301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
17 Eylül 2015 - Perşembe 09:27 Bu yazı 1173 kez okundu
 
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Geçen hafta "PKK Kürtleri temsil etmiyor" başlıklı bir yazı yazmıştım. O çevreden (haliyle)  çok olumsuz tepkiler aldım. Tepkiler önemli değil, biz bir yerlere yaranmak için yazmıyoruz, doğruları ve gerçekleri ortaya koymaya çalışıyoruz, bilgimiz nispetinde…

Amacımız gerçekleri dile getirerek insanların bilgi sahibi olmasını, buna göre sağduyuyla, adaletle, hakkını demokratik yollarla aramasını sağlamaktır…

İstiyoruz ki kimse kimseyi öldürmesin, ezmesin, dışlamasın, fitne çıkarmasın, kimse kimseye haksızlık yapmasın, devlet vatandaşları arasında ayırım yapmasın!

Bu kısa girişten sonra bugünde PKK'nın ortaya çıkışını ve geçmişte Kürtlere yapılan baskıyı özetlemeye çalışacağız. Eminim buna da hem PKK hem de iflah olmaz Türk milliyetçileri kızacaklardır, olsun biz gerçekleri yazmaya devam edeceğiz, kim kızarsa kızsın!

PKK'YI resmi ideoloji doğurdu dediğim için bana kızıp saldıranlar var. Oysa gerçekler den kaçarak bir netice elde edemeyiz. Bir şeyin ana sebebini bilmeden anlamadan o şeye çare bulunmaz.

Şimdi bir oluşumun, sistemin, devletin uygulamaları, bakışı, halkına davranışı.. legal- o zamanın yasalarına- uygun olması, o oluşumu haklı kılmaz. O pencereden bakarsak; bütün dikta rejimler, kraliyet ve sultanlıklar... hatta Firavun 'un sistemide o günkü şartlarda yasaldı!Ancak gayrı hukuki idi... Yasal olan hukua uygun demek değildir. Yasalar ayrı, hukuk ayrı şeydir…

Türkçülüğün Türk milliyetçiliğinin eski tarihe dayanması, onun doğru ve haklı olduğu anlamına gelmez. Bugün ülkemizde yıllarca Türk olmayan halklara ezberletilen ve dayatılan "bir Türk dünyaya bedeldir " "ne mutlu Türk'üm diyene " Türkün Türk'ten başka dostu yoktur " Vs. Vs. Gibi alakasız ve ırkçı söylemler, bu ülkede diğer halkların hakkını gasp etmiş, dışlamış ve baskı altına almıştır.

Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber, Türkiye'nin hakim olan Resmi ideolojisi; Türk olmayan herkesi Türkleştirmeye çalışmış, bu konuda en acımasız şekilde davranmıştır. Kurduğu mahkemelerinde Sırf Türkçe bilmediği için Kürt olan insanlar idam edilmiştir.

Evet Türk milliyetçiliği eski, Kürtçülük iddiası ile yola çıkan ve Enternasyonal küfür mafyasının maşası olan PKK yenidir. Ancak PKK'nın bu ülkede bu kadar taraf bulmasının da bir sebebi vardır. Onu kabullenmek gerek. Hatasını kabul etmek erdemdir, hakka dönüştür.

Çünkü "resmi ideoloji" Kemalist ve Türk milliyetçiliğine dayanan bir sistemdi ve bu sistem "Haddinden fazla şiddet, gayedeki hikmeti yok eder" düsturunca tüm halkları kucaklayamamıştır. Devlet, tüm evlatlarına aynı sevgiyi veren ve sahip çıkan bir baba şefkatiyle yaklaşamamıştır, vatandaşlarına…

Bunu fırsat bilen iç ve dış hainler, ülkeyi bir kaos ortamına sürüklemişlerdir. Dayatma, dışlama, asimilasyon, yasak, ceza, hapis, idamlar, darbeler…vs.  ile bir takım gizli planlarla Kürtlere baskı var deyip bir örgüt kurdurdular, başına da Şanlıurfalı olan Abdullah Öcalan'ı getirdiler, örgüte her türlü desteği sağlayarak örgütü beslediler.

Zaman içerisinde baskılar devam ettiği için Kürt halkından da gizliden gizliye örgüte sempati duyan olmuş, örgüt halkın azda olsa bir kısmından taraf bulmuştur. Çünkü devlet halkına sahip çıkmamış onları PKK nın eline ve merhametine bırakmıştır.

Solculuk, Marksizm ve dini dışlayan bir temel üzerine kurulu olan PKK terör örgütü aslında fikirsel olarak genelde dindar olan ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Kürt halkını temsil etmese de; devletin kendilerine sahip çıkmaması, doğuda hizmet ve yatırım yapmaması, PKK nın doğu ve güneydoğunun-özellikle- kırsal kesiminde taraf bulmasına yardımcı olmuş ve adeta yön vermiştir ki; bu doğaldır... Ezildiğini hisseden bir insan veya toplum, kendine bir şeyler vaat eden ve kendilerinden olduğunu söyleyenlere sıcak bakar.

Bunu net ifade ve iddia ediyorum; eğer ki PKK İslami bir çizgide olsaydı Kürtlerin yüzde doksanı desteklerdi. Geçmiş yıllarda ki baskı ve zulümlerden dolayı…

PKK'nın gerçek anlamda Kürtleri temsil etmediğini savunduğum gibi, Geçmiş yıllarda "Kürt halkına zulüm yapılmadı" tezini de kabul etmiyorum.

Evet geçmişte Kürt halkına hak etmedikleri zulüm ve baskılar yapıldı. Bunun neticesinde PKK'yı çıkardılar, fakat Kürtleri savunmak için değil, Türkiye'yi bununla zayıflatmak için. Yoksa PKK Kürtleri temsil etmek isteseydi, Kürt halkına zarar vermez, onların istediği doğrultu da, başkalarına zarar vermeden mücadele ederdi..

Konu çok derin ve uzun, uzun lafın kısası, ne PKK masumdur, nede geçmişteki devlet anlayışı! Her ikisi de birbirinden beter, birbirini beslemiştir.

Şimdi ise devlet daha barışçıl, daha anlayışlı, daha özgürlükçü bir tutum içerisinde… eğer PKK benim iddiamın tersi istikamette ise, yani Kürt halkının haklarını savunduğunu iddia ediyorsa; kendi liderleri olan Abdullah Öcalan'ın da belirttiği gibi, SİLAHLI MÜCADELE devri sona ermiştir. O halde PKK silahı şartsız bırakmalıdır. Tek şart, silahları teslim ettikten sonra ceza almamaları ve yargılanmamaları olmalıdır..

Silahlar susmalı, baskıcı zihniyet yok olmalı, biz ne silah istiyoruz, ne silahlı mücadele istiyoruz. Ne baskı istiyoruz. Ne ötekileştirme… Hiçbir kesime baskı istemiyoruz. Baskıcı zihniyete de karşıyız.  Gerçekten öyle olsa bile- savundukları konuda samimi olsalar dahi - SİLAHLA HAK ARAMAYA- karşıyız…

Bir Kürt olarak Kürtlere sesleniyorum; PKK ve yandaşlarına prim vermeyelim!
Türklere sesleniyorum; Türk ırkçılığı/milliyetçiliği yapanlara prim vermeyin!

Çünkü Türk ırkçılığı Kürt ırkçılığını doğurdu ve besledi. Türk ve Kürt halkı bu iki insan düşmanlarına geçit vermezse; bu sorun kesinlikle bitecektir. 

 
Etiketler: PKK, RESMİ, İDEOLOJİ, DAYATMACI, TÜRKÇÜLÜĞÜN, ESERİDİR
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı