Yazı Detayı
28 Temmuz 2017 - Cuma 07:03 Bu yazı 627 kez okundu
 
SABİR RÜSTEMXANLI İLE
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Şiir nedir, şair kimdir veya şair ne iş yapar? gibi klasik bir soru-önerme ile söze başlamak istiyorum. Şiir, mübalağasız neredeyse insanla yaşıt olan bir edebiyat türü. Eğer 'ninni'yi de şiirin ilk türü olarak kabul edecek -ki öyle görmek lazım-, bu anlamda şiir, insanın kendini bulduğu veya bulmaya başladığı bebeklik döneminden itibaren, edebiyatın bir türü olarak insanın gelişim evrelerini de içine alacak şekilde bir seyir izlemiştir, denebilir. Bu, Arap atasözünde söylendiği gibi "şiir, insan hayatının arşivdir" mealindeki kanaate uymuş oluyor, bir bakıma.

Evet, şiir insan hayatını kayıt altına alan bir türdür, bir arşivdir. Bu anlamda şairler, insan hayatının bütün evrelerini yakından gören ve birebir tanık olan kişiler olarak tarih,  sosyoloji vesaire diğer bilimler ile birlikte inanların yaşadıklarını, hislerini, özlemlerini… bize aktarırlar. 

Özellikle savaş, istila, sürgün, göç, mücadele, vatan savunması gibi konularda şairler, şiirler yazarak halkı hem daha duyarlı olmaya çağırırlar hem de bu sırada yaşananları kayıt altına almış olurlar. Bu bakımdan şiir ve şairlerin görevi oldukça önemlidir. Bunun yanında çoğu zaman şairin işi, şiir yazmakla kalmıyor; vatan savunmasında, özgürlük arayışında, mücadelenin içinde, en başında görebiliyoruz. Bazen gerilla, bazen lider olarak en ön safta savaşa katılabiliyor.

Buradan şuraya gelmek istiyorum. Geçen hafta sonu Eyyubiye Belediyesi'nin ev sahipliğinde Şanlıurfa'da bulunan Şair Sabir RÜSTEMXANLI ile beraberdik. Azerbaycanlı olan Şair Sabir RÜSTEMXANLI, Kasım 1998'de Karabağ'ın Ermenistan'a bağlanmasına karşı meydanlara çıkan 1 Milyon insanın katıldığı gösterileri bizzat yönetti. 20 Ocak 1990'da Sovyet Ordusu'nun Bakü'yü işgal ederek 137 Azeri'yi şehit etmesine sert tepki gösterdi. Aynı yıl yapılan milletvekili seçiminde milletvekili seçildi. 18 Ekim 1991'de Azerbaycan'ın Bağımsızlık Deklarasyonu'na imza atarak Basın Yayın ve Enformasyon Bakanı oldu.

Azerbaycan'ın bağısızlığı için mücadele veren Sabir RÜSTEMXANLI, şiirlerinde ve diğer eserlerinde özellikle 'Milli' konuları işlemiş bir şair, bunun yanında bir gerilla, bir devlet adamı. Vatan, millet, bayrak, din (İslam), kardeşlik, birlik gibi konular Onun şiirinin temelini oluşturmaktadır. Kendini Halk Şairi olarak tanımlayan Rüstemxanlı, zaman zaman hece veznini kullanmakla beraber, aşıklık geleneği ve tekke şiiri geleneğinin izlerini şiirlerinde görmek mümkün. Buna rağmen serbest şiirlerinde de hece vezninin zevkini görebiliyoruz. Onun şiirlerinin çoğu roman gibi akıcı bir üsluba sahip; işlediği konuyu giriş-gelişme-sonuç denklemi içinde şiir boyunca ele alıp bir sonuca bağlıyor. Bu üslup içinde tarihi bir olayı şiir disiplini içinde aktarır.  

 
Etiketler: SABİR, RÜSTEMXANLI, İLE,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2018
Bugün
22° - 35°
Cuma
21° - 34°
Cumartesi
19° - 34°
Şanlıurfa

Güncelleme: 24.05.2018
İmsak
03:22
Sabah
05:04
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:42
Yatsı
21:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı