301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 07:02 Bu yazı 1082 kez okundu
 
RİZE İZLENİMLERİ-1
İshak POLAT
ishakpolat@hotmail.com
 
 

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Aydın Aslan bey telefon ile arayarak; 
-İshak bey Rizem Kültür ve Turizm derneğinin bir programı var.  Çanakkale izlenimlerinizi yazdınız ve çok hoşumuza gitti. Buna binaen Şanlıurfa basınını temsilen sizi göndermek istiyoruz. Lütfen T.C. No'nu verir misin?
-Müdür bey teşekkür ederim. İşim, programım var. 
Dememize bakmadan 
-Çanakkale izlenimleri gibi Rize izlenimlerini de bekliyoruz. 
Diyerek kimlik bilgimizi almasından ve akabinde Rizem Kültür ve Turizm Derneği sekreteri Yeliz hanımın program ve uçak bilgilerini teyit amaçlı 3-5 defa vermesinin ardından dernek tarafından düzenlenen "Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Kültür ve Turizm Köprüsü Projesi" kapsamında üç günlük Rize seyahatimiz başladı. 
Proje kapsamında daha önce Adana, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa ve Van illerini ziyaret ederek Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illeri arasında turizm köprüsü oluşturmak amacı ile sektör temsilcileri ile bir araya gelen Dernek Başkanı Ramazan Aydoğan ve ekibi bu sefer bu illerdeki sektör temsilcilerini ve gazetecileri Rize'de ağırlamak için üç günlük sürecek olan 17-20 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen bir programa ev sahipliği yapacaklardı. 

İlk durak Trabzon
17 Ekim Sabahı Anadolu Jet'in Ankara- Trabzon aktarmalı seferi ile Trabzon'a uçtuk. Trabzon Havaalanında Rize Green Otel Sahibi Gül hanım ve bize seyahatimiz boyuncu eşlik eden Rehberimiz İhsan Bilgili karşıladı. Diğer illerden gelen misafirlerinde karşılanması ile birlikte ilk önce Trabzon'un meşhur Boztepe'sine çıkarak hafızamıza kazınan hırçın dalgalarının aksine sakin ve masmavi Karadeniz'e bakarak çaylarımızı içtik.  Güneydoğu bölgesinin yaşayanları olarak bize tuhaf gelen közde demlenmiş çayın lezzeti idi. Aklıma takılan bizim alışık olmadığımız " Tekel Çayı" nın neden bu kadar lezzetli olduğu oldu. Trabzon'unun neden bu kadar sarp alanda kurulduğu nu ilk defa gelen arkadaşlar olarak birbirimize sorduk ve daha sonra kıyı şeridinin dar olması ve bölgenin dağlık olması ile aslında tüm Karadeniz boyunca evlerin hep sarp arazide kurulduğunu daha sonra bizzat gezi boyunca görünce anladık. Çay faslının ardından Trabzon'a hakim bir tepede bulunan Atatürk Köşkü'ne çıkarak buradaki müzeyi gezdik. Ardından kısa bir Trabzon turu yaparak Rize'ye doğru yola koyulduk.

Rize'de bizi meşhur kuru fasulye lezzet bizi karşılıyor sonrasında Rize'yi arşınlıyoruz. 
Rize'de ilk durağımız İyidere'de bulunan Kardelen Restoran oluyor. Gezimiz boyuncu bizleri yalnız bırakmayanların arasında olan işletme sahibi Ramazan Ustanın mekanında meşhur kuru fasulyenin ve ilk önce bizim aklımıza börek olarak gelen aslında Şanlıurfa'nın katmer tatlısına benzeyen " Laz Böreği" yiyoruz ve Ramazan Ustaya işin püf noktasını soruyoruz. Erzurum- İspir'de yetişen ama Rize'de meşhur olan kuru fasulyenin sırrını " İşimi seviyorum ve yemeyeceğim şeyi kimseye yedirmiyorum" diyerek özetliyor Ramazan Usta. Sorularımız üzerine 98 yaşında olmasına rağmen halen işletmesinin başında olan ustasının işletmesinde 20 yıl çalıştığını, daha sonra kendi mekanını açtığını ve bu lezzeti yeni nesilden yeğenlerine öğrettiğini anlatıyor bize. Kamyoncuların, yoldan geçen misafirlerdin uğrak yeri olan, Rizelilerin ise evden tencere alıp evlerine götürdüğü kuru fasulyenin lezzeti damağımızda akşam Green Otele ulaşıp yerleştik. . 

Huzur şehri Rize
Gezinin başında tanıştığımız Gaziantepli meslektaşım Bünyamin Acar ile içtiğimiz çayların ardından Rize'yi keşfe çıktık ve Rize'nin caddelerini arşınladık. Çeşitli dükkanlara girdik, esnafla sohbet ettik. Bünyamin ile ilk dikkatimizi çeken cadde boylarında dışarıdan gelen bir misafiri tedirgin edecek hiçbir durumun, insan tipinin olmaması idi. Her ne kadar 110 bin civarında ve bize göre sadece Şanlıurfa'nın bir ilçesi kadar nüfusu olmasına rağmen insana huzur veren bir yapısı ilk olarak gözümüze çarpıyor. Girdiğimiz dükkanlarda esnafın güler yüzü ama bunun yanında o anlattıkları Karadeniz insanına has tez canlılığı ise yine dikkatimizi çeken başka bir husus oldu. 

Birbirimizi tanımıyoruz. Gönül köprülerini güçlendirmemiz gerekiyor. 
18 Ekim sabahı Program çerçevesinde Rize Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ve Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ın yanı sıra Rize Belediyesi Başkan Vekili Saffet Kopuz, Rize İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ramazan Aydoğan'ın yanı sıra Güneydoğu illerinde ve Rize'de faaliyet gösteren turizm firmalarının temsilcilerinin katıldığı istişare toplantısında Rize merkezli Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki iller arasında turizm işbirliği imkanları  ele alındı. Rize Valimiz Erdoğan Bektaş'ın konuşmasında dile getirdiği; "Urfa ayrı bir zenginlik, Adıyaman, Diyarbakır, İstanbul ayrı bir zenginlik ve Rize ayrı bir zenginlik. Burada bizim sorgulamamız gereken bir şey var. Biz Anadolu coğrafyasının ruhuna layık mıyız? Bunu hak edecek kadar gayret sarf ediyor muyuz? Bu anlamda hepimize düşen görevler var. Biz millet olarak birbirimize yeteriz. Yeter ki bu sağlam köklerimize sahip çıkalım" sözleri ve diğer yetkililerin dile getirdiği gibi aslında aynı zenginliğin parçası olmamıza rağmen kendi coğrafyamızı ve birbirimizi yeteri kadar tanımadığımızın ortada olmasına rağmen yeni hamleler ile bu kardeşlik ve gönül köprülerinin kurulması konusunda çok güzel adımların atılacağının da müjdesini verdiler. 

Ovit Tüneli bağları da güçlendirecek mesafeleri de kısaltacak
İstişare toplantısında ve sonraki programlarda turizm sektör temsilcilerin dile getirdiği bir diğer önemli husus ise Ovit Tüneli. Kasım ayı içerisinde bir tüpünün hizmete girmesi ile Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında ulaşımın karayolu ile 6 saate kadar ineceğinin ve bununda bölgeler arasındaki gönül bağların ile turizm işbirliğinin artıracağının mutluluğu herkesin paylaştığı ayrı bir husustu.  Devam edecek…

 
Etiketler: RİZE, İZLENİMLERİ-1,
Yorumlar
Diğer Yazılar
DİKMEK KADAR YAŞATMAK ÖNEMLİ
DOKTOR GÖNDERİN!.. ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN
BELEDİYELER İLE ORTAK MI ÇALIŞIYORSUNUZ?
TESPİTİ BIRAKIN ARTIK HAREKETE GEÇİN
GÖBEKLİTEPE HAZIR. ŞANLIURFA HAZIR MI?
KAS HASTALARI ÖLÜYOR! DuyMaDınız mı?
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN CEVAP GELDİ
HANGİ ARA BU HALE GELDİK?
SESSİZ BİR ÇIĞLIK!
FUAR HAYALİMİZ GERÇEK OLDU
MARDİN İZLENİMLERİ-2
MARDİN İZLENİMLERİ-1
SESİMİZİ BİZDEN BAŞKA KİM DUYDU?
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (3)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (2)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (1)
MEDET ABBASOĞLU’NUN ARDINDAN
3 ARALIĞI HATIRLAYAN VAR MI?
RİZE İZLENİMLERİ –2
ORTADOĞU VE İNGİLİZLER
EĞİTİMİN YETİM ÇOCUKLARI
BELEDİYELER VE ALGI
İSOT, FESTİVAL, URFA - ANTEP
Yapı Kredi Bankası ve Kurumsal Ciddiyet
TRAFİĞE DİKKAT!
GÜLE GÜLE TAHİR HOCA
MÜŞTERİ MİYİZ YOKSA MADAR BEYGİRİ Mİ?
TURİZMDE DENETİM KİME AİT?
BAHŞİŞ TACİZCİLERİ
BAŞARAMAYACAKSINIZ!
OKULLAR TATİLE GİRERKEN
“ŞANLIURFA TANITIM GÜNLERİ” İZLENİMLERİ
YILLARCA DÜŞÜNDÜK, YAPIMI YILLARCA SÜRMESİN
BEŞ TANESİ BİR LİRA OLMAZ MI?
BİZİMDE BELEDİYELERİMİZ KAR GETİRSE
GÖÇ ZİRVESİ İÇİN BİRAZ GEÇ KALMADINIZ MI?
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 3
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ-2
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 1
HAKKINI HELAL ET TEYZEM!
BU TUTMUŞ, BU KESMİŞ… FETÖ/PDY'NİN HAREKET NOKTASI
YA BU SINAVI KALDIRIN YA DA TÜM TALEP EDENLERE VERİN
BAŞKAN BİZE DE UĞRASAYDIN!
Niye kızıyorsunuz ki?
ÖZEL BİR ÜNİVERSİTEMİZ OLMALI. AMA NASIL?
AKLIMIZ SONRADAN BAŞIMIZA GELİR
BİR SANAT SOKAĞIMIZ OLMALI
GÜNDEME DAİR
FUAR VE KONGRE MERKEZİMİZDEN NE HABER?
SİZ ÜRETİN BİZ İŞLERİZ
GAZİANTEP ALDI ŞANLIURFA BAŞKA BAHARA..
HELAL OSUN SANA ÇOCUK!
RUSYA VE İRAN'IN SURİYE'DE NE İŞİ VAR
BUGÜN ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRALIM
TARIM BAKANI FARUK ÇELİK VE URFA
MESELE RUS UÇAĞI DEĞİL
BAYIRBUCAK İÇİN STK’LARIMIZ SES VERMELİ
AK PARTİ URFA'DA NE YAPACAK?
NASIL BİR FUAR DÜZENLENMELİ?
Hangi gazetecinin günü
Büyükşehir Belediyesi ve STK'lar yalnız kalmamalı
Bir Urfa Markası; Cevahir Konukevi
DELİ MURO VE MÜRİDLERİ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ: BİZ VATANDAŞ DEĞİLMİYİZ?
EKMEK BÖYLEMİ GÜZEL YENİLİR?
HANGİ STK?
SİYASET VE ADAY PROFİLLERİ
YOLUN AÇIK OLSUN TURİZM PLATFORMU
BARIŞA ŞANS VERMEK LAZIM
15 TL'YE MERDİVEN ALTI SIRA GECESİ
BİR YARDIM, BİN ACI
GAZETECİNİN MUTLU OLDUĞU AN
VURUN BU GAZETECİLERİ (!)
“FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİN, PARASINI VER!“
ENGELLİLER İÇİN NUTUĞU BIRAKIN, ENGELLERİ KALDIRIN!
Urfa Turizmi -2
URFA TURİZMİ -1
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
26° - 42°
Cumartesi
26° - 40°
Pazar
25° - 41°
Şanlıurfa

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:48
Sabah
05:23
Öğle
12:36
İkindi
16:24
Akşam
19:39
Yatsı
21:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı