301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Nisan 2014 - Perşembe 08:38 Bu yazı 1695 kez okundu
 
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Önce bir hatırlatma yapalım! Malumunuz ülkemizin kimlik tespitine göre yüzde 99 u dokuzu Müslüman... Haydi 99'u geçelim en azından yüzde 90'ı dinini bilmese, yaşamasa da inanç bakımından Müslüman. Bunların en azından yüzde 10'nu devamlı, (erkeklerin) de yüzde 50'si Cuma ve Bayramlarda namaz kılmaktadır. Bu yüzden de namaz kılma yerlerinin olması gerekir (Cami ve Mescit) gibi.

Tabi çarşı pazarda camiler var. Halk kendi imkânlarıyla yapıyor eksik gördüğü yerlerde. Ancak bizim dikkat çekmek istediğimiz; okullarda cami ve mescitlerin olmamasıdır.
 
Bakanlığın 2013 verilerine göre, Türkiye'de orta öğretim de 9 bin 672 okulda, 2 milyon 526 bin 428'i erkek, 2 milyon 229 bin 858'i kız toplam 4 milyon 756 bin 286 öğrenci eğitim görüyor.

Yine Liselerde 134 bin 153'ü erkek, 101 bin 661'i kadın olmak üzere toplam 235 bin 814 öğretmen görev yapıyor. Birde daha bunun üniversiteleri var.
 
 Peki bu kadar öğrenci ve öğretmenin bu okullarda namaz kılabileceği bir mescitleri var mı diye soracak olursak? Maalesef yok!
 
Halkı Müslüman olan bir ülkede Öğretmen ve öğrencilerin okul ve alana göre değişmekle beraber, günde en az 4-8 saatini geçirmek zorunda kaldığı bir okulda namaz kılma yerlerinin olmaması utanç verici bir durum olsa gerek.
 
Konferans salonlarından tutun da çeşitli spor alanlarının düşünüldüğü ve yapıldığı okullarda neden bir mescit de düşünülmez ve yapılmaz.

  Aslında diğer alanlarında okullardan pek farkı yok. Hastanelerde de durum aynı… 500 yâda daha fazla yataklı bir hastanenin personel, hasta ve ziyaretçi akışını düşünün! Günde en az 5-10 bin kişi giriş çıkışı olur. 5 bin insanın yüzde 10'unun namaz kıldığını varsayarsak bu 500 kişiye tekabül eder. Peki hangi hastanede 200 kişinin namaz kılabileceği bir yer mevcut.
 
Ya hiç yok, yâda binanın en ücra köşesinde viraneye benzer, kışın içi soğuk, yazın sıcak ve kirli küçük bir oda mescide çevrilmiş halde.
 
 Hastaneler, okullar, kamu kurumları ne için yapılır, insanlara hizmet amaçlı... Öyleyse buda bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaca karşılık verilmeli…

  AVM'lerin de okullardan pek farklı olduğunu söyleyemeyiz. Adam 50/100 dönüm üzerine bir alışveriş merkezi yapıyor. İçinde her şeyi düşünüyor. Çeşitli spor alanları, sinemalar, buz pistleri vs. vs. ancak, bir köşeye küçük bir cami yapmasını geçtik de; adam akıllı bir mescit bile yapmıyor. Ya hiç yok, yâda en kuytu bir köşede küçük ve bakımsız bir odaya iki tane basit halı atmış, bununla AVM'miz de mescit var havasında!
 
 Şimdi diyeceksiniz ki; bazıları hazır camileri satıyor, alanlarda yıkıp yenisini yapmıyorlar! Malumunuz Şanlıurfa da eski otogarın içinde bir cami vardı, şimdi tarihe karışan ve iki dönem Şanlıurfa belediye başkanlığı yapan Ahmet Fakıbaba eski otogarın yerini Piazza AVM ye satınca, haliyle otogarla beraber cami de yıkılmış oldu. Ancak bu kadar büyük bir alanın bir köşesinde küçük de olsa bir cami yapma imkanı varken bunu yapmadılar.  Hazır camiyi yıktılar yerine de yenisini inşa etmediler…

Camilerin Önemi:
  Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur: "Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtını veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur." (Tevbe, 9/18) 

  İslam tarihinde ilk cami Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından yapılmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Mekke'den Medine'ye hicret ederken, daha Medine'ye varmadan Kuba mevkiinde hemen bir mescid yaptırmıştır. Medine'ye geldikten sonra da Mescid-i Nebevî'yi inşa ettirmiş, kendisi de kerpiç taşımak suretiyle mescidin inşasında bizzat çalışmalarda bulunmuştur.

  Cami ve Mescitlerin İslam dini ve Müslümanlarda ki yeri ve önemi çok büyüktür. Ki buna Peygamber Efendimizin Medine'ye hicret ettiğinde yaptığı ilk icraatın daha sonra 'Mescid-i Nebevi' adını almış olan bir Mescit onarmasından da anlıyoruz…

Kelime Anlamı Bakımından Önemli Bir Dipnot:

  "Câmi" terimi "(cemaatleri) bir araya getiren mescit" anlamındaki "el-mescidü'l-câmi"den kısaltılarak sonradan kullanılmaya başlanmıştır. Kur'an'da, hadislerde ve ilk tarihî kaynaklarda "câmi" yerine "mescit" kelimesi geçmektedir. "Mescit", "secde edilen yer" anlamında bir mekân ismidir. Namazın başka rükünleri de olmasına rağmen ibadet edilen yer, önemine binaen secdeye izafe edilmiştir.

  İnsanın daha ilk yaratılışında şahit olduğu secde (el-Bakara, 2/34) hürmet ve tazimin en güzel ifadesidir. Hz. Peygamber (s.a.s) onu, kulun Allah'a en yakın anı olarak vasıflandırmıştır. (Nesâî, Tatbik, 78) İçinde Allah'a ibadet edilen her yere mescit denilmiştir. Kur'an bu geniş anlamıyla mescidi geçmiş dinlerin mabetleri ile beraber zikreder. (el-Hac, 22/41 )
 
 "Cami" Türkçeye Arapçadan geçen bir sözcüktür. 'Cem' "Toplanma, bir araya gelme" kökünden gelen cami, "toplayan, bir araya getiren" demektir. Sözcük önceleri "cuma namazı mescidi" anlamında kullanılıyordu.
 
Cami sözcüğü, tamlamalarda camisi veya camii şeklinde, ismin "i" halindeyken camiyi şeklinde kullanılır.  Osmanlıda sultanlar adına yaptırılan büyük camilere selatin camileri denir.
  Ayrıca herhangi bir alanda ibadet etmeye yarayan, boş ve imarsız mekanlara namazgah denir.
 
 Mescit Arapçada secde edilen yer demektir.
 
 Türkiye'de zaman içinde küçüklere mescit, büyüklere cami denilmiştir.
 
Câmi sözcüğü, aynı zamanda İslam'da Allah'ın (El- Câmi) 99 isminden birisidir. Selam ve dua ile…

 
Etiketler: OKULLARDA, NEDEN, CAMİ, YOK, CAMİLERİN, ÖNEMİ
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı