301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Temmuz 2015 - Cuma 09:19 Bu yazı 1590 kez okundu
 
NEREYE GİDİYORUZ?
Muhittin BULUT
muhittin_bulut@hotmail.com
 
 

Yine kırgın bir zamanın içinden, damarlarından ve de tam kalbinden geçiyoruz. Ülke olarak karanlık sayfalara sokmak istiyorlar bizi. Bir el, kara, kapkara bir el her şeyi kurcalayıp, karıştırıyor sanki. Bizleri nefessiz, bizleri bakışsız, bizleri sessiz sedasız bırakmak ister gibi. Nasıl bir hal, nasıl bir ıstırap içinde bırakıyorlar bizi, konuşmak bile yersiz. Bizler nasıl zor ve içinden çıkılamaz bir durumun içindeyiz, anlamak kabil değil.    

İnsani bir amaç için yurdun çeşitli yerlerinden kitapla, oyuncakla gelen gencecik insanlar adeta bir kıyımdan geçiriliyor. Düşüncesi, fikri, zikri, yaşantısı ne olursa olsun; dini, inancı, siyasi görüşü ne olursa olsun hangi güç, hangi kuvvet insanların davranışlarını yargılama gücüne sahip Allah aşkına. Ne hakla başkalarının niyetlerini hesaba çekiyoruz. Bu karşıtlık, bu ötekileştirme, bu ayrıştırma da nedir şimdi.

Aynı gemide olduğumuzu daha ne zaman idrak edeceğiz. Kardeş olduğumuzu, kitabımızın, kıblemizin, peygamberimizin aynı olduğunu daha ne zaman hatırlayacağız. Aynı göğün altında yaşadığımızı, aynı güneşe uyandığımızı, aynı geceye daldığımızı daha ne zaman kabul edeceğiz.

Toplum olarak derin bir sağduyunun etrafında yaşamayı öğrenmeliyiz artık. Hepimize, her birimize büyük yükler, büyük görevler düşüyor, kabul edelim. Bakkalımızdan şoförümüze, imamımızdan öğretmenimize, sendikamızdan derneğimize, muhalefetimizden hükümetimize hepimize, her birimize önemli görevler düşüyor. Feraseti, insafı, vicdanı elden bırakmayalım Allah aşkına. Ettiğimiz tek bir söz bile ateşi dindirebilme gücünde olabilir. Bu bilinçle düşünmeli, bu bilinçle konuşmalı, bu bilinçle sükût etmeliyiz. Kini, nefreti, öfkeyi bir kenara bırakıp sevginin, hoşgörünün elinden tutmayı denemeliyiz bıkmadan ve usanmadan.

Birbirimizi dinleyelim artık. Birbirimizi anlayalım, anlamaya çalışalım. Önyargılarımızla yaşamayı bir kenara bırakmanın zamanı geldi de geçiyor. Kendimizi, toplumumuzu değiştirmediğimiz sürece başkalarının oyuncağı, kuklası olmaktan kurtulamayacağız herhalde. İslam ülkelerinin hazin ve acınası durumu gün gibi ortada işte.Dünya ölçeğinde İslam'ı, Müslümanı bir vahşetin, bir katliamın parçası olarak göstermeyi çok iyi başardılar. Bizler de maalesef bu ferasetsizliğimiz yüzünden çok kolay bir şekilde oyuna geldik. Bir insanı öldürmek bir âlemi öldürmektir düsturundan alabildiğine uzaklaştık.  

Yazar Fatma Barbarosoğlu birkaç gün önce güzel bir hikayeyi köşesine taşımıştı, aynen aktarıyorum:    

"Bedevi bir gün çölde seyahat ederken uzaktan çaresizlik içinde kendine el sallayan bir adam görmüş. Ve hemen devesini ona doğru sürmüş. Zavallı adam uzun günler aç ve susuz kalmanın sonucu bitap düşmüş bir halde gelen bedeviye seslenmiş: "Lütfen biraz su." Bedevi devesinden inip suyu hazırlarken adam kendinden beklenmeyen bir çeviklikle bedevinin devesine atlamış ve hızla uzaklaşmış. Bedevi durumu fark eder etmez dönmüş ve tüm gücüyle arkasından koşmaya başlamış. Sesini duyurabileceği bir mesafeye erişince bağırmış: "Tamam devemi aldın. Beni bu çölde bir başıma bıraktın. Varsın olsun. Ama senden rica ediyorum bu olayı yaşadığın müddetçe kimseye anlatma!"

Devesini hatta canını değil de olayın başkalarına anlatılmamasını önemseyen bedevinin bu sözlerini duyan adam birden durmuş, geri dönmüş ve sormuş: "Niçin bu olayın başkalarına anlatılmamasını bu kadar şiddetle istiyorsun, hikmeti nedir?" Bedevi "İnsanlar bu olayı duyarlarsa bir daha çölde aç ve susuz kalmış hiç bir insana yardım eli uzatmazlar da ondan" diye cevap vermiş."

Herkes kendince bu hikâyeden bir hisse almalı galiba. Neyiz şimdi biz, neyle meşgulüz, yaptığımız küçük/büyük bir yanlış, bir hata nelere mal olabilecek kuvvettedir, onu düşünmeliyiz artık. Düşünmeliyiz, çünkü yarın çok geç olabilir…

 
Etiketler: NEREYE, GİDİYORUZ
Yorumlar
Diğer Yazılar
ŞAİR, ŞİİR VE ŞEHİR
NEREDEYİZ?
EY İNSAN!
ŞEHİR, İNSAN VE RAMAZAN (II)
ŞEHİR, İNSAN VE RAMAZAN
HAYATI ANLAMAK
ÇOCUK VE RAMAZAN
KAYIP ZAMAN
YİNE BİR YAĞMUR
YOL VE SONSUZLUK
BİR ŞEHRİN İKİ UCU
DELİ!
NEYİ KAZANDIĞINI UNUTMA!
UZAK BİR YER
UZAK MEVSİMLER
KÖR KARANLIK
KAYIP RUHLAR
BİTTİĞİ YERDEN BAŞLAMALI HER ŞEY
BEN HER YAĞMURDA…
KALIPLARI KIRMAK
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ
BİR HAYAT GEÇİYOR İÇİMİZDEN
SONBAHAR VE HÜZÜN
ZAMAN İÇİNDE ZAMAN
BİZE AİT OLAN NE?
HİKMET ŞAİRİ NÂBİ
KENDİMİZLEYÜZLEŞME
DERİN BİR KIRILMA
BİLMİYORUM!
YOLCULUK
HÜZÜN İÇİMİZDE
ÜZERİMİZDEN ÇEKİLİYOR SANKİ HAYAT
HUZUR...
ZAMAN GEÇİYOR BE KARDEŞLİK, ZAMAN!
KALABALIKLAR VAR İÇİMİZDE
NEDEN?
BİR ÜLKEDEN BAŞKA BİR ÜLKEYE
HANGİ HALDEYİZ?
VE HER SABAH…
ACININ TARİFİ YOK
YAĞMUR
SABAH VE YAĞMUR
“HZ. MUHAMMED: ALLAH’IN ELÇİSİ”
VE’L ASR!
HİÇ!
EY HAYAT!
GİTMEYİ İSTEMEK
SONBAHAR KOKUSU
"BİR DÜŞÜM VAR"
DUR, EY YOLCU!
DENİZE KARŞI SAYIKLAMALAR
İŞGAL EDİLMİŞ RUHLAR MIYIZ?
DÖNÜŞ NE ZAMAN?
YENİ BİR SAYFA
KENDİMİZLE YÜZLEŞME
"TOPARLANIN,GİTMİYORUZ!"
DİNLE DE DUY KÂİNATI
NASIL BAKMALIYIZ?
SÖZÜN GİTTİĞİ YER
NE ZAMAN İÇİMDEN BİR ÇOCUK GEÇSE…
HUZUR İKLİMİ
ZOR BİR YAZI
BİR SÜKÛNETİN İÇİNDE VAR OLMA ZAMANI
DAHA NE DURUYORSUN ÖYLE
"NEYİ KAYBETTİĞİNİ HATIRLA"
YOL SENİ İÇİNE ALINCAYA KADAR
TUHAF BİR KORKU
DERİN BİR KIRILMA
BİLMİYORUM!
ACININ YOKTUR RENGİ
“ÖLÜYORUZ, DEMEK Kİ YAŞANILACAK…”
BİR DİPSİZ KUYU
MEN AREFE NEFSEHÛ…
YAĞMURSUZ BİR SABAH
MEVSİM SONBAHAR!
KÜÇÜK PRENS
YAKINLAŞMA ZAMANI
"SÖYLESEM TESİRİ YOK, SUSSAM…"
BANA ŞEHRİMİ VERİN, BANA RUHUMU…
YANLIŞ HESAP
HANGİ YOLUN YOLCUSUYUZ?
KAR
"DURUN KALABALIKLAR, BU CADDE ÇIKMAZ SOKAK!"
HER YER SONBAHAR
OKUL YOLUNDA BİR ÇIKMAZ SOKAK
VİCDAN!
GAZZE!
ÇIKMAZ SOKAK
HANGİ TARAFTAYIZ?
SİYASET GÜNLÜĞÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 20.06.2019
Bugün
20° - 35°
Cuma
21° - 36°
Cumartesi
22° - 38°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.06.2019
İmsak
03:12
Sabah
04:58
Öğle
12:31
İkindi
16:23
Akşam
19:55
Yatsı
21:33
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı