Yazı Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:47 Bu yazı 854 kez okundu
 
SAMİMİYET YOKLUĞU VE ÇELİŞKİLER YUMAĞI
Mehmet POLAT
 
 

İslâm'ın boğazdan aşağı inmediği bu zamanda, nasıl bir girizgâh yapmayı, doğrusu bilmiyorum. Ölçüsü kaçmış israftan mı, vurdumduymazlık, nemelâzımcılığımızdan mı bahsetsem? 

Daha vahimi insanım diyenin, duyduğunda ruhunun en ücra köşesinden acısını htiği durum, Kur'ân'ı hehu-hevâ, süfli emellerimize göre tercüme edip, yorumlama garabeti. Bize akıl, şuur, iz'an ve bâsiret ver Allah'ım. Hani öyle diyor ya şair: "Bir hayata çattık ki hayatta kurmuş pusu…"

Bu bağlamda Kur'ân-ı Kerim'in, Seyid Abdûllatif'in ifadesiyle, her biri ayrı telden çalan farklı grupların "iddialarını doğrulayıcı bir araç konumuna düşürüldüğüne" şâhit oluyoruz. Yani kendimizi Kur'ân'a göre tarif edeceğimize, Kur'ân'ı kendimize (yaşantımıza) uydurmaya çalışıyoruz. "Kim Kur'ân'ı kendisine uydurursa, Kur'ân onu yüzüstü cehenneme atar."  Hz. Ömer

 Hâl hareketlerimizde sahtekârlık, yüzlerimizde riyâ, gösteriş dökülüyor. Desinler sendromuna dûçar olup gidiyoruz. Yapılan hâyır hasenatın, zerre miskal ehemmiyeti kalmamış. "Samimiyet yokluğu"ndan Yaradan ile aramıza derin ve kalın perdeler çekilmiş. Allah'ın yardımı kesilmiş, Müslüman'ım diyenin, hiçbir kerâmeti zuhur etmiyor. Derin derin düşünmemiz gerekirken, sanki "ahiret hayatı"nı garantilemiş gibi havalara bürünüyoruz.

 Ramazan Ayı'ndayız, vakıf, dernek, sendika ile bu sahada faaliyet gösteren cemaatlerin, başkan ve yönetimdekilerine sesleniyorum. Hiçbiriniz "layüsel" değilsiniz. İsraftan kaçının, toplu yemek vermeyi, aklınızın ucundan bile geçirmeyin. İllâki yapacaksanız, ucuz şeylerle geçiştirin. Simit, pahalı olmayan hurma, su gibi nimetleri ikram edin. Vallahi vebâlden kurtulamazsınız.
 
Dört gözle yolunu gözlemleyip, "bir gıda kolisi" bize gelir mi acep? diye bekleşen, bir yıl boyunca, etin tat ve kokusunu duymayan nice aileler vardır. Hepimizin malumudur, bunların yaralarını sarmaya çalışalım. Makbule geçecek olan budur. Gerisi laf-û güzaftır. 

Yurtdışına çıkışlar hep aynı kişilerce ve "çok sayılı" olarak gerçekleştiriliyor. Bir kişinin görebileceği işi, iki, üç bazen bu sayı on'lara kadar varıyor. "Şahsi masraflar" dudak uçuklatacak düzeye varıyor. Lütfen beyler kendimize gelelim. İşte burada da "tasadduk" ediyoruz diyorsanız, Allah kabul etsin. Lâkin bu "çok sayılı" gidişlerden kaçınmaya çalışalım.
 
Biliyoruz ki Allah Resulü (sav) Kur'ân-ı Kerim'i ashabına okumakla yetinmedi. Onlara tebliğ etti, açıkladı, anlattı, öğretti, talim etti. İlkeleri doğrultusunda onları arındırdı. Bu hâl muhataplarının kalplerine tesir etti. Düşünce ve zihin dünyalarında, sonra davranışlarında muazzam değişimlere yol açtı. 

Bugün eksikliğini çektiğimiz husus, Kur'ân'ın tabiriyle "Niçin yapmadığınız veya yaşamadığınız şeyleri" söylüyorsunuz? Emrinden uzaklaşmamızdır. Düğünlerimizde, bir gün envâ-i çeşit rezillikleri (davul zurnalı, her türlü çalgılı) sergiliyoruz. İkinci gün gelsin, resmi ve özel törenlerimizde olduğu gibi, önce saygı duruşu sonra mevlitler, Kur'ân'dan bölümler…
 
Müslümanlığımıza Maşallah, at martini Debreli Hasan dağlar inlesin! Breh! Breh! Breh! Allah nazardan korusun. "Siz inandığınız gibi yaşamasanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız." Tıpatıp uyuyor mu uymuyor mu bize? Yorumu siz yapın. Hani en azından Müslüman'ın duâsı kabul olurdu. Vefat ederken şehâdet kelimesiyle ruhunu teslim ederdi. İstisnaları saymıyorum ama geneline baktığımızda; durum içler acısı, akıbet felaketten beter…
 
Tüm sebebi "samimiyet yokluğu" olmasındandır. Bir yere el atmak gerekiyorsa, önce "ne menfaatim" var? zihnimizde yıldırım hızıyla geçiyoruz. "Fabrika ayarları" diye bir tabiri sık sık söyleriz. 

Ona dönmemiz lâzım, hem de tez elden. Yoksa "bu çaba, bu cehd" öncülerde kalırsa ki öyle görünüyor, kaybeden biz oluruz. Üstüne basa basa söylüyorum, platform bünyesinde STK'ların tekrar tekrar bir araya gelerek, israftan nasıl kaçınılır, korunulur konusunda (babında) istişâreler yapmalarını istiyoruz. "Münkerden uzak, riyâ kokmayan" topluca bir kararın alınması hepimizi mutlu eder. "Bu bizim geleneksel âdetimiz, her yıl yaptığımız Ramazan şenliği (daveti) vs. gibi" bahanelere sığınıp, her biri bir baş çekerse, kusura bakmayın, bundan kerâmet aramak beyhûde olur. Müslümanların evini barkını yerle yeksân eden, lüks, ihtişam, gösteriştir. 

Adam en pahalısından bir arabaya, fiyatını siz tasavvur edin, biniyor. Bunca ezilen varken, fiyatı uygun birine binsen olmaz mı? Dediğimiz de :"Allah Resulü iyi bir bineğe binin" diye, iftira ediyorlar. Söylemiş ama böylesine fiyatı uçuk birisine binin, dememiş…

 Muhafazakâr kesim (İslâmi kesim) bir zihin karışıklığı içerisindedir. Şöyle;  Allah dışarıdaki geçimi aile reisi "erkeğe" yüklemiş, denildiğinde "Oo sen de eski kafasın." diye hemen feveranla, bu zamanda kadın çalışmasa, ev nasıl geçindirilir? güzellemesini önüne koyuyorlar. Efendimizin hanımı, bir "iş hanımı" idi, karalanmasında bulunup, emsâl gösteriyorlar. 

Zira yüzler kösele olmuş. Utanma sâiki de dağları aşıp, gitmiş. Yeryüzü Hatice anamız gibi, bir kadını ne gördü ne de kıyamete dek görecek. "İş kadını'dır" tabirini kullanan birçok Müslüman'a tanık oluyoruz. Eğer gerçek Mü'min isek Mü'min'liğimizi kuşanalım. Bu gibi ağır "bühtanlardan" kaçınalım. O bir "iş kadını" değil, Allah Resulü'ne "çölü, deniz eden" hakikî bir eş ve dosttur.

 Bir Pakistanlı kardeşimizin tespitiyle "şimdi geldiğimiz noktada, bizi birleştiren tek unsur" olan İslâm, "ayrılık" nedenimiz oldu. Her Camiî, her medrese bir "fırka" oldu. Bugün İslâm ümmeti için en büyük tehlike; cemaat kavramının, ümmet kavramının önüne geçmesidir. 

"Samimiyet yokluğu"ndan egolarımızın esiri olduk. Allah sonumuzu hâyır eylesin…

 
Etiketler: SAMİMİYET, YOKLUĞU, VE, ÇELİŞKİLER, YUMAĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı