dolduramazlar" demiş.Gerçektende öyle olmuş… Han,yıllarca harabe bir vaziyette kalmış olup içinde "bışkul" keçi ve koyun "kığı"na rastlanmaktadır.
Yapılan kazılarda çıkan büyük küpler yöremizde bağcılığın ne kadar ileri safhada olduğunun göstergesidir. Ayrıca dağlarda üzüm sıkmak için kayalardan oyulmuş yerler şarapçılık ve meyvecilik alanında hayli uğraşlar verildiğini göstermektedir.
Huri-mitani, Hititler, Gutilerin yaşam yeri olan bölgemizde onlardan gördüğümüz üzüm ezme yerleri bizi tarihin derinliğine götürmektedir. Üzümün çeşitli alanlarda kullanılmasını bilen insanımız, sosyal ve kültürel yönden olduğu kadar aynı zamanda ekonomik yönden de bağlardan faydalanmışlardır. İklim şartlarının uygunluğuyla yöremizde gelişen bağcılığın, kazanç kapısı olduğu kadar,insanların kendi ihtiyaçlarını temin için de yapıldığı görülmektedir.

"Bağ Bozumu" ve Bağcılığın Yaşatılması…
Bağcılık geçmişte büyük bir ticaret kapısı olmuş ve önemsenip geliştirilerek devam etmiştir.
Bağların bir diğer güzel yanı, bağ sahiplerinin dostlarını, aile çevresi hatırlayarak onları üzümden nasiplendirmesiydi. Üzümden kışın tüketilmek üzere "şire" dediğimiz pekmez, pestil, kesme, cevizli sucuk yapılırdı. Bunlar doğal tatlı olarak kış gecelerinin vazgeçilmezleriydi. 
Bağ komşuluklarında ortaklaşa çalışma ve ihtiyaç giderme, alış-veriş, su konusunda yardımlaşma ve imece çalışmaları hep eski yılların güzelliklerinin toplumla buluşmasıydı.
1970'lerde yapılan Urfa Şarap Fabrikası üzüm alımıyla üreticiye fayda sağlamaktaydı. Fabrikanın 2000 yılından sonra kapatılmasıyla üzüm yine hal pazarının yolunu hatırladı. Yeniden önceleri gibi üzüm hal pazarında görücüye çıktı.
Bağcılığın bölgemizde gelişmesi ile birlikte üzüm çeşitlerinin de çoğaldığını görüyoruz. Üzüm çeşitlerinden tiyekte ilk sallanan ve damağımıza tat veren tahannevi üzümüdür. Çiloreş, xilorik, tilgoran, yediveren, azezi, humısı, kulihi, çavgolik, oğlak karası(kurutulan bir cins üzüm),gulgulu (pembe),çortik, bağılti, binêtati, mazmori, sorane, hatuni, gozane, dehli, çivikane,kabarcık (pestil kabarcığı, güz kabarcığı)yörede bilinen diğer çeşitlerdir.
Bir zamanlar bu üzüm çeşitlerini üretmek için bağcılar birbirleri ile yarışırlardı. Bugün o üzüm çeşitlerinden çoğu yok olmuş durumda. Dışarıdan getirilen bazı yabancı üzüm çeşitleri de toprağı sevmedikleri için kısa sürede tiyekler kurumaktadır.
Birçok alanda görülen değişim,"bağcılık kültürü"nde de görülmektedir. Toplumun üretimi, tüketimi, talepleri ve yaşam biçimi değişmektedir. Dileğimiz, sağlıklı bir besin kaynağı olan, yerli ve bereketli bir üretim olan "üzüm"ün sağlıklı hayat için gelişerek yaşamasıdır. Tarım alanlarının korunmasını, tarım dışı alanların imara açılmasını ve bu konuda ilgili kurumların üzerine düşeni ihmal etmemesini temenni ediyoruz…

 
Etiketler: ŞANLIURFA’DA, BAĞCILIK, ve, BAĞ, EVLERİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Eylül 2020
DİNAZORLAR
64 Okunma.
17 Eylül 2020
AVCILIK
67 Okunma.
16 Eylül 2020
MUSKA VE DELİKLİ TAŞ
60 Okunma.
15 Eylül 2020
“ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE”
52 Okunma.
12 Eylül 2020
HALKIN DİLİNDE Kİ DERİN SÖYLEMLER
92 Okunma.
11 Eylül 2020
“KÖR OLMA DA GÖR BENİ”
64 Okunma.
09 Eylül 2020
BİRLİKTE YAŞAMANIN ERDEMİ ÜSTÜNE
106 Okunma.
07 Eylül 2020
“TEKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ”
115 Okunma.
05 Eylül 2020
HAYAL KURMAK UMUT BESLEMEK
97 Okunma.
03 Eylül 2020
DÜNDEN BUGÜNE
94 Okunma.
01 Eylül 2020
DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
148 Okunma.
29 Ağustos 2020
ÇEVREMİZDEN BİR KAÇ FABIL
124 Okunma.
28 Ağustos 2020
İSA ÖNCEL “HEYFA PEYÊ ÇÊ”
189 Okunma.
27 Ağustos 2020
EŞİTLİK BİR MUAMMA
126 Okunma.
25 Ağustos 2020
“ASMAYALIM DA BESLEYELİM Mİ?”
134 Okunma.
24 Ağustos 2020
FIKRALARDAN BİR DEMET
111 Okunma.
22 Ağustos 2020
BİR ANIDAN GERİYE
125 Okunma.
21 Ağustos 2020
YA SAHİBİN OLACAK YA DA PARAN
87 Okunma.
19 Ağustos 2020
PAYİZA MEZİNAN/ ABDURRAHMAN BENEK
128 Okunma.
18 Ağustos 2020
ADALET VE NUŞİREVAN
81 Okunma.
15 Ağustos 2020
TİYATROYA GÖNÜL VEREN GÜZEL İNSANLAR
146 Okunma.
14 Ağustos 2020
ANILARLA ORTADOĞUNUN İNCİSİ BEYRUT
132 Okunma.
12 Ağustos 2020
ZIMANŞÛJIN, ABDURRAHMAN BENEK’İN YENİ KİTABI
89 Okunma.
10 Ağustos 2020
ADALETİ KİM İSTEMEZ Kİ; UYGULANSA
86 Okunma.
07 Ağustos 2020
NE YAZACAĞIMI BENDE MERAK EDİYORUM SİZDE MERAK EDİYOR MUSUNUZ?
87 Okunma.
05 Ağustos 2020
BAYRAM YALNIZLIĞI
269 Okunma.
18 Temmuz 2020
HAYAT MEKTEBİ
249 Okunma.
08 Temmuz 2020
KELİMELERLE GERÇEĞİ ÖĞRENMEK
223 Okunma.
04 Temmuz 2020
BUĞDAYA ÖZNEL BİR BAKIŞ
269 Okunma.
01 Temmuz 2020
İYİLİK İNSANLIĞIN ERDEMİNDENDİR
196 Okunma.
27 Haziran 2020
URFALI NAZİF’İN ÖYKÜSÜ CEMAL BABAOĞLU’NUN YENİ ROMANI
283 Okunma.
23 Haziran 2020
ASKER UĞURLAMALARI
207 Okunma.
18 Haziran 2020
KELİMELERLE GERÇEĞİ ÖĞRENMEK
238 Okunma.
13 Haziran 2020
ÖPÜŞMEYİ KALDIRDIK
231 Okunma.
09 Haziran 2020
KUTSAL EMANETLER TEVESSÜL VE TEBERRÜK
282 Okunma.
04 Haziran 2020
TÜRKÜLERİN NE GÜNAHI VAR?
314 Okunma.
30 Mayıs 2020
KENDİ AKLINLA YAŞA
236 Okunma.
28 Mayıs 2020
EDEP İÇEREN SÖZ SÖYLEME SANATI
251 Okunma.
23 Mayıs 2020
IRKÇILIK SÖZLERİNDE BOĞULMAK
226 Okunma.
20 Mayıs 2020
ŞEHİRLERİN YENİLENMESİ YETMEZ BİZ DE KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZ
191 Okunma.
19 Mayıs 2020
DÜN BUGÜNDEN İYİYDİ, YARIN MEÇHUL!
161 Okunma.
14 Mayıs 2020
VİRÜS KORKUSU MU YOKSA ALLAH KORKUSU MU?
314 Okunma.
09 Mayıs 2020
ORUÇ VE HATIRLATTIKLARI
250 Okunma.
05 Mayıs 2020
SENDİKAL MÜCADELE
244 Okunma.
30 Nisan 2020
KİM SAĞLIĞIMIZI DÜŞÜNÜYOR
227 Okunma.
25 Nisan 2020
HEMO YÊ BEKO YÊ İZOLİ
368 Okunma.
21 Nisan 2020
ANILAR HEP TATLI DEĞİLDİR
308 Okunma.
16 Nisan 2020
HÜNERLİ KALEM ERBAPLARINA
648 Okunma.
10 Nisan 2020
AVUKATLAR GÜNÜ’NÜN ARDINDAN
304 Okunma.
07 Nisan 2020
GÜNDEM DEĞİŞTİ KONUMUZ KORONO
316 Okunma.
31 Mart 2020
TARİHİ İSİMLER VE MEKÂNLAR
591 Okunma.
30 Mart 2020
DOKTORLAR VE ALKIŞ
297 Okunma.
27 Mart 2020
GURBET VE DABBEL ARZ
379 Okunma.
26 Mart 2020
MUSKA VE FIKRALAR
240 Okunma.
24 Mart 2020
HİKÂYELERİ UNUTULAN KAHRAMANLAR
231 Okunma.
23 Mart 2020
YAZIYI OKURKEN MİDENİZ BULANMASIN BU BİZİM GERÇEĞİMİZ
226 Okunma.
21 Mart 2020
YAŞANMIŞ FIKRALAR
272 Okunma.
18 Mart 2020
SEVGİ VE ÖLÜM
280 Okunma.
17 Mart 2020
ÇİVİYE SORMUŞLAR
249 Okunma.
16 Mart 2020
ANILARDAN BU GÜNE
208 Okunma.
10 Mart 2020
SEVGİ, ADALET VE DÜRÜST OLMAK
265 Okunma.
09 Mart 2020
SÖZLE KİRLETİLEN SOKAKLAR
201 Okunma.
05 Mart 2020
BÜYÜK LOKMA
300 Okunma.
04 Mart 2020
ANILARIN TADI BAŞKA, ÇÜNKÜ ONLAR SIRDIR
285 Okunma.
03 Mart 2020
KOMPLO TEORİLERİ
288 Okunma.
27 Şubat 2020
SELAHATTİN UTKU’NUN SU TÜRKÜSÜ
355 Okunma.
25 Şubat 2020
SAMAN MESELESİ
552 Okunma.
24 Şubat 2020
ANA DİL GÜNÜ
385 Okunma.
21 Şubat 2020
FARKLI BİR YAZI
318 Okunma.
19 Şubat 2020
KOKULAR VE BİZLER
316 Okunma.
18 Şubat 2020
DÜNDEN BU GÜNE AŞK
257 Okunma.
13 Şubat 2020
BİR KAÇ KELİME VE ANLAMLARI
440 Okunma.
12 Şubat 2020
HAK EDİLMEYEN SÖZLER
355 Okunma.
11 Şubat 2020
SÖZLER VE ANLAMLARI
251 Okunma.
07 Şubat 2020
YENİ BİR PARTİ “GELECEK PARTİSİ”
435 Okunma.
06 Şubat 2020
DÜNÜN ÇOCUKLUĞU, BUGÜNÜN ŞEHRİ
294 Okunma.
05 Şubat 2020
YAZARIN GÖREVİ
795 Okunma.
04 Şubat 2020
TATİL VE ÇOCUKLAR
248 Okunma.
03 Şubat 2020
KELİMELERİN DOĞRUSUNU KULLANMAK VE SEVMEK
394 Okunma.
01 Şubat 2020
ANKARA’YA KAR YAĞMIŞ
358 Okunma.
30 Ocak 2020
BAKKALIN DOSTLUĞU
274 Okunma.
29 Ocak 2020
KENDİ AİLESİNİ SEVMEK
299 Okunma.
25 Ocak 2020
“KIRMIZI MEŞİN PARA PEŞİN”
722 Okunma.
24 Ocak 2020
KİŞİ, SUÇ VE TOPLUM
4497 Okunma.
21 Ocak 2020
İNSANLIK HİKAYELERİ ANLAYANA NE MUTLU!
303 Okunma.
17 Ocak 2020
KELİMELERLE SERZENİŞ
343 Okunma.
15 Ocak 2020
GAZETECİLER KENDİLERİNİ UNUTTURMAZLAR
291 Okunma.
13 Ocak 2020
KELİMELERDEN TAT ALMAK
417 Okunma.
11 Ocak 2020
KARANLIKTAN AYDINLIĞA
342 Okunma.
09 Ocak 2020
DERS ALINACAK ANILAR
275 Okunma.
03 Ocak 2020
“KAN AĞİ MEYDAN BAĞİ”
414 Okunma.
30 Aralık 2019
DÜZEN BOZULMUŞ MU?
499 Okunma.
27 Aralık 2019
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
365 Okunma.
25 Aralık 2019
HOŞGÖRÜNÜN NERESİNDEYİZ?
456 Okunma.
24 Aralık 2019
DOĞAL YAŞAMAK SAĞLIĞIN ADIDIR
478 Okunma.
20 Aralık 2019
“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”
455 Okunma.
19 Aralık 2019
DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAMAK GEREK
371 Okunma.
17 Aralık 2019
İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN
442 Okunma.
13 Aralık 2019
AHMET BAYIK’IN ÇEVREYE VERDİĞİ DEĞER
641 Okunma.
11 Aralık 2019
İNSAN HAKLARI GÜNÜ ve “HILFU’L-FUDÛL”
447 Okunma.
10 Aralık 2019
ISLAK UMUTLAR VE MEHMET ACIOĞLU
775 Okunma.
09 Aralık 2019
KİTAP FUARI VE URFA
382 Okunma.
05 Aralık 2019
IRKÇILIĞIN DERİN İZLERİ
482 Okunma.
04 Aralık 2019
YAZIYI OKURKEN MİDENİZ BULANMASIN BU BİZİM GERÇEĞİMİZ
434 Okunma.
03 Aralık 2019
GÖRME ENGELLİLERİ SAHİPLENMEK
416 Okunma.
02 Aralık 2019
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE
428 Okunma.
29 Kasım 2019
SOĞMATAR’A (SUGAOTHMETRO) GEZİ
594 Okunma.
26 Kasım 2019
SEZAİ AKÇALININ İLK ROMANI “GÖZ BAKIR”
641 Okunma.
25 Kasım 2019
SENEM MAĞARAYA GEZİ
561 Okunma.
20 Kasım 2019
YAŞAM BİR FIKRADIR
508 Okunma.
13 Kasım 2019
TEKTEK DAĞLARINI MERAK EDİYOR MUSUNUZ?
520 Okunma.
08 Kasım 2019
DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCELERİ
563 Okunma.
06 Kasım 2019
MARŞLA SALDIRI VE SONRASI
501 Okunma.
04 Kasım 2019
GÖÇMEN KUŞLAR VE URFA
521 Okunma.
29 Ekim 2019
ARAP MAHALESİNDEN ARKADAŞIM ZEVZİR ALİ
593 Okunma.
24 Ekim 2019
DİLE TAKILANLAR, KULAK DA KALANLAR
760 Okunma.
21 Ekim 2019
ÖNCE VİCDAN SONRA ÇEVRE TEMİZLİĞİ
708 Okunma.
17 Ekim 2019
İKİ KÜRT, BİR TÜRK SAİT
534 Okunma.
15 Ekim 2019
KİTAP KURDU BİR MİZBAH DAHA
578 Okunma.
14 Ekim 2019
DEPREM PANİĞİ
449 Okunma.
12 Ekim 2019
BEN KENDİMİ SİZDE BULDUM
826 Okunma.
09 Ekim 2019
“EYVANAT BAHÇESİ”
636 Okunma.
07 Ekim 2019
GAZETE-MEDYA-BASIN
599 Okunma.
03 Ekim 2019
ELEŞTİRİ ÜSTÜNE
499 Okunma.
30 Eylül 2019
DAYAK VE ÖĞRETMENLER
436 Okunma.
23 Eylül 2019
YEŞİL VE NOSTALJİ
816 Okunma.
19 Eylül 2019
ÖĞRENCİLİK YILLARI HAYELLER VE RENKLER
600 Okunma.
17 Eylül 2019
DOĞANIN BEREKETİ
660 Okunma.
07 Eylül 2019
EYLÜLÜN RENGİ VE TADI
1175 Okunma.
04 Eylül 2019
ŞU ZENGİNLİK MESELESİ
575 Okunma.
02 Eylül 2019
YENİ BİR EYLÜLLE BARIŞA MERHABA
548 Okunma.
24 Ağustos 2019
REKABETÇİLİK
561 Okunma.
23 Ağustos 2019
UYDİRİKO, UYDURANA HELAL OLSUN
535 Okunma.
21 Ağustos 2019
GAZETEDEN İNTERNETE
519 Okunma.
17 Ağustos 2019
İNSAN PAZARINDA
575 Okunma.
07 Ağustos 2019
YAŞANANLARDAN DERS ALMAK
667 Okunma.
01 Ağustos 2019
“SÖZ VER OĞUL”
818 Okunma.
25 Temmuz 2019
“DEMİR DEMİRLE DÖVÜLÜR”
608 Okunma.
23 Temmuz 2019
İÇİNDEN GELENİ SÖYLE KALIRSA YAZIK OLUR
407 Okunma.
18 Temmuz 2019
İDEALLERİNE İHANET EDENLER
613 Okunma.
16 Temmuz 2019
HAYVAN SEVGİSİ
571 Okunma.
10 Temmuz 2019
DÜNDEN BUGÜNE GAZETE DAĞITICILARI
677 Okunma.
09 Temmuz 2019
İNSANLIK VE GELİŞİM
546 Okunma.
06 Temmuz 2019
YAZ HA YAZ
689 Okunma.
04 Temmuz 2019
TOPLUMSAL VEFA
505 Okunma.
02 Temmuz 2019
“HER BİLDİĞİNİ SÖYLEME AMA HER SÖYLEDİĞİNİ BİL”
1651 Okunma.
27 Haziran 2019
BİR KAÇ VECİZE İLE HASBİHAL
602 Okunma.
25 Haziran 2019
DÜNYA MÜLTECİ GÜNÜ
591 Okunma.
24 Haziran 2019
DOSTLUK ÜSTÜNE BİR SÖYLEM
886 Okunma.
22 Haziran 2019
KORKULARI YENMEK
694 Okunma.
20 Haziran 2019
TİRİT ZİYAFETİNDEN GERİYE
693 Okunma.
18 Haziran 2019
NEFRET VE HAKARET KENDİNİZİ KURTARIN
659 Okunma.
17 Haziran 2019
BU PAZAR BABALAR GÜNÜYDÜ
507 Okunma.
15 Haziran 2019
İNSAN HAKLARI BİLİNCİ EDİNMEK
579 Okunma.
14 Haziran 2019
YAZINSAL HAYAT
520 Okunma.
07 Haziran 2019
TÜRKÜLEŞEN YAŞAMLAR
573 Okunma.
01 Haziran 2019
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
567 Okunma.
30 Mayıs 2019
GÜZEL VE ÖZLÜ SÖZLER
905 Okunma.
29 Mayıs 2019
BU RAMAZANDA İBRAHİM’İ OLMAK
511 Okunma.
23 Mayıs 2019
ANNEMİN ACI GERÇEĞİ
653 Okunma.
21 Mayıs 2019
AYILAR ŞEHRE İNDİ
656 Okunma.
18 Mayıs 2019
KORKULARI YENMEK
685 Okunma.
13 Mayıs 2019
ANNEM
599 Okunma.
07 Mayıs 2019
EMEKSİZ YAZILAN YAZI, KEYİFSİZ OKUNUR*
714 Okunma.
02 Mayıs 2019
NEDEN YAZI (YORUM)
875 Okunma.
29 Nisan 2019
“AX URFAM SENİ KİMLERE ANLATSAM”
793 Okunma.
25 Nisan 2019
HIRSIZLIK VE İNSANLIĞIN ERDEMİ
717 Okunma.
15 Nisan 2019
GOLAN TEPELERİNDEN BUGÜNE
783 Okunma.
12 Nisan 2019
ELEŞTİRİ VE İTİRAF
741 Okunma.
10 Nisan 2019
ŞAHİN DOĞAN “HAKİKATIN İZİNDE”
1018 Okunma.
08 Nisan 2019
KÜLTÜREL MİRAS VE ŞEHRİN KİMLİĞİ
744 Okunma.
02 Nisan 2019
YAZAR OLMAK SAMİMİYET GEREKTİRİR
646 Okunma.
29 Mart 2019
VİRANŞEHİR’İN İSMİ
2353 Okunma.
27 Mart 2019
DALKAVUKLUKTAN NEREYE
785 Okunma.
26 Mart 2019
NEVRUZ, NEVROZ VE NEWROZ
871 Okunma.
25 Mart 2019
TÜRKÇE YAZMAYA KONUŞMAYA HASRET KALDIK
674 Okunma.
23 Mart 2019
BAŞKASININ AKLIYLA YAŞAMAK
837 Okunma.
16 Mart 2019
TIP BAYRAMI
722 Okunma.
15 Mart 2019
DEDİKODU VE BİZLER
674 Okunma.
09 Mart 2019
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
644 Okunma.
05 Mart 2019
MUHASEBECİLERİN FERYADI “ÇÖZÜM İSTİYORUZ”
694 Okunma.
02 Mart 2019
TOPLUMSAL VEFA
731 Okunma.
25 Şubat 2019
21 ŞUBAT ANA DİL GÜNÜ
974 Okunma.
21 Şubat 2019
YENİ SESLERLE - 2
788 Okunma.
20 Şubat 2019
SESLER -1
788 Okunma.
08 Şubat 2019
İKİ URFA’YI TEK URFA YAPALIM - II
1595 Okunma.
07 Şubat 2019
İKİ URFA’YI TEK URFA YAPALIM - I
798 Okunma.
05 Şubat 2019
HER İNSAN BİR HAYVAN TERBİYECİSİDİR
830 Okunma.
01 Şubat 2019
TRAFİKTEKİ GÜZELLİK
1027 Okunma.
29 Ocak 2019
ANILARDAN BUGÜNE
938 Okunma.
23 Ocak 2019
TRAFİK POLİSİ VE CEZA
1141 Okunma.
15 Ocak 2019
KÜLTÜREL MİRAS VE ŞEHRİN KİMLİĞİ
901 Okunma.
12 Ocak 2019
KELAMI KİBAR
1608 Okunma.
10 Ocak 2019
ŞU POŞET MESELESİ
859 Okunma.
08 Ocak 2019
İLAÇSIZ BİR HASTALIK HASETLİK
1039 Okunma.
07 Ocak 2019
DÜNÜN VE BUGÜNÜN EVLİLİKLERİ
744 Okunma.
05 Ocak 2019
KURŞUN DÖKME
1033 Okunma.
31 Aralık 2018
HERKES PAYINA DÜŞENİ ALSIN
867 Okunma.
26 Aralık 2018
TABULAR, ÇIKMAZLAR VE ÖRNEK BİR KİŞİLİK
1091 Okunma.
25 Aralık 2018
ZEYTİN GÜZELLEMESİ
908 Okunma.
22 Aralık 2018
DÜNDEN BUGÜNE DEVELEME
1003 Okunma.
19 Aralık 2018
KANAYAN YARA KAN DAVASI
2599 Okunma.
18 Aralık 2018
YEREL GAZETEYE GEÇEN EMEKLER BERTARAF EDİLMEMELİ
785 Okunma.
17 Aralık 2018
“NANKÖRLÜK SEVGİNİN MEZARIDIR”
3679 Okunma.
30 Kasım 2018
BELEDİYE SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN
1256 Okunma.
29 Kasım 2018
URFA’DA AKŞAM
869 Okunma.
28 Kasım 2018
“YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA”
1193 Okunma.
24 Kasım 2018
URFA AĞZI DİYE YAZANLAR
2108 Okunma.
22 Kasım 2018
YEŞİLLİK MUTLU YAŞAMIN GEREĞİDİR
1047 Okunma.
16 Kasım 2018
MÜSLÜM AKALIN VE ŞİİR “ESKİ GÜNLERDEN KALAN”
1400 Okunma.
06 Kasım 2018
SAMİMİ İNSAN, DEĞERLİ DOST
946 Okunma.
25 Ekim 2018
ÖĞRENCİ ANDI GERİ Mİ GELİYOR
1039 Okunma.
22 Ekim 2018
URFA OLARAK NİHAT ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKMALIYIZ
2086 Okunma.
16 Ekim 2018
GENÇLİĞE SAHİP ÇIKMAK
1143 Okunma.
08 Ekim 2018
EDEP VE ASALET SOYU YUTAR
1504 Okunma.
05 Ekim 2018
HÜKMEDEN DİL VE MAĞDUR DİLLER
1155 Okunma.
02 Ekim 2018
YENİ KELİMELERLE TÜRKÇE VE URFA AĞZI
2115 Okunma.
01 Ekim 2018
SURİYELİLER VE BİZLER
973 Okunma.
29 Eylül 2018
YAŞAM ZİRVEYE TIRMANIŞTIR
1085 Okunma.
27 Eylül 2018
MEZOPOTAMYA’NIN KIRGIN ÇİÇEKLERİ
1329 Okunma.
22 Eylül 2018
ABDAL VE URFA AĞZI
1412 Okunma.
18 Eylül 2018
WARÊ HURRİYAN
1190 Okunma.
13 Eylül 2018
TARSUS’TA İMZA VE YENİ DOSTLAR
1409 Okunma.
12 Eylül 2018
MERSİN’DE İMZA GÜNÜ
1044 Okunma.
27 Ağustos 2018
“BAYRAM GELMİŞ NEYİME/ KAN DAMLAR YÜREĞİME”
1765 Okunma.
16 Ağustos 2018
ÇEVREYİ SAHİPLENME
1615 Okunma.
14 Ağustos 2018
AH FIRAT AH FIRAT!
1193 Okunma.
13 Ağustos 2018
ÇIKAR ÇEKİŞMESİ
1095 Okunma.
11 Ağustos 2018
SÖZLERİ, FIKRALARI ÖNEMSEMEK
1195 Okunma.
01 Ağustos 2018
YAZI YAZMAK YETENEĞİN SANATA DÖNÜŞMESİDİR
1603 Okunma.
28 Temmuz 2018
KELİMELERLE HASBİHAL
1154 Okunma.
26 Temmuz 2018
GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI
1137 Okunma.
19 Temmuz 2018
GÜZELLİĞİYLE HASRETİYLE PORTAKAL
1480 Okunma.
10 Temmuz 2018
AİLE TOPLUM VE DEĞERLER- II
1149 Okunma.
09 Temmuz 2018
AİLE, TOPLUM VE DEĞERLER - I
1028 Okunma.
05 Temmuz 2018
AÇIKTA GIDA SATILMASI
1197 Okunma.
03 Temmuz 2018
GÖBEKLİTEPE UNESCO DÜNYA KÜLTÜREL MİRASI LİSTESİNE ALINDI
1225 Okunma.
02 Temmuz 2018
ŞANLILIK UNVANI, BİZLER VE URFA
1003 Okunma.
28 Haziran 2018
HASTANE VE HİZMET- TEŞEKKÜR
1575 Okunma.
14 Haziran 2018
URFA’DA BASIN ve SORUNLAR
1418 Okunma.
12 Haziran 2018
KISA AYRILIKLAR…
1022 Okunma.
11 Haziran 2018
AZ KALDI BAYRAM OLA!
1082 Okunma.
04 Haziran 2018
KIRLANGIÇI GÖREN MÜJDE VERSİN
1356 Okunma.
01 Haziran 2018
ELEŞTİRİ VE TAKDİR
1394 Okunma.
30 Mayıs 2018
BİRİLERİNE İFTİRA ATMAK
1211 Okunma.
25 Mayıs 2018
HZ. İBRAHİMİN MİSAFİR ARAMASI
2978 Okunma.
24 Mayıs 2018
BU RAMAZANDA İBRAHİM’İ OLMAK
1180 Okunma.
22 Mayıs 2018
SESSİZ VE SADE BİR KALEM MEHMET AKBAŞ
1204 Okunma.
14 Mayıs 2018
BARIŞ VE SEVGİ ÇEŞİTLEMESİ
1214 Okunma.
07 Mayıs 2018
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ
1257 Okunma.
04 Mayıs 2018
BİR KAÇ KELİME VE ANLAMLARI
2285 Okunma.
25 Nisan 2018
SİYASETİN GÜNDEMİ
1578 Okunma.
16 Nisan 2018
“YUSUF YUSUF”
1289 Okunma.
10 Nisan 2018
İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN
1174 Okunma.
03 Nisan 2018
ŞİLİKİ, URFA TATLISI
1554 Okunma.
02 Nisan 2018
DÜNDEN BUGÜNE ANILAR
1234 Okunma.
27 Mart 2018
KENDİN OLMAK
1347 Okunma.
27 Mart 2018
AŞIK VEYSEL ANISINA
1323 Okunma.
21 Mart 2018
DAYAK VE ŞİDDET TAVSİP EDİLMEZ
1342 Okunma.
17 Mart 2018
YİRMİ YIL DİLE KOLAY
1755 Okunma.
16 Mart 2018
SU GİBİ AZİZ OLUN
1240 Okunma.
12 Mart 2018
MİNYATÜR SAVAŞLAR, HALİL COŞKUN ROMANI
1391 Okunma.
08 Mart 2018
TARİHİ YOK ETMEK ŞEHRİN KİMLİĞİNİ YOK ETMEKTİR
1550 Okunma.
07 Mart 2018
HUZUR OPERASYONU
1318 Okunma.
06 Mart 2018
GAZETECİLİK MESLEĞİNE DEĞER VERMEK
1332 Okunma.
27 Şubat 2018
GEÇMİŞİNİ BİLMEK
1508 Okunma.
24 Şubat 2018
HER GÜZEL SÖZ SEVGİNİN ESERİDİR
1491 Okunma.
21 Şubat 2018
TAZİYE EVİ VE YAPILMASI GEREKENLER
2659 Okunma.
19 Şubat 2018
MEHMET BÖKE’NİN ŞİİRİ
1647 Okunma.
10 Şubat 2018
İNSANLAR VE HAŞERELER
1277 Okunma.
08 Şubat 2018
URFA’YI HASBİ SEVMEK…
1382 Okunma.
07 Şubat 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1536 Okunma.
06 Şubat 2018
MEVLANA’YI ANMAK MI YOKSA ANLAMAK MI?
1234 Okunma.
26 Ocak 2018
ELEKTRİK DEYİNCE
1257 Okunma.
25 Ocak 2018
UĞUR VE UĞURSUZLUK - II
3524 Okunma.
24 Ocak 2018
UĞUR VE UĞURSUZLUK – I
1200 Okunma.
22 Ocak 2018
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1803 Okunma.
20 Ocak 2018
İNSAN HAKLARI BİLİNCİ EDİNMEK
1157 Okunma.
18 Ocak 2018
FIKRALAR
2297 Okunma.
16 Ocak 2018
ÖLÜMÜN VE HATIRLATTIKLARI
1157 Okunma.
13 Ocak 2018
ŞANLIURFA SIRA GECESİ GELENEĞİ VE TÜRKÜLERİ
1587 Okunma.
09 Ocak 2018
HALİL COŞKUN’UN KALEMİNDEN “AYRIKOTU”
1438 Okunma.
08 Ocak 2018
ÇEVREYİ SAHİPLENME
1260 Okunma.
05 Ocak 2018
TOPLUMSAL VEFA
1351 Okunma.
04 Ocak 2018
ÇIRAKLIKTAN PATRONLUĞA KAŞIBEYAZ
1272 Okunma.
03 Ocak 2018
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
1162 Okunma.
01 Ocak 2018
GURBET, SILA VE HASRET
1874 Okunma.
28 Aralık 2017
TÜRKÜLERLE URFA VE YAŞAM
1352 Okunma.
27 Aralık 2017
BU YEMEĞE BU DUA
1269 Okunma.
21 Aralık 2017
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1448 Okunma.
20 Aralık 2017
GENÇLİGE SAHİP ÇIKMAK GEREK
1318 Okunma.
14 Aralık 2017
SOKAK ÇOCUKLARI DEĞİL ÖTEKİ ÇOCUKLAR
1294 Okunma.
07 Aralık 2017
İFTİRA VE METHİYELERE REDDİYE
1409 Okunma.
05 Aralık 2017
ÖĞRETMENLİK BİR SEVDADIR
1379 Okunma.
04 Aralık 2017
DÖRT MEVSİME, DÖRT İSİM
3888 Okunma.
02 Aralık 2017
YAĞMUR DUASI VE ÇÖMÇE GELİN
2470 Okunma.
01 Aralık 2017
HASAN RASTGELDİ
1533 Okunma.
30 Kasım 2017
TÜRKÜLER ACILARIN SESİDİR
1392 Okunma.
28 Kasım 2017
ÖĞRETMEN EK İŞ PEŞİNDE
1403 Okunma.
27 Kasım 2017
BİR ÖĞRETMENLER GÜNÜ
1319 Okunma.
22 Kasım 2017
URFA BASIN TARİHİ VE YEREL GAZETECİLİK
1422 Okunma.
20 Kasım 2017
İYİ PARTİ, YAŞANANLAR, BEKLENTİLER
1402 Okunma.
17 Kasım 2017
DÜĞÜN SEVİNCİN DIŞA VURUMUDUR
1593 Okunma.
14 Kasım 2017
ATATÜRK’Ü SEVMEK
1459 Okunma.
09 Kasım 2017
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER
1633 Okunma.
06 Kasım 2017
UÇAK YOLCULUĞU VE ESPRİLER
1913 Okunma.
04 Kasım 2017
ZİYARETLER
1582 Okunma.
01 Kasım 2017
GÜL İLHAM KAYNAĞI- III
1767 Okunma.
31 Ekim 2017
GÜLE ÂŞIK OLUNMAZ MI? - II
2016 Okunma.
30 Ekim 2017
ZEMHERİDE AÇAN YEDİ VEREN GÜLLER-I
1941 Okunma.
28 Ekim 2017
OSMAN ERKAN’IN YENİ ŞİİR KİTABI “EĞRİ OTURAN”
1785 Okunma.
20 Ekim 2017
AHLAKSIZLIĞIN DANİSKASI
1731 Okunma.
19 Ekim 2017
SELAHATTİN UTKUN’UN “KURŞUN RENGİ GÜNLER” KİTABINA DAİR
1776 Okunma.
18 Ekim 2017
ÖĞRETMEN OLMAK BİR AYRICALIKTIR
1646 Okunma.
12 Ekim 2017
HIRSIZLIĞA SIĞINANLARA
1815 Okunma.
11 Ekim 2017
KALEM ERBABINA SELAM YOLUMUZA DEVAM
1620 Okunma.
09 Ekim 2017
DİL BAYRAMI
1618 Okunma.
07 Ekim 2017
GEÇMİŞE HAYIFLANMAK
1847 Okunma.
05 Ekim 2017
DAĞLAR VE BİZ
1734 Okunma.
04 Ekim 2017
OKUMAK IŞIĞI YAKALAMAKTIR
1664 Okunma.
26 Eylül 2017
GEVENDE FIKRALARI
2186 Okunma.
22 Eylül 2017
İNSANSI HAŞERELER VE DİĞERLERİ
1640 Okunma.
21 Eylül 2017
OKUMANIZ GEREKEN BİR YAZI
2067 Okunma.
20 Eylül 2017
SİVEREK VE KIRILAN HEYKEL
1661 Okunma.
18 Eylül 2017
NEDEN DAĞLAR?
1810 Okunma.
16 Eylül 2017
KELİMELERİN DERİN SEVGİSİ
1526 Okunma.
14 Eylül 2017
UNVAN NEREDE KULLANILIR
1662 Okunma.
12 Eylül 2017
SARI SICAKLAR VE ÜLKE SİYASETİ
1679 Okunma.
05 Eylül 2017
TRAFİK VE BİZLER
2206 Okunma.
30 Ağustos 2017
HIRSIZLIĞA SAYGINLIK KAZANDIRANLAR UTANSIN
1780 Okunma.
29 Ağustos 2017
FIKRALAR
2000 Okunma.
28 Ağustos 2017
AÇIK HAVA MÜZESİNE HOŞ GELDİNİZ
1578 Okunma.
25 Ağustos 2017
YAZARLIK VE BEN
1656 Okunma.
23 Ağustos 2017
KUL HATASIZ OLMAZ, YA İMAM
1682 Okunma.
22 Ağustos 2017
KONU ELEKTRİK OLUNCA
1585 Okunma.
19 Ağustos 2017
KÖYLÜ OLMAK SUÇ DEĞİL…
1696 Okunma.
17 Ağustos 2017
ZİYARETLER
1683 Okunma.
12 Ağustos 2017
DEĞERLER KAYBEDİLDİKÇE İNSANLAR YOKSULLAŞIR
1768 Okunma.
10 Ağustos 2017
GENÇLİK VE BİZLER
1756 Okunma.
08 Ağustos 2017
ADABI MUAŞERET/ GÖRGÜ KURALLARI
2879 Okunma.
07 Ağustos 2017
DİLENENLER İÇİN BARINMA MERKEZİ
1605 Okunma.
31 Temmuz 2017
İSİMLERİN TARİH, KÜLTÜR VE TOPLUM ÜZERİNDE ETİKLERİ
1881 Okunma.
26 Temmuz 2017
TİŞÖRT YAZILARI
2019 Okunma.
25 Temmuz 2017
BASIN BAYRAMINA GEREKEN ÖNEMİ VERMEK
1733 Okunma.
22 Temmuz 2017
BAKANLIK VE URFA
1960 Okunma.
18 Temmuz 2017
LEYLİM LEY
10884 Okunma.
15 Temmuz 2017
BU NASİHATLARDAN DERS ALIR MIYIZ?
1900 Okunma.
14 Temmuz 2017
URFA HALK MÜZİĞİDE CEMİL CANKAT VE OĞLU AHMET CANKAT
4047 Okunma.
10 Temmuz 2017
ENTELEKTÜEL YALNIZLIK
1963 Okunma.
05 Temmuz 2017
YÜRÜYÜŞ, ADALET VE BİZLER
1911 Okunma.
04 Temmuz 2017
URFA TATLISI
1571 Okunma.
30 Haziran 2017
GURBET, SILA VE HASRET
1702 Okunma.
28 Haziran 2017
KISA AYRILIKLAR UZUN MUTLULUKLARA VESİLEDİR
1592 Okunma.
24 Haziran 2017
KÖTÜ RUH VE SİLAH
1653 Okunma.
23 Haziran 2017
ÇOCUKLUĞUMUZ VE OYUNLARIMIZ
1615 Okunma.
20 Haziran 2017
DOĞDUĞU KENTTİ SEVMEK
1689 Okunma.
19 Haziran 2017
GENÇLİK VE AFFEDİLMEYEN YANLIŞLAR
1616 Okunma.
17 Haziran 2017
DİLENCİLİK
1790 Okunma.
14 Haziran 2017
ZEYTİN GÜZELLEMESİ
1731 Okunma.
12 Haziran 2017
"GEBECE"
1848 Okunma.
02 Haziran 2017
ÇANAKKALE GEZİSİ BİTMEZ - V
1623 Okunma.
01 Haziran 2017
ÇANAKKALE GEZİSİNE DEVAM- IV
1627 Okunma.
31 Mayıs 2017
GELİBOLU YARIM ADASINDA GEZİ - III
1603 Okunma.
30 Mayıs 2017
ÇANAKALEYE İNİYORUZ- II
1614 Okunma.
29 Mayıs 2017
ÇANAKKALE'YE YOLCULUK - I
1667 Okunma.
22 Mayıs 2017
KADİM TARİHİ SAHİPLENME
1651 Okunma.
19 Mayıs 2017
NEFRET VE HAKARET
1640 Okunma.
17 Mayıs 2017
SAYGINLIK İFADE EDEN KELİMELER
4145 Okunma.
16 Mayıs 2017
URFA, DÜNDEN BUGÜNE
1679 Okunma.
13 Mayıs 2017
DEVELERDEN GERİYE KALAN
1718 Okunma.
12 Mayıs 2017
DİN; İNSANLARIN MUTLULUK SIĞNAĞIDIR
1749 Okunma.
11 Mayıs 2017
İNSANLIK ADINA
1988 Okunma.
09 Mayıs 2017
KENDİSİYLE BARIŞIK YAŞAMAK
1713 Okunma.
08 Mayıs 2017
DEVLETİN GÜCÜ ADALETLİ OLMAKTIR
1929 Okunma.
06 Mayıs 2017
SÜTTEN DİLİ YANAN
1891 Okunma.
05 Mayıs 2017
MARKALAŞMA VE GASTRONOMİ TURİZMİ
1761 Okunma.
03 Mayıs 2017
KARANLIK GECENİN SIRRI
1705 Okunma.
01 Mayıs 2017
BAHAR ÖZGÜRLÜĞÜN SESİDİR
1662 Okunma.
24 Nisan 2017
KIRLANGIÇI GÖREN MÜJDE VERSİN
3604 Okunma.
20 Nisan 2017
ŞAHİN DOĞAN VE RUHUMUN MASALI ŞEHR-İ URFA
1771 Okunma.
19 Nisan 2017
“BARIŞ SONRASI BÜYÜK TÜRKİYE”
1611 Okunma.
18 Nisan 2017
DÜGÜMLENEN SEVDALAR
1858 Okunma.
14 Nisan 2017
KERKÜK TÜRKMEN ŞEHRİ Mİ?
1794 Okunma.
13 Nisan 2017
KÜTÜPHANE VE BİZ
1613 Okunma.
03 Nisan 2017
EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE HAMLE
1640 Okunma.
01 Nisan 2017
TEKTEK DAĞLARININ DOĞALLIĞI TÜKENMEKTEDİR
1666 Okunma.
30 Mart 2017
CELAL BEHLÜL’DEN GERİYE DÜŞÜNDÜKLERİM
1738 Okunma.
28 Mart 2017
“KARAÇI KIZ HATUN OLMAZ”
4118 Okunma.
25 Mart 2017
KÜLTÜR VE FIKRALAR
1801 Okunma.
24 Mart 2017
UĞUR VE UĞURSUZLUK
3360 Okunma.
23 Mart 2017
SÖZ MİLLETİN
1754 Okunma.
18 Mart 2017
ANILARDAN BU GÜNE SEVGİ VE SAYGININ ERDEMİ
1716 Okunma.
17 Mart 2017
ÖLÜM VE HATIRLATTIKLARI
1589 Okunma.
16 Mart 2017
KEDİLER VE İNSANLAR
1709 Okunma.
15 Mart 2017
MONOTON HAYAT, FASİT DAİRE
1628 Okunma.
11 Mart 2017
URFA KEBAP KOKUYOR
1754 Okunma.
10 Mart 2017
ŞAM'IN ŞEKERİ VE IRKÇILIK
1667 Okunma.
09 Mart 2017
BİLİNMEYEN DİLLE EDEBİYAT
1671 Okunma.
08 Mart 2017
KADINLAR VE BİZLER
1564 Okunma.
03 Mart 2017
HER EV BİR KÜLTÜR HAZİNESİDİR
1642 Okunma.
01 Mart 2017
DÜNYA MUHASEBECİLER GÜNÜ
2284 Okunma.
28 Şubat 2017
TEKTEK DAĞLARINDAKİ KÜLTÜREL MİRAS KORUNMAYI BEKLİYOR
1669 Okunma.
27 Şubat 2017
AYAKLAR BAŞ, BAŞLAR AYAK OLUNCA
2711 Okunma.
22 Şubat 2017
KENDİN OLABİLİYORSAN NE MUTLU
1691 Okunma.
20 Şubat 2017
SANATA DEĞER VERME
1747 Okunma.
18 Şubat 2017
SİGARAYI BIRAK YAŞAMAYA BAK
1699 Okunma.
16 Şubat 2017
BARIŞI KURUMSALLAŞTIRAN ADAM
1794 Okunma.
15 Şubat 2017
HER KELİME HAK ETTİĞİ YERDE KULLANILMALI
1706 Okunma.
13 Şubat 2017
KÜLTÜREL MİRASI SAHİPLENMEK
1665 Okunma.
04 Şubat 2017
ELEŞTİRİ VE YAZI
1839 Okunma.
03 Şubat 2017
BARIŞIN ÖNCÜSÜ
1766 Okunma.
31 Ocak 2017
KORKU VE SEVGİ
1734 Okunma.
24 Ocak 2017
ŞİDDETİN MECLİSTEN HALKA YANSIMASI
1661 Okunma.
16 Ocak 2017
ÇIRADAN GÜNÜMÜZE, CEREYAN
1775 Okunma.
14 Ocak 2017
FIKRALARLA SURUÇ
2453 Okunma.
13 Ocak 2017
MUTLULUĞUN YOLU
1660 Okunma.
10 Ocak 2017
“KUSUR ÖRTMEKTE GECE GİBİ OL"
1790 Okunma.
04 Ocak 2017
İNSANLIĞIN ERDEMİ VE ÜLKE GÜNDEMİ
1771 Okunma.
29 Aralık 2016
TİKTAKLAR VE BİZLER
1720 Okunma.
28 Aralık 2016
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
2002 Okunma.
26 Aralık 2016
DÜNYA MENFAATİ İÇİN
1877 Okunma.
24 Aralık 2016
SAĞDUYULU OLMA
1641 Okunma.
22 Aralık 2016
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
1648 Okunma.
21 Aralık 2016
SOKAK ÇOCUKLARI DEĞİL ÖTEKİ ÇOCUKLAR
1755 Okunma.
18 Aralık 2016
O DEĞERLER GERİ GELİR Mİ?
1702 Okunma.
13 Aralık 2016
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
1826 Okunma.
30 Kasım 2016
SOKAKLARIN DİLİ
1740 Okunma.
28 Kasım 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ BANA ÇOK ŞEY HATIRLATIR
1707 Okunma.
22 Kasım 2016
TOPLUMU GÜZELLİKLERLE BULUŞTURMA
1717 Okunma.
07 Kasım 2016
İDAMDAN KİMSE FAYDA UMMASIN
1683 Okunma.
05 Kasım 2016
ZİYARETLER
1757 Okunma.
29 Ekim 2016
CUMHURİYETİ SEVMENİN HAZZI
1822 Okunma.
24 Ekim 2016
GÖBKLİTEPE'Yİ SORGULATMA
1770 Okunma.
17 Ekim 2016
YAZMADAN OLMUYOR
1820 Okunma.
04 Eylül 2016
UÇAK YOLCULUĞU VE ESPRİLER
1919 Okunma.
Haber Yazılımı