301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
21 Ocak 2015 - Çarşamba 08:50 Bu yazı 1534 kez okundu
 
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Sen ki, son ehl-i salîbin kırarak savletini,
Şarkın en sevgili sultânı, Selâhaddîn'i, (1)
    
Paylaşılamayan değer Selahaddin Eyyubi'nin etnik aidiyetini söz konusu ederek hakikati kirletmek vebalini işleyecek değilim. Zira O; şu veya bu ırktan olmaktan çok daha önemli bir aidiyeti / İslam'ı kendine dava edinmiş bir komutan, bir önder ve bir liderdir.
   
Selahaddin Eyyubi 1138 yılında Tikrit'te hatırı sayılır bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Necmeddin Eyyub ailesiyle birlikte Halep'e göçtüğünde, Suriye'nin Kuzey bölgesinde vali olarak atanmış olan İmadeddin Zengi'nin maiyetine girdi.
   
Mantık, felsefe, sosyoloji, fıkıh  ve tarih öğrenimini tamamlayarak Şam'daki Dar'ul-Hadis'den / Hadis Üniversitesi'nden mezun olan Selahadin; Geometri, Astronomi, Matematik ve konularında da yetkin bir seviyeye ulaşmıştı.
  
Dedesinin yakın arkadaşı olan Bağdat valisi Bihruz yetkisini kullanarak Selahaddin'in babasının Tikrit'in kumandanlığına atanmasını sağlamıştı. Böylece ailesinin askeri sahada bir evveliyatın olduğuna şahit oluyoruz.
  
I. Haçlı Seferi sonucunda Kudüs Krallığı kurulmuştu. Dahası Mısır'ı ele geçirmek için hazırlık yapmaktaydı. Mısır'ın iç siyaseti oldukça karışıktı. Bir darbe sonucu vezirlikten uzaklaştırılan Şavar,  gizlice Şam'a Nureddin  Zengi'ne giderek  O'ndan yardım istemişti. Nureddin Zengi bu olayı fırsat bilerek İslam dünyasındaki iki başlılık problemini halledebileceğini ve Müslümanları tekrar haçlılara karşı birleştirebileceğini de hesaba katarak Şavar'a olumlu yanıt vermişti.
 
 İşte Selahaddin'in askeri hayatı, Nureddin Zenginin Mısıra göndereceği ordunun başına amcası Esedüddin Şirkuh'u komutan olarak atamasıyla başladı. Nitekim O da amcasının maiyetine girmişti. Amcası Şirkuh, Nureddin Zengi'nin emriyle Mısır'a üç sefer düzenledi. Selahaddin bu seferlere Nuredddin Zengi'nin emriyle katılmıştı. O hep bir ilim adamı olmak istese de kader onu askeri sahada istihdam edecek ve Kudüs'ü O'nun eliyle Haçlılardan temizleyecekti. Nitekim amcası Şirkuh'un ölümünden sonra, selahaddin henüz 31 yaşındayken Mısır'daki Suriye birliklerinin komutanlığına, melik ünvanıyla Mısır vezirliğine atanmış oluyordu.
  
Selahaddin Eyyubi 1171'de Mısır'da Şii Fatımi halifeliğine son verdi. Şiilikten sünniliğe dönüldüğünü ilan ederek Bağdat'taki Abbasi halifeliğine bağlılığını ilan eden Selaheddin Eyyubi, böylece Mısır'ın tek yöneticisi konumuna gelmiş oluyordu. Bu sayede biri Bağdat'ta, biri de Mısır'da olmak üzere mevcut olan iki halifeli yapı son bulmuş oluyordu. Artık İslam dünyasında olması gerektiği gibi tek bir halife vardı. Bu olay Müslümanların haçlılara karşı birleşmesinde tarihi bir dönemeç olmuştu. Müslümanlar içlerindeki siyasi ihtilafı sonlandırmış, artık Kudüs'ün Haçlılardan temizlenmesinin zamanı gelmişti.
 
 Selahaddin, çok sayıdaki düzensiz kuvvetleri bir araya getirerek disiplin altına aldı. Böylece askeri güç dengesini kendi lehine çevirmiş oldu. 1187'de bütün gücüyle, Haçlıların Kudüs Krallığına yöneldi.
  
Savaşın cereyan edeceği yer Hıttin kuyularıyla ünlü bir yerdi. Selahaddin, Bedir savaşında uygulanan taktiği uygulamayı kafasına koymuştu. Çok önceden bölgedeki su kuyularının kontrolünü ele geçiren dahi komutan, Kudüs Kralını ve ordusunu Kuzey Filistin'de Hıttin'e kadar getirmeyi başarmış olması zaferi müjdelemekteydi.
  
Kudüs ordusu günlerce süren yürüyüşten sonra 4 Temmuz 1187'de tükenmiş ve susuzluktan bitkin düşmüş bir halde Hittin'e ulaştı. İslam ordusu çoktan kuyuları tutmuştu. Dahası kuyulardan hiçbirini bırakmak gibi bir niyeti de yoktu. Haçlı ordusu bu noktadan sonra geri dönecek durunda da değildi. İslam ordusunun karşısına çıkmaktan başka bir çaresi kalmamıştı. Böylece Hıttin savaşında Selahaddin komutasındaki İslam ordusu Kudus Kralı komutasındaki Haçlı ordusunu mağlup ederek İslam tarihine ve dahi dünya tarihine altın harflerle yazılan bir zafer elde etti. Zafer öyle büyüktü ki Müslümanların Kudüs Krallığı'nın tümünü ele geçirmesini sağladı. Akka, Betrun, Beyrut, Sayda, Nasıra, Gaman, Caesarea, Nablus, Yafa ve Aşkelon üç ay içinde teslim oldu. İslam ordusunun Haçlılara en büyük darbesini ise 88 yıl Frankların elinde kalan Kudüs'ü 2 Ekim 1187'de teslim alarak indirmiş oldu.
  
İslam aleminin içte Şiîlik ve Batınilik kanseri, dışta Haçlı seferleri ile sarsıldığı ve Kudüs'ün işgal altında olduğu bir dönemde İslam'ın bize bahşettiği birleştirici bir lider komutandır Selahaddin-i Eyyubi! Şimdi de aynı vakıayı ve belki de daha beterini yaşamakta olduğumuzu kim inkar edebilir? O'nun temsil ettiği ruha ne kadar da muhtacız!
 
 İşte bu yüzden altında ezildiğimiz devasa sorunlarımızı çözecek olan adresi hatırlatacak ve bize  ihtiyaç duyduğumuz öz güveni aşılayacak olan Selahaddin-i Eyyubi isminin  Fırat'ın iki yakasını birleştirecek Nissibi Köprüsü'ne verilmesini bende destekliyorum. 

 
Etiketler: Nissibi, , Selahaddin, Eyyubi
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı