301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Mayıs 2017 - Perşembe 09:52 Bu yazı 841 kez okundu
 
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

'Ruhumun masalı/Şehri Urfa' bir kitap ismi… Kitabın yazarı, Şahin Doğan… Şahin Doğan bin dokuz yüz yetmiş sekiz Urfa doğumlu.

Sanat tarihi mezunu olan Şahin Doğan, halen Şanlıurfa Müzesinde Araştırma görevlisi olarak çalışıyor…

Şehri Urfa, Şahin Doğan'ın ikinci kitabı, Şahin Doğan 'Şehri Urfa' kitabında daha çok Urfa'nın tarihi mekânlarını, kentin manevi havasını yansıtmaya çalışmış… Aslında Urfa'yı tanıtmak, her Urfalının hayalidir. Ancak her Urfalı Şahin Doğan kadar şanslı değildir. Çünkü Şahin Doğan bu konuda lisanslı, yani hem kalemi güçlü bir yazar hem de sanat tarihi mezunu… Doğal olarak bizden bir sıfır önde!

Şahin Doğan, Kitabın önsözünde; "Urfa'da doğmakla Urfalı olmak aynı şey değildir." Diyor.

"Tıpkı İstanbul'da doğmakla İstanbullu olmak gibi…" diye devam ediyor.

Burada yazara hak veriyorum. İkisi arasında çok fark vardır. Çünkü aidiyet farklı, mecburiyet ayrı şeydir. Yazar devam ediyor;

"biri sadece biyolojik ve coğrafi bir aidiyeti işaretlerken, diğeri çok daha kapsamlı ve kültürel bir bilinçlik halini işaret eder…" diyor.

Bu konuda da yazarımız Şahin Doğan'a katılıyorum. Katılmadığım konular da var tabi…

Mesela; yazar kitapta kaynaklara yer vermiş, zaten kitabın içeriği de bunu gerektiriyor diyebiliriz. Ancak kaynakların doğruluğunu bu konuda araştırmalar yapmış ehil kişilere teyit ettirmeden eserinde yer verdiği için sıkıntı olmuş bana göre!

Mesela kitabın hemen girişinde 'Rıdvaniye Camii Ve Medresesi' başlığıyla yazdığı bölümde ve daha sonra farklı yerlerde zikrettiği bazı yanlışlar gözümüze çarpmaktadır.

"…kutsal balık'ların bin yıllardan beri içerisinde mesut bir şekilde yüzdüğü ve artık onunla bütünleştiği 'güzelliğin aynası' Halilurrahman gölü…"

Yazar, şiirsel bir tonla ifade etmiş, insanın ruhunu okşuyor adeta… Tabi gölün güzelliğine diyecek sözümüz yok. 'Halilurrahman gölü' de tamam, ancak balıkların kutsal olduğu kısmı yanlış ve yanıltıcı bir terim ve tanımlamadır.

Çünkü her ne kadar avam tabakada böyle bir efsanevi terim varsa da, bunun dini bir kaynağı ve dayanağı yoktur. Bu mitolojiden öteye geçmeyen bir anlatımdır.

Ayrıca devamında, "Dergâh Camii diye zikretmiş, bunun yerine 'Mevlit Halil Camii' deseydi daha uygun olurdu. Bir sanat tarihçisi olarak bu detaylar onun için önemlidir.

Yine yazarımız kitabında birçok tarihi yapıyı ellerinde belge olmadan sadece kuru iddialardan oluşan bir takım verilere dayanarak Urfa'da ki tüm tarihi yerleri Hıristiyanlara dayandırmaktadır. Burada yazarımızın iyi niyetinden şüphe etmiyoruz. Yazarın iyi niyetinden ve 'Hocam' dediği bazı araştırmacılara gösterdiği saygıdan dolayı yeteri kadar araştırmadan, tamamen güven esasına dayalı kaynaklar verdiği için böyle bir hataya düştüğünü kabul ediyoruz.

Mesela birçok caminin daha önce kilise olduğunu söyleyen kaynak bunun doğruluğunu ispat edememiştir. Ben tarihçi değilim ama bildiğim kadarıyla Urfa'da eskiden kilise olup şu an cami olarak aktif olan sadece Cercis peygamber camii, Fırfırlı-Tılfındır camii ve Selahaddin Eyyubi' camileri var.

Ancak Urfa'da bu konularda araştırmalarıyla ünlü, Şahin Doğan'ın da kendilerinden çok alıntı yaptığı bir takım yazarlar, o kadar camii Hıristiyanlara ve kiliseye dayandırıyorlar ki, adeta dersiniz Urfa tamamıyla bir Hıristiyan şehridir ve Müslümanların da hiçbir eseri yoktur.

Bu yanlış bir algıdır. Aynı zaman da tehlikelidir de… Şöyle ki; bu konuda yazılan kitaplar ve yapılan tüm çalışmalar, şimdi olmasa bile ileriki zamanlar için belge niteliği taşıyacaktır.

İleriki zamanlarda bu topraklarda gözü olanlar bu eserleri kullanacaklar ve bakın sizin kendi yazarlarınız ve araştırmacılarınız bile bu kadar eserin bize ait olduğunu yazmışlar. Buralarda bizim de hakkımız var, hatta buralar bizimdir diyeceklerdir.

Oysa Hz. Ömer'in halifelik döneminde bile Urfa'da yapılan camiler var. Örnek: Ömeriye Camii…

Bunun dışında kitapta kullanılan Fotoğraflar keşke renkli olsaydı diye düşünüyorum. Renkli olsaydı daha verimli ve ayrıntılı, görsellik açısından da daha güzel olurdu…

Eksiksiz Kitap Olmaz

İyi niyet olduktan sonra, eksikler ve yanlışlar düzeltilir. 'Şehri Urfa' kitabı hem üslup açısından, hem konu ve içerik olarak okunması gereken bir kitap... bir kitapta bazı hataların olması, o kitabı okumaya engel değildir.

Şahsen kitabın isimi de çok hoşuma gitti. 'Ruhumun Masalı/Şehri Urfa' kulağa hoş gelen ve kitabın içeriğiyle çok uyumlu bir isim…

Yazarımız kitabını, Urfa'da, tarihsel özellik taşıyan, belgesel içerikli, anı, gezi ve deneme yazılarından oluşan mistik bir hava içerisinde bize kendisine has akıcı ve yumuşak üslubuyla sunmaktadır.

Mesela kitabın sonlarına doğru 'Arka Sokaklar Arasında' ismini verdiği, 5. Bölümde yazmış olduğu;

"Bir boşluk… Tarifi kabil olmayan, kelimelerin içine sığmayan bir boşluk... Gittikçe büyüyen, büyüdükçe derinleşen, derinleştikçe tanımsızlaşan ve belirsizleşen bir boşluk…"

Diye devam eden bölüm çok hoşuma gitti. Belki de içimde ki boşluğu doldurduğu için bu bölüm daha etkiledi beni. Çünkü yazar sonra o boşluğu nasıl doldurmamız gerektiği konusunda bize taktik de veriyor.

"Bütün bunlar doğru amma; huşu içinde kıldığımız bir namazdan sonra, derin bir vecd ile okuduğumuz Kur'an-ı Kerimden sonra, gözyaşıyla ıslattığımız seccadeden, ellerimiz karıncalı içten yakarışlarla ettiğimiz samimi bir duadan, nasihat dolu bir Cuma hutbesinden, cami avlusunda hüzünle taşıdığımız bir tabuttan, aşkla yaptığımız tatlı bir sohbetten, iştahla yediğimiz leziz bir yemekten…" diyerek okuyucuyu maneviyata yönlendiriyor yazar.

Yine yazarın sürekli bir arayış içerisinde olduğunu da aşağıda ki satırlardan anlıyoruz.

"…işte böylesi bir boşluk anlarında Urfa'nın tarih ve maneviyat kokan, karadaş döşemeli arka sokaklarında gezmek, onda bir itiyat haline gelmişti. Ara sokakları, arka sokakları, çıkmaz sokakları, halk arasındaki meşhur deyimle "tetirbe"leri… Dolaşmak ve bunları dolaşırken tarifi kabil olmayan bir zevk almak, bir his taşımak... Bu sokakların dolambaçlı oluşu, darlığı, inceliği, kavisler yaparak sanki sonsuzluğa doğru gidişi…" diye devam ediyor yazarımız…

Yazarın yer yer şiirlerle konuyu bağlaması ve usta şairlerden şiir alıntılaması da ayrıca kitaba duygu katmaktadır.

Yine yazar, kitabında birçok ünlü yazar, edebiyatçı, şair, sanatçı, din adamı ve topluma mal olmuş vasıflı insanlardan bahsederek hafızasının ve kaleminin güçlü olduğunu ispat ediyor. Bazı teknik ve kaynak hataları dışında alanında güzel ve okunaklı bir kitap…
Bu yüzden yazara başarılar dilerken, size de bu kitabı okumayı tavsiye ediyorum.

 
Etiketler: RUHUMUN, MASALIŞEHRİ, URFA
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı