Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 10:20 Bu yazı 97 kez okundu
 
SAĞLIK TURİZMİ VE KALKINMA - 3
Serhat HIŞIRLI
hawk_ayi@outlook.com
 
 

İçinde bulunduğumuz süreçte hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler bu bilinç ekseninde fiziken ve ruhen daha sağlıklı toplumsal yapının meydana gelmesi için çaba sarf etmektedirler. Ülkelerin sağlık sektörüne yapmış olduğu harcamaların büyüklüğü kadar bu kaynakların nasıl kullanıldığı da önem arz etmektedir.

 Kişi başına düşen kamu ve özel sağlık harcamalarının bebek ölüm hızını düşürdüğü ve ortalama yaşam beklentisini artırdığı görülmektedir. Politika yapıcılarının sağlık sektöründe yatırım yapacak girişimcilere sunacağı teşviklerin sağlık çıktılarını pozitif yönlü etkileyeceği ifade edebiliriz. 

Bebek ölüm hızını düşürmede ve yaşam beklentisini yükseltmede başarılı olan ülkelerin vatandaşlarının kişisel gelirlerinin de dolaylı yoldan artmasını bekleyebiliriz. Bu şekilde kamu ve özel sağlık kesimlerinde yapılacak yatırımların kişisel geliri de artıracağını söyleyebiliriz (Sever, 2019)

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından hazırlanan ve yayınlanan insani kalkınma raporunda ülkeler gelişmişlik seviyesine göre değerlendirilmektedir. Bu raporlarda ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin ölçülmesinde önemli kıstaslardan biri de ülke vatandaşlarının yaşama süresidir. 

İnsanların yaşama süresi genelde o ülkede yapılan sağlık harcamalarının niceliği ve niteliğiyle doğru orantılıdır. Ülkelerin kurdukları sağlık sistemleri hem içeriden hem dışarıdan insanların talebi için önemlidir. 

Birleşmiş milletler 2002 yılında daha iyi ve daha güvenilir veri toplamak için Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistik Kılavuzu yayınladı. Sağlık turizmi de bu kapsamdaydı. 2012 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletlere kayıtlı sadece 72 ülkenin 'Turistin sağlığı kapsamında yapılan harcamalar' başlıklı listeye uygun veri gönderdiği görüldü. Sağlık turizmi temalı harcamalarda ise sadece 26 ülkenin kayıt girdiği görüldü. 

Kayıt bildiren ülkeler arasında sağlık turizminden en fazla ekonomik büyüklük ürettiği iddia edilen Hindistan, Tayland ve Meksika bulunmuyordu. Bu nedenle sağlık turizminde dünya ticaretinin büyüklüğüne ait veriler genellikle öngörüler ve tahminler üzerinden gitmektedir.  (Tontuş s.5) 

Deloitte gibi çeşitli özel sektör kuruluşları bu konularda araştırma ve raporlar yayınlamaktadırlar. Buradan gelen verilerle sektörün değerlendirilmesi genelde konuyla ilgilenenler açısından veri sunmaktadır.

Global sağlık harcamalarının 2020 yılına kadar 8,7 trilyon Bileşik Devletler dolarına (USD) ulaşması öngörülmektedir, 2015 itibariyle bu tutar 7 trilyon USD'dir. (Deloitte, 2017)

Toplam dünya ekonomik büyüklüğünün 2020 yılı için IMF tarafından 138,3 trilyon USD olarak tahmin edildiği öngörülürse, 2020 global sağlık harcamalarının önemi daha iyi anlaşılabilecektir.

 
Etiketler: SAĞLIK, TURİZMİ, VE, KALKINMA, -, 3,
Yorumlar
Haber Yazılımı