Yazı Detayı
04 Ağustos 2017 - Cuma 06:10 Bu yazı 821 kez okundu
 
ÖMER MUHTAR’I ANLAMAK - 2
Seyfullah POLAT
gapgundemi1@gmail.com
 
 

ÖMER MUHTAR'IN LİDERLİĞİ ÜSTLENMESİ 
Ömer Muhtar direnişin liderliğini üstlendikten sonra emrindeki kuvvetleri 100-300 silahlı atlı ya da yaya olarak küçük gruplar halinde organize etti. Bu güçler birer vurucu tim şeklinde idi. Çok hızlı ve seri hareket kabiliyetleri ile İtalyan askeri kollarına, nakliyelerine, karakollara baskınlar yapıyor ve bir anda ortadan kayboluyorlardı. 

******
Ömer Muhtar emrindeki güçler ile İtalyan kuvvetleri arasında 1923'ten 1932'ye kadar her yıl en az elliden fazla muharebe, iki yüzden fazla küçük ölçekli çatışma cereyan etti. İtalyanların savaştığı sadece organize edilmiş bir kısım Senusi birlikleri değildi. Topyekûn Libya halkına karşı savaşıyorlardı. Tam bir abluka ve çember içindeki halk bir ölüm-kalım savaşı vermekteydi. Mücahitlerin kesin başarısı için iyi bir teşkilatlanma gerekiyordu. Bu da bir kısım ekonomik ve askeri yardımlara vabeste bir durumdu. Ömer Muhtar bir ara bunu temin için gizlice Mısır'a gitti. İdris Senusi ile bir takım görüşmelerde bulundu. 

Ancak İdris, Mısır ve İtalyan hükümetlerinin arasını açmamak için böyle bir yardım için kılını kıpırdatmadı. Mısır'da rahatça yaşamayı, dağlarda İtalyanlara karşı bin bir türlü çile içerisinde verilen mücadeleye tercih etti. (Daha sonraları, çilesini çekmediği davanın meyvesini yemek için, İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Libya hükümetinin kralı oldu. Fakat kısa bir süre sonra Kaddafi'nin darbesiyle devrildi)

******
Ömer Muhtar' ın 1 Şubat 1924 tarihinde Seyyid Ahmed eş Şerif'e yazdığı mektupta haklı olarak şunları ifade ediyordu: "Biliniz ki biz vatanımızın acıklı ve ızdıraplı bir hayat yaşayan evlatlarıyız. Vatan, istila kuvvetlerinin çizmeleri altında inliyorken, İdris es Senusi çıkıp Mısır'a gitti. Arkasından İtalyanlar, yapılan bütün anlaşmaları iptal ettiler. İdris, bizi bırakıp Mısır'a iltica etti. Biz ise kendimizi son derece dağınık bir vaziyette bulduk. Gittiği yönü, doğu ve batısını bilmeyen ve denizin ortasında yüzen bir gemi gibi terk edildik. 

Sen de aynı şekilde bizi bırakıp Türkiye'ye gitmeyi tercih ettin. Şunu bilin ki, Vallahi, Vallahi ve sümme Vallahi sizi yakalarınızdan yakalayacağımız günler olacak. Sübhanallah. Tatlı olduğu ve meyve verdiği günlerde vatanınıza sahip çıkıyordunuz da, acıklı günlerde nasılda terk edip gidiyorsunuz? 

******
Mısır'a, İdris'in yanına vardık. Ondan yardım istedik. Fakat bize, "gidin, kendi başınızın çaresine bakın, bizim size yapabileceğimiz hiçbir yardım yoktur" diye bizi eli boş gönderdi. Yanaklarımızı sulayan acı gözyaşlarımızla, Mısır'dan cephemize döndük. Ancak şunu iyi biliniz ki, biz ALLAH'a tevekkül ederek vatanımıza geri döndük ve kanımızın son damlasına kadar dinimizi, vatanımızı ve canlarımızı savunarak asla düşmana teslim olmamak üzere ahdettik. Ancak yine de birçok şeye muhtacız. Özellikle silah, sonra para, yiyecek ve giyeceğe şiddetle muhtacız. Yardımcımız Allah'tır, Allah... Acele edin... Yardımda süratli davranın, imkânınız ne elverirse, az veya çok demeyin."

******
Ömer Muhtar mensubu olduğu hareketin ihanetine uğramasına karşın mücadelesini 1931 yılına kadar sürdürdü. 11 Eylül 1931'de İtalyan işgal kuvvetleriyle girdiği çarpışmada yaralanarak esir düştü. General Rodolfo Graziani'nin başkanlığında bir savaş mahkemesince ölüme mahkûm edildi ve Saluk'ta asıldı. Mahkemesi esnasında, hakim ve Ömer Muhtar arasındaki diyalog şöyledir:

- İtalyan Devleti'ne karşı savaştınız mı? 

Ömer: Evet

 - İnsanları İtalyan Devleti'ne karşı savaşmaya teşvik ettiniz mi?

 Ömer: Evet
 
- İtalya'ya karşı kaç yıl savaştınız?
 
Ömer: Yaklaşık 20 yıl
 
- Yaptıklarından dolayı pişman mısınız?

 Ömer: Hayır
 
- İdam edileceğinizi biliyor musunuz?

 Ömer: Evet
  
- Sizin gibi birisi için böyle bir son, çok üzücü
 
Ömer: Tam tersi! Bu, hayatımın sonu için en güzel yol. 
Hâkim daha sonra, mücahitlere cihadı durdurmalarını emreden bir emirname yazması halinde O'nu beraat ettirmek ve ülke dışına sürgüne göndermek istedi. Bunun üzerine Ömer Muhtar, o meşhur sözlerini söyledi: "Her namazda Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed(s.a.s.)'in de O'nun resulü olduğuna şahadet eden parmaklarım, asla yanlış bir şey yazamaz! Bizler teslim olamayız. Ya kazanırız ya da ölürüz!"

 
Etiketler: ÖMER, MUHTAR’I, ANLAMAK, -, 2,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı