301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Şubat 2015 - Çarşamba 08:29 Bu yazı 1236 kez okundu
 
S T K'lar ve Gerçekler!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Sivil Toplum Kuruluşları; Devletten bağımsız olarak çalışan, siyasi, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçlar güden ve bunları gerçekleştirmek için gerektiğinde bilimsel ve istatistikî raporlar hazırlayarak ikna edici eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır." diye tanımlanmaktadır.  
 
Tanımlar maalesef her zaman vakıaya uymuyor.  Nitekim evrensel ve yerel STK'lar  için  böyle bir ideal tanım yapıladursun, gerçekte durum bu hal üzere olmadığı herkesçe bilinmektedir. Dolayısıyla oda, sendika, vakıf ve dernekler adı altında faaliyet gösteren STK'lar için yukarıya aldığımız  tanım bir temenniden öteye geçememektedir.
 
 Gerçek şu ki; topluma hâkim olan her amentü topluma kendi rengini verir. Egemen amentüyü kendine göre yorumlayan hikümetlerde de kalıcı olabilmek adına bir statüko inşa ederler. Bunun doğal bir sonucu olarak toplum bünyesinde doğup gelişen STK'lar da hâkim olan ideolojinin ve inşa edilmiş statükonun rengini taşırlar. Nitekim Laik ve Demokratik bir amentünün kontrolü ele geçirdiği günümüz dünyasında mevcut bütün global ve yerel Sivil Toplum Kuruluşları  seküler amentünün ve yerel statükoların rengini taşıdıkları gün gibi ortadadır.
  
Gerek ülke bazında çalışmalarını sürdüren oda, dernek, vakıf, mesleki kuruluşlar ve sendikalar ve gerekse küresel bir boyutta faaliyet gösteren Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Yeşil Barış Örgütü, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay v.b. bütün STK'lar bilerek veya bilmeyerek hep laik / seküler bir dünya görüşünün taşıyıcılığını yapmaktadırlar. Ne dünya görüşü ve nede faaliyet bağlamında evrensel güç ve kurumlardan bağımsız hareket etmeyen/edemeyen uluslar arası  STK'lar, aynı zamanda söz konusu güçlerin siyasi, sosyal ve kültürel kodlarının da taşıyıcısı olmaktan kurtulmaları söz konusu değildir.
  
Yerel bazda da bu gerçek kendini bütün çıplaklığıyla gösterir. Devletler resmi kurumlarıyla nüfuz edemediği alanlara STK'lar ulaşmaktadırlar. Böylece varlığına yönelebilecek siyasi ve sosyal sistem dışı faaliyetleri engelleyebilmektedirler. Siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, çevreye v.s. alanlara dair hiçbir hareketliliğin kayıt dışı kalmamasını teminat altına almış olmaktadırlar. Rejim, anayasa, yasa ve kanunlarının olabilecek en yüksek seviyede etkin olmasını sağlanmış olmaktadırlar. Dahası  global ve yerel STK'ların  yönetimleri  izlemesi ve rapor etmesi bile egemen amentü temelinde olacaktır ki; statükoyu pekiştiren bir işlev gördüğünden kuşku yoktur. Diğer taraftan STK'ların iktidar ve muhalefetiyle siyasi partilerin arpalıkları ve arka bahçeleri olduğu gerçeğine vurgu yapılmaması konuyu eksik bırakacaktır.
 
Durum gerçeğe uygun olarak analiz edilip STK'ların fiilen yürüttüğü gerçek işlevi ortaya koyduğunda kimse aldanmış olmayacaktır. Ancak STK'lara aslında var olmayan bir güç atfedildiğinde toplumun itiraz, hesap sorma ve değişimi başlatma ve yönetme mekanizmaları uyutulmuş olacaktır.
  
Kaldı ki; fıtrattan gelen itiraz, hesap sorma ve değişim olgularının düşünsel ve eylemsel varlığı toplumlar için hayati bir önemi haizdir. STK'ların aldatıcı yüzü bu hayati mekanizmaları törpüleyebilir veya tamamen yok edebilir.
 
 İtiraz, hesap sorma ve değişim mekanizmaları yok olmuş toplumların zülüm ve istibdat altında sefil bir hayata mahkum olmaktan kurtulmaları ihtimal dâhilinde değildir.
 
 Bu gerçek ışığında bugün evrensel boyutta egemen olan laik demokratik amentü ile hesaplaşmak durumunda olan Müslümanların STK'lar ile avutulması tesadüf değildir. İslam uleması bu gerçeğin fark edecek potansiyele sahiptir.

Statükocu STK'larla avunmadığımız, köklü bir değişimin öncüsü şuurlu örgütsel yapıların boy gösterdiği gelecek vadeden bir toplum dileğiyle…

 
Etiketler: S, T, Klar, Gerçekler
Yorumlar
Diğer Yazılar
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
ALİM VE TEVAZU
Terörü Lanetlemek!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
YA ALLAH YA SABIR!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı