301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Ekim 2014 - Çarşamba 08:24 Bu yazı 1343 kez okundu
 
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Derince düşünmek, hayata, olgu ve olaylara kuşatıcı, ilkeli bakmak; bütüncül bir amentüye sahip olmanın kaçınılmaz bir sonucudur.  Yüzeyselsel düşünmek, hayata, olgu ve olaylara bir bütün olarak bakamamak, kısa vadeli hesaplar peşinden koşmak da bir temel düşünceye sahip olmamanın getirdiği bir sonuçtur.
İnsanlık ailesini bir bütün olarak ele almak, etnik köken ve coğrafyalar gözetmeden bütün bir insanlık ailesi için çözümler ortaya koymak, kuşatıcı evrensel bir amentüye sahip olanların başara bileceği bir iştir. Öyle ki; meydana gelen büyük hadiseler, beklenmedik alt-üst oluşlar onları savurmaz. Zira onlar kısa vadeli hesaplar peşinde değildirler. Aksine bütün bir insanlık ailesi için kalıcı köklü çözümlerin, asırlık ve belki milenyumluk hesaplar peşindedirler. 
   Gerçek şu ki etnik, ırkçı, vatancı, mahalli ve hayatı dini ve ladini diye ayıran düşünceler, kuşatıcı olmayan güdük düşüncelerdir. İnsanlık ailesine bütüncül çözümler sunmaktan aciz düşüncelerdir. Ya bir etnik kökenin veya bir coğrafyanın/bölgenin menfaatini gözeten çözümlere odaklanan düşüncelerdir. Bu nedenle başka bölge veya etnik kökenlerin menfaatine dokunulması kaçınılmaz olur. Böylece sonu gelmez etnik ve bölgesel kavgaların, kargaşaları ve savaşların fitili yakılmış olur. Yani aslında çözüm diye ortaya konan şey mevcut sorunun kuluçkaya yatırılmasıdır ki bir müddet sonra beraberinde daha bir çok sorunla birlikte geri döner.
Niyetleri sorgulamayı bir tarafa bırakırsak, hayatı dini-ladini diye ayıran laik etnik, mahalli veya en fazla bölgesel bazda çözümler ortaya koyma tabiatında olan bir anlayış mevcuttur. Buna karşılık hayatı ve insanlık ailesini kelimenin tam manasıyla bir bütün olarak ele alıp onlara biraz geç ve zahmetli de olsa kalıcı evrensel çözümler için koşturan bir anlayış da vardır.
Acelece güdük, geçici etnik ve lokal çözümde diretenler, herkesin işine yarayan kalıcı evrensel çözümde ısrar edenleri ütopik davranmakla, reel politik davranmamakla suçlayıp dururlar. Bu kesimin gerçeğe uygun bir tavır içine girmek ile reel politik bir tutum sergilemeyi bir birine karıştırdığı ortadadır. Nitekim gerçeğe uygun bir tavır içine girmenin manası; sorunu mevcut durumdan alıp onu bir amentü doğrultusunda çözüme kavuşturmayı ifade ederken, reel politik tutum sorunu mevcut durumdan alıp yine mevcut şartlar doğrultusunda çözmeyi ifade etmektedir. Evet birincisi daha zahmetli ve belli bir süre alacağı açıktır. Lakin peşinden kalıcı bir çözüm getirir. Reel politik tutumun ortaya koyduğu çözüm ise şartlar değiştiğinde çözümün kendisi bile sorun olacaktır.
Bu perspektifle Aynelarap / Kobani meselesine bir göz atalım! Şimdi biz bu sorunu dünyada ve Orta Doğuda meydana gelen evrensel boyuttaki siyasi hadiselerin bir parçası olarak mı, yoksa etnik mahalli bir mesele olarak mı ele alacağız? Kalıcı bir çözüm isteyen bir insanlık meselesi olarak mı yoksa, Aynelarap / Kobani halkı ile sınırlı etnik bir mesele olarak mı algılayacağız? Gerçek şu ki algı biçimimiz ortaya koyacağımız çözüm konusunda belirleyici bir fonksiyon icra edecektir. Etnik, mahalli bir sorun olarak algılamamız ilk etapta işimizi kolaylaştırabilir. Ancak aynı zamanda kalıcı bir çözüm ortaya koymamızın önünde de bir engel teşkil edecektir.
Evet !  Aynelarap / Kobani süregelen insanlık meselesinin bir parçasıdır. Batının asırlardır devam eden sömürgeci politikalarının Arabıyla, Kürdüyle ve Türküyle bizi birbirimize kırdıran en çirkin bir versiyonudur. Daha asırlarca bu toprakların doğal zenginlik kaynaklarını çalıp çırpmayı sürdürme çabalarıdır. Meseleye böyle bütüncül baktığımızda onun köklü ve kalıcı çözümüne ulaşmamız kolay olacaktır. Çözümün topyekun sömürgeci güçlere, onların dayattığı siyasal çözümlere karşı gelerek bu topraklarda yaşayan halklara asırlarca rahmet olan İslam amentüsünde olduğunu hatırlayacağımızdan kuşku yoktur. Eğer bu gerçeğin önünde IŞİD bir engel olarak duruyorsa onu da bertaraf etmenin en kestirme yolu onun üzerinden İslam'a saldırmak değil onu ortaya çıkaran şartları bertaraf etmektir. Gemisini kurtaran kaptan mantığıyla her ırk her bölge kendi başının çaresine bakma fikriyle hareket etmeye devam ederse bu günümüzü bile aratacak hadiseler kapıdadır demektir.
Gerçek şu ki; Batı İslam'ın hayata dönmesine engel olmak için iki yönlü bir fikri mücadele yürütmektedir. Birincisi İslam'ı Batı değerlerine entegre etmek, ikincisi; onu terörize etmektir. İki yönlü yürütülen bu fikri siyasi ve askeri mesainin tek bir amacı vardır; o da sömürmeye mani teşkil edecek İslami hareketleri marjinal kılıp yok etmektir. 
    Batı açısından İslam'ın terörize edilmesi ve ya Batı değerlerine uyumlu hale gelmesi sömürge olarak kalmamızın yegane teminatıdır. Bu amentünün ezeli mü'minleri olan bizlerin onların bu mesailerini boşa çıkarmamız, kurtuluşumuzun başlangıcı olacaktır.
Şimdi yol ayırımındayız. Ya başta ABD olmak üzere Batı'nın oyuna gelip kuşatıcı ve kucaklayıcı olmayan etnik ve ya bölgesel temele dayalı köksüz çözümlerin peşinden giderek helak olacağız. Ya da geçmişte olduğu gibi tek bir ümmet olarak tek bir siyasi yapının bünyesinde İslam'ın sonsuz aydınlığında kendi geleceğimizi kurmuş olmanın onuruyla yaşayacağız. 
" Hep birlikte Allah'ın ipine sarılın ve ayrılığa düşmeyin. Allah'ın size olan nimetini anın. Hani siz birbirinize düşmandınız Allah gönüllerinizi birbirine yaklaştırdı da O'nun nimetiyle kardeşler oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz Allah sizi oradan kurtardı. Doğru yola erişmeniz için Allah size ayetlerini böyle açıklıyor."
(Al'i İmran;103)

 
Etiketler: REEL, POLİTİK, ÇIKMAZI
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı