301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Temmuz 2015 - Pazar 22:10 Bu yazı 1260 kez okundu
 
NECM SURESİ, 38. AYET
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Kur'an-i Kerimin Necm suresi 38. Ayetinde "İnsanlar için ancak çalıştıklarının karşılığı vardır" diye buyrulur.
    
Ayette Müslümanlar için veya şunlar, bunlar için şu vardır denilmiyor. İnsanlar için diyor, genelleme var. Yani kim ne isterse, ne yaparsa, meyli, ne tarafaysa ona göre verilir.
   
 "Hani dervişin zikri neyse, fikri de o olur" diye bir atasözümüz vardır. İşte insanlar neye göre çaba sarf ederlerse yaratıcı da ona göre onlara yön verir. Zira "Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez" (Bakara Sûresi, 286)  ayeti gereği Yüce Allah ancak insanların yapabileceği, onların gücünde olanı onlardan ister.

Fakat insanların kendi nefislerine tabii olarak işledikleri günahlar sebebiyle onlara azap edilir. Yâda tam aksine Allah'ın emirlerine uyarak, Allah'tan ittika ederek işledikleri, salih amel, iyilik ve yardımlar, takva sonucu kazandıkları sevaplar ve rıza-i ilahiye uygun işlere binaen Yaratıcının/Yüce Allah'ın onlara 'Rahman ve Rahim' sıfatıyla merhamet ederek cennetle mükâfatlandırmasıdır.
     
Esasen insanların çoğu gaflettedir. Ayet bunu şu şekilde anlatır; "Asr'a yemin olsun ki, muhakkak insanlar kesin bir ziyandadır (hüsrandadır). Ancak, iman edip de salih amel ve hareketler de bulunanlar ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariçtir (onlar ziyandan kurtulmuşlardır)." (Asr, 1-3)

İnsanlar, fıtraten/yaratılışları icabı nisyana/yanılmaya müpteladır. Her insanın hayatında pek çok nisyan/yanılma/hata/günah örnekleri vardır. İlk insan Hz. Âdem de aynı nisyanı yaşamıştır. Yüce Allah Ayette bunu şöyle anlatır: "Doğrusu daha önce Âdem'den ahid almıştık da, o unuttu..." (Taha Suresi, 115.)
      
Hz. Âdem'e, yasak ağaca yaklaşmaması emredilmiştir. Şeytanın vesvesesiyle yaklaşır ve o ağaçtan yer. Bunun sonucunda dünyaya gönderilir. (Bakara Suresi, 35-37.)
      
Hz. Âdem'in tabiatı aynen Âdemoğullarında da vardır. Nisyanın en kötüsü, insanın kendini unutması, ne için yaratıldığını aklına getirmemesidir. Buna, gaflet denir. Cenab-ı Hak, bazı musibetlerle insanı gaflet uykusundan uyandırır. Onu, yaratılış gayesine yöneltir. Fakat pek çok insan yine unutur.  Kur'an, bu hali şöyle bildirir:

"İnsana bir zarar dokunduğunda gerek yatarken, gerek otururken, gerek ayakta iken bize dua eder durur. Fakat ondan o zararı giderdiğimizde, daha önce o zarar için bize dua etmemiş gibi, geçer gider/bizi unutur..." (Yunus Sûresi, 12.)   

 Peygamber efendimiz şöyle buyurur: "Âdemoğlunun bir vadi dolusu altını olsa, ikinci bir vadi dolusu altını ister..." (Müslim, Zekât, 117.)                   Aslında bu hadisi Şerif bu beşeri zaafımıza dikkat çekmektedir ki bebeklerde bile aynı tabiatı görmek mümkündür. Onun elindekini almak çok zordur, ama sizin verdiğinizi hemen alır.     

İnsanlar aynı zamanda aceleci varlıklardır, istediği şeye hemen/anında ulaşmak, onu hemen ele geçirmek, anında sahip olmak isterler. Bunun aksine kâinatın sahibi tek ilah olan Yüce Allah ise çok sabırlıdır. O vakti zamanı gelmeden, va'd etmiş olduğu süre dolmadan bir şey yapmaz. Vakti geldiğinde ise mükâfat ve ceza vermede adalet sahibidir.
    
"İnsanlar için ancak çalıştıklarının/yaptıklarının karşılığı vardır" ayeti kerimesinde anlatılmak istenen çoğunluk müfessir âlimlere göre Şudur; Dünya hayatında Allah'ın emirlerine muhatap olan insanların iradi seçimle/kendi iradeleriyle yaptığı her iş mahşer günü insanın önü-ne konacak, iyilik ve kötülükleri görülecek ve bu konuda tamamen âdil bir yargılama yapılacaktır,
     
Sözü edilen yargılamanın sonunda herkese yaptıklarının karşılığı, eksiksiz verilecektir. Yapılanların karşılığı verilirken kimsenin en küçük bir haksızlığa uğratılmayacağı kesin olmakla beraber, ilâhî lütuf ve bağışlama hususu Yüce Allah'ın mutlak iradesine bağlıdır. Bu konuda mümine düşen, ümit var olmak, ama buna güvenerek gevşeklik göstermemektir.
     
Azap yönünden fazla bir ceza söz konusu değildir. Fakat mükâfatta öyle değildir. Mükâfatı Rabbimiz rahmeti ile ziyadeleştirecektir. Cenab-ı Hakk, fazl ve kereminden, ibadetlere bire on, bazen bire bin, bazen de Kadir Gecesi'nde olduğu gibi bire otuz bin sevap veriyor. Hatta kadir gecesi tek bir gece iken, ihya eden için bin aydan daha çok sevaplı ve hayırlı bir gece olabiliyor. Bunların hepsi ayet ve hadislerle sabittir.
  
 Bu yüzden "İnsanlar için Ancak çalıştıklarının karşılığı vardır." (Necm, 53/38) ayetinin umumi hükmünü, sevap noktasında sınırlandırılıp hususileştirmek doğru değildir.     

Bu ayeti kerimeden sadece sevap ve uhrevi ameller noktasında olduğu anlaşılmamalı, bunun yanında dünyevi işler ve icraatlar noktasında da insana yaptığının karşılığının verileceği anlaşılır.
     
Rahmetiyle Kâinatı ihata eden Yüce Rabbimizin kanunları; inanan veya inanmayan, ihtiyar veya çocuk, kadın ve erkek, sağlam ve özürlü hiçbir kimseyi ayırt etmeden (özellikle akıl sahibi olan) herkesi kapsar.      

Bu dünyada başarılı olmak isteyen her Müslüman ve her insan Allah'ın kanunlarına göre hareket ederse başarıya ulaşır. Dünya işlerinde Müslüman veya kâfir diye bir ayrım yapılmaz. Bunu da böyle bilelim. Selam ve dua ile…

 
Etiketler: NECM, SURESİ, 38, AYET,
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı